Megelőzheti a vírusos fertőzéseket és enyhíti a torokfájást, mégsem használják elegen

GettyImages-1189188509
Olvasási idő kb. 5 perc

Lehet, hogy eddig azt gondoltad, nincs szükséged párásítóra, de itt van néhány egészségügyi előny, amitől megváltozhat a véleményed.

Télen szárazabb a levegő, ami több negatív hatással is járhat, a párásítók azonban megnövelik a páratartalmat, vagyis a környezetben lévő vízgőz mennyiségét, így a segítségükkel egyszerűen beállítható a szakértők által ajánlott 30 és 50 százalék közötti érték. Ez javítja a közérzetet, megkönnyíti a lakás tisztán tartását, és az egészségedre is jótékony hatással lehet. De nem árt tudni, hogy egy ilyen készülék használata kapcsán bizonyos kockázatok is felmerülhetnek.

A párásító egészségügyi előnyei

Kutatások szerint egy párásító számos egészségügyi előnyt kínálhat, és hatékonyan ellensúlyozhatja az alacsonyabb hőmérsékletből és a fűtés használatából eredő negatív tüneteket. Legfontosabb jótékony hatásai a következők.

A párásító használata javítja a közérzetet és az általános egészséget
A párásító használata javítja a közérzetet és az általános egészségetNikolay Amoseev / Getty Images Hungary

1. Enyhítheti a megfázásos panaszokat

A párásíthatók csillapíthatják az orrdugulást, a torokfájást és a száraz köhögést, vagyis a felső légúti megbetegedések tipikus tüneteit. Ezt kétféle módon érik el. Egyrészt megszabadítanak a száraz levegőtől, amely irritálhatja a légutakat és az orrjáratokat. Másfelől, extra nedvességet juttatnak a levegőbe, ami elősegíti a légutakban rekedő váladék felszakítását.

A párásítókat ezért gyakran ajánlják azok számára, akik a hűvösebb téli hónapokban hajlamosabbak megbetegedni.

2. Megelőzheti a vírusos fertőzéseket

A lakásban üzemelő párásító megvédhet a vírusos megbetegedésektől. Egy tanulmány ezzel összefüggésben kimutatta, hogy a levegő páratartalmának 40 százalék feletti értéke csökkentheti az influenzavírus-részecskék fertőzőképességét. Más kutatások pedig arra utalnak, hogy 40 és 60 százalék közötti páratartalom mellett alacsonyabb a Covid átviteli aránya.

Általánosságban elmondható, hogy a vírusok a száraz levegőben könnyebben terjednek, párásabb közegben viszont elpusztulhatnak.

Nem csak a tüneteket csökkenti, megelőző hatása is lehet
Nem csak a tüneteket csökkenti, megelőző hatása is lehetdisqis / Getty Images Hungary

3. Megakadályozhatja a bőr kiszáradását

A hideg és száraz téli levegő gyorsan kiszáríthatja a bőrt, ami hámlással, vérzéssel és egyéb kellemetlen tünetekkel járhat. Ez akkor is megtörténhet, ha otthon vagy, hiszen a fűtés szárítja a levegőt. Ha azonban rendelkezel párásítóval, a levegőben lévő nedvesség a bőrödre is kedvező hatással lesz, így az hidratált maradhat.

A párásítók veszélyei

Bár a párásítók több szempontól is hasznosak lehetnek, nem megfelelő használatuk egészségügyi kockázatokat vethet fel. Az egyik az, hogy túlzottan megnövelhetik a páratartalmat, ami a káros mikroorganizmusuk, köztük a poratkák és a penészgombák terjedésének kedvez.

Ezért is fontos, hogy a lakás relatív páratartalma ne haladja meg az 50 százalékos értéket.

Ha ez mégis megtörténik, annak jól látható jelei vannak, hiszen ilyenkor páralecsapódást tapasztalhatsz az ablakokon.

Érdemes desztillált vízzel használni, és rendszeresen tisztítani
Érdemes desztillált vízzel használni, és rendszeresen tisztítaniQwart / Getty Images Hungary

A másik fő veszélyforrás, hogy a készülékben lévő pangó vízben kórokozók szaporodnak el, amelyek így a lakás levegőjébe juthatnak, ami fokozott kockázatot jelent az idősebb és fiatalabb korosztályok tagjaira, valamint a tüdőbetegségben és az allergiában szenvedőkre nézve. A párásítókat ezért legfeljebb háromhavonta alaposan ki kell tisztítani.

A forró gőzzel működő meleg levegős párásítók további veszélye, hogy égési sérülést okozhatnak. Ha tehát gyerek vagy háziállat van a háznál, tanácsos távol tartani tőle őket, nehogy véletlenül magukra borítsák.

Arról, hogy a magas páratartalom miért kerülendő, itt írtunk részletesebben.

Megjelent az új Dívány-könyv!

Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Ezt olvastad már?

Érdekességek