Az Economx szúrta ki a Belügyminisztérium rendelettervezetéről szóló társadalmi vitára való felhívást. Az érintettek tiltakozásáról is tudósítanak.
Mint írják, a Belügyminisztérium (BM) 3-35 százalékkal emelné a gyógyászati segédeszköz-eljárások (gyse) során fizetendő igazgatási szolgáltatási díjakat. Az Orvostechnikai Szövetség (OSZ) tiltakozását fejezte ki a gyse-ellátást végző vállalkozások pénzügyi terheinek további növelését célzó rendeletmódosítás ellen, és arra kéri a BM-et, hogy vonja vissza a jogszabálytervezetet.
Az új adó érzékenyen érint majd sokakat
A rendelettervezet mechanikusan, 33-35 százalékkal emelné a gyógyászati segédeszközökkel kapcsolatos eljárások során fizetendő igazgatási szolgáltatási díjakat. A rendelettervezetben szereplő díjtétel-emelések egy olyan ágazatot sújtanának, amely a rossz szabályozás és a kormány elmaradt intézkedései következtében évek óta súlyos működési gondokkal küzd - tájékoztat a gazdasági szakportál a szervezet közleménye nyomán.
Az egyes gyse-ellátó cégek körében 2022-ben kezdődtek vizsgálatok, majd azt követően nyomozati cselekmények. Ekkor több, jogellenes kereskedelmi gyakorlatot folytató vállalkozást is sikerült kiszűrni, azonban a lap szerint mindez több olyan következménnyel is járt, ami a jogos és jogszerű ellátásokat is korlátozza a mai napig. A korábbi vizsgálatok és eljárások alapját az adta, hogy 2007-2022 között a hazai gyógyászati segédeszköz támogatási rend gazdátlan volt.
Idén lett képviselete a fogyatékkal élőknek
„A gyse-érdekképviseletek hiába nyújtottak be rendszeresen a mindenkori egészségügyi és pénzügyi kormányzatnak az ellátás színvonalát javítani és az ellátást végző cégek rentabilitását biztosítani hivatott módosítási javaslatokat, a döntéshozók a legtöbbször válaszra sem méltatták az előterjesztéseket" - összegzik.
2024. szeptemberében fogyatékosügyi államtitkárt neveztek ki, ami komoly és érdemi lehetőséget ad arra, hogy megkezdődjék a gyse-támogatási rend racionalizálása és korszerűsítése.
Az OSZ MTI-hez eljuttatott közleményében azt írja, fontosnak tartják, hogy a rendelettervezetben szereplő és ahhoz hasonló – korlátozó és a vállalkozások terheit növelő – intézkedéseket ne vezessék be komplex és átfogó javaslatcsomag benyújtása, megtárgyalása és elfogadása előtt.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés