A halál úgyis eljön, de a gyászból tabut csináltunk, így nehezítjük saját életünket

gyasz halal mindenszentek
Olvasási idő kb. 7 perc

Ahogyan közeledik a halottak napja és mindenszentek, úgy jut eszébe egyre több embernek a szokásosnál gyakrabban elhunyt szerettei mellett az elmúlás gondolata is. A gyász kifejezéstől megijedünk, pedig mindennapi életünk része, és sokkal többször éljük meg, mint ahányszor tudatosodik bennünk – a rítusainkat azonban szinte teljesen levetkőzve nehezített pályán mozgunk, bármilyen értelemben véve is gyászolunk.

November elsején, azaz mindenszentekkor gyertyák, mécsesek fénye világítja meg a korai sötétségbe burkolózó temetőket: ezen a napon máig nagyon sok család, vagy özvegy indul szerettei végső nyughelyére, hogy lehet, hogy egy évben csak egyszer, de ilyenkor mindenképp rendbe tegye a sírt vagy az urna környékét. Koszorú, virágok és mécsesek jelzik az emlékezést tömegek számára, a friss gyászolóknak pedig különösen nehéz lehet az első olyan alkalom, amikor már csak így találkoznak egy szerettükkel.

Mindenki gyásza egyedi

A gyász ugyanakkor egész életünknek szerves része, végigkísér minket és sokféle életszakaszban, sokféle élethelyzetben jelentkezik, amikor veszteséget élünk meg, még ha nem is tudatosítjuk ezt magunkban, vélekedik Huszka Zsuzsa gyászfeldolgozó segítő.

A gyász időszaka mindenki életében másként alakul, nem lehet ugyanazt elvárni mindenkitől
A gyász időszaka mindenki életében másként alakul, nem lehet ugyanazt elvárni mindenkitőlRunstudio / Getty Images Hungary

„Azok az egyidejűleg megjelenő teljesen ellentmondásos érzelmek, amelyek a gyászmunkát jellemzik, egy kapcsolat megszűnésekor, de például költözéskor vagy munkahelyváltáskor is megjelennek. Akár akkor is érezhetünk gyászt, ha észrevesszük, hogy a vágyaink mellett elrohant az élet és már nem valósíthatjuk meg azokat” – fogalmazott a Dívány a gyász fajtáival kapcsolatos kérdésére a szakember. Huszka Zsuzsa szerint a legtöbbünknek az Elizabeth Kübler-Ross által leírt öt szakasz jut a gyász kapcsán eszébe:

a tagadás, a harag, az alkudozás, a depresszió és az elfogadás.

Fontosnak tartja ugyanakkor kiemelni, hogy ahogyan minden kapcsolat egyedi, úgy a gyászt is másként éli meg mindenki, ezek a szakaszok talán nem is mind jelennek meg az összes gyászolónál, vagy sorrendjük esetleg felcserélődhet, vagy visszatérhet. A gyászt nem kell méregetni, nem lehet máséval összehasonlítani, mert könnyen érezheti azt ebben az esetben a gyászoló, hogy elvárásokat támasztanak felé.

„A gyászfeldolgozásnak az a módszertana, amit én képviselek, egy teljesen egyedi folyamatként tekint a gyászra. Fontos tudni, hogy attól, ha valaki másként gyászol, mint ami megszokottnak tekintett, még egyáltalán nem kisebb vagy nagyobb a fájdalma” – húzta alá Huszka Zsuzsa.

Tabu lett abból, ami szeretteink halála után természetes

Van azért egy univerzálisan jellemző tulajdonsága is a gyásznak, mégpedig az, hogy teljesen természetes érzés, amelyben nagyon ellentmondásos dolgok jelennek meg. A mély szomorúság dühhel párosulhat, ami annyira le tudja kötni a veszteséget éppen feldolgozó személy életenergiáit, hogy akár hétköznapi tevékenységeinek elvégzésére sem képes. 

Nehezíti a helyzetet az, hogy a gyászt tabusítottuk, és nem is feltétlenül akarjuk saját fájdalmunkkal a környezetünket terhelni.

„Régen ilyenkor feketébe öltöztünk, ebből mindenki tudta, hogy a másik gyászol, érzékenyebb, ilyenkor nagyobb figyelemmel fordultak felé. Egy kliensem mesélte, hogy miután elvesztette az édesanyját, a munkahelyén azzal fogadták, hogy nem is látszik rajta semmi, azért, mert barna ruhában volt” – fogalmaz a szakember, aki szerint nem segítség, ha környezet a gyászolónak csak azt hajtogatja, foglalja el magát valamivel, mert ez nem segít feldolgozni a veszteséget, inkább megfelelési kényszert alakít ki.

Ezzel szemben ahhoz, hogy segíthess a környezetedben levő gyászolón, a valóságban türelem és együttérzés kell.

„Az a barát, rokon, kolléga tud segíteni, aki ott van akkor is, ha a gyászoló összeomlik, és saját életerejével támogatja és hagyja, hogy ő a maga tempójában elmondja, amit szeretne. Sokat segíthet a kérdés, hogy mi történt, ilyenkor ugyanis a másik elmondhatja, hogy mi az, ami leginkább nyomja a szívét. Máskor egy ölelés jelenti a gyászolónak a legtöbbet. Engedni kell, hogy a gyászt mindenki a saját ritmusában élje meg, miközben érzi, hogy nincs bennünk ítélkezés akkor sem, ha halljuk őt a gyász időszakában kacagni” – mondta Huszka Zsuzsa a Díványnak.

A halál megfelelő kezelésében a rítusok segítik az embert: ha ezek kivesznek, egyedül maradhat
A halál megfelelő kezelésében a rítusok segítik az embert: ha ezek kivesznek, egyedül maradhatPatstock / Getty Images Hungary

Több évnyi gyász is rendben van?

Az egyedi folyamat hosszával kapcsolatban felmerülhet, meddig lehet még egészséges, és mikor merülhet fel, hogy elakadás nehezíti a gyászfolyamatot.

A szakember szerint bár egy házastárs, élettárs vagy gyermek elvesztése egy életen át tartó hiányérzetet eredményez,

de ha még 2- 2,5 év után is olyan mély a gyász, hogy a hétköznapokat meghatározza, vagy a gyászoló például egy üres, közönyös érzésvilágban rekedt, az intő jele annak, hogy segítségre lehet szükség.

A gyászfeldolgozás menete attól is függ, hogy korábbi gyászainkat mennyire dolgoztuk fel, vagy milyen fizikai-mentális-lelki állapotban ért minket az, és attól is, hogy mennyire vannak megtartó barátaink” – tette hozzá a gyászfeldolgozó segítő. Szerinte

a gyerekkorból hozott működési mintáknak itt is komoly szerepe van, ezek eredménye lehet akár a gyász elfojtása,

vagy az is, ha a düh érzésétől bűntudatunk lesz. Érzelmileg izolálhat is a gyász, de előfordulhat az is, hogy valaki alkoholhoz vagy erősebb szerekhez nyúl azért, hogy legalább átmenetileg érzelmileg felszabaduljon. Ezzel azonban káros viselkedési mintákat stabilizálhat életében.

Az itt maradók feladata élni az életüket

A szakember szerint olyan nincs, hogy valaki teljes mértékben felkészülne egy szerette halálára, még akkor sem, ha az nem váratlanul következett be. De ha harmóniában éltek, és nyugalom van a gyászoló szívében azzal kapcsolatban, hogy a lehetőségek adta keretek között mindent megtett a számára kedves személyért, akkor jobban megélhető, az életbe jobban belesimuló gyászfolyamat alakulhat ki.

Ha mégsem ez a helyzet és elakadást tapasztalunk, azon akár a naplóírás is segíthet, de gyászfeldolgozó konzulens vagy csoport is felmerülhet. A régi rítusok is azt a célt szolgálták, hogy a múlt embere megélhesse gyászát. A temetésen össze is lehetett omlani, de utána ott volt a halotti tor, ami már segített az újrakezdéshez, továbblépéshez.

„Ezek segítették a gyászolót abban is, hogy a tehetetlenségérzetet egy cselekvő közösségben élje meg.

Az itt maradóknak az a dolguk, hogy az életet tovább vigyék: azzal fejezünk ki tiszteletet az elhunyt felé is, ha kihozzuk a legjobbat az életünkből” – mondta Huszka Zsuzsa a Díványnak. 

Egy országban már elhunyt szeretteik digitális másaival beszélgetnek: olvashatsz erről a szokatlan szokásról is.

Oszd meg másokkal is!
Ezt olvastad már?

Érdekességek