Bármennyire is szeretjük a havat, a napelemek szempontjából az kifejezetten káros lehet – különösen nagyobb mennyiségben, a szakemberek ezért azt javasolják az érintetteknek, hogy a kiadósabb havazások után gondoskodjanak megtisztításukról.
Így hat a téli időjárás a napelemekre
A napelemek ugyanolyan jól működnek télen, mint nyáron. Sőt, valójában az alacsony hőmérséklet még növelheti is hatékonyságukat. Ennek hatását azonban messze felülmúlja, hogy rövidebbek a napok és a nyári időszakhoz képest jóval alacsonyabb a napsütéses órák száma, ami jelentősen visszaveti energiatermelésüket.
Gondot okozhat a paneleken felhalmozódó hó és jég is. Ezek blokkolhatják a napfényt, így előfordulhat, hogy a napelem egyáltalán nem képes energiát termelni. Ha csak kisebb hóréteg kerül a panelekre, az akár hasznos is lehet, mivel amikor megolvad vagy lecsúszik róluk, megtisztíthatja azokat. A vastag hótakaró viszont nemcsak az energiatermelést akadályozhatja, hanem
nehéz súlya által megterhelheti a rögzítési pontokat és károsíthatja a paneleket.
Amennyiben a napelemek olyan helyen vannak, ahol eléred őket, éppen ezért érdemes gondoskodnod megtisztításukról. Ezzel drasztikusan növelheted hatékonyságukat és elkerülheted az esetleges károkat. Nem mindegy ám, hogy ilyen célra milyen eszközt használsz. A hó lesöprésében egy teleszkópos seprű vagy hókefe lehet a segítségedre, de fontos, hogy ne durva sörtéjű legyen, mert ez összekarcolhatja a paneleket.
Nem elhanyagolható szempont a napelemek dőlésszöge sem. A paneleket rendszerint a tetővel azonos szögben helyezik el, ami 30-45° közé esik. Ha azonban olyan helyen élsz, ahol többhó esik vagy az átlagosnál kevesebb a napsütés, a telepítésnél érdemes lehet előre gondolkozni, és amennyiben lehetséges, 60 fokos szöget beállítani. A hó így könnyebben lecsúszhat róluk, illetve azokban az időszakokban, amikor a nap alacsonyabban van az égen, a helyes beállítással több napfény érheti őket, így több energiát is termelhetnek.
Fontos a rendszeres tisztítás
A napelemek hatékonyságát nem csak a hó akadályozhatja, negatív hatású lehet a felületükön lerakodó por, madárürülék vagy a falevelek jelenléte is. Ezek egy részét lemoshatja egy nagyobb eső, ám ha látványosan csökken teljesítményük, ez annak a jele lehet, hogy tisztításra szorulnak.
Ha a panelek hozzáférhetőek, ehhez elegendő lehet némi víz és egy hosszú nyelű, puha sörtéjű kefe. Amennyiben viszont nehezen elérhetőek, jobban jársz, ha nem kockáztatsz, és egy erre szakosodott céget bízol meg a feladattal.
Az ideális gyakoriság nagyban függ az időjárási viszonyoktól és az egyéb körülményektől, de a szakemberek általában két alapos tisztítást javasolnak évente.
Ügyelj az akkumulátorra is
Ha bruttó elszámolásba kerültél, akkor a napelemed által termelt energiát lényegében csak akkor hasznosíthatod, amikor éppen süt a nap. Ezt akkumulátoros rendszer telepítésével ellensúlyozhatod, amely eltárolja a megtermelt energiát, így azt később, akár az éjszaka folyamán is felhasználhatod, ami jelentős megtakarítást jelenthet.
Az alacsony hőmérséklet ugyanakkor az akkumulátoroknak sem tesz jót, ezért nem mindegy, hogy hova kerülnek. Az akkumulátorokat ajánlott zárt térben tárolni és/vagy gondoskodni megfelelő szigetelésükről.
Kíváncsi vagy, hogy mennyit spórolhatsz, ha kihúzod a töltőt a konnektorból? Kattints ide, és megtuhatod.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés