Komoly büntetést kockáztatsz, ha így használod a napelemed: kevesen tudnak egy kötelező teendőről

napelem-kotelezo-1446705295
Olvasási idő kb. 6 perc

A napelem üzemeltetésésével kapcsolatos kötelező teendő elmulasztása több tízezer forintos bírság kiszabásával járhat.

A napelemes házakban keletkező tüzek fokozott kockázattal járnak, ezért a szabályok szerint az érintett ingatlanok tulajdonosainak gondoskodniuk kell egy eszköz beépítéséről, illetve figyelmeztető jelzéssel kell ellátniuk a házat. Erről a teendőről azonban sokan nem tudnak.

Kötelező figyelmeztető jelzéssel ellátni a napelemes házakat

„A tűzoltóknak egy égő épülethez történő riasztáskor meg kell győződniük arról, hogy az épületen vannak-e napelemes vagy hibrid napelemes rendszerek, valamint arról, hogy miként és hol lehet a rendszert lekapcsolni” – nyilatkozta a Dívány kérdésére Mukics Dániel tűzoltó alezredes, a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság szóvivője.

A napelemes rendszer jelenlétére figyelmeztető feliratot, biztonsági jelet az épület főbejáratánál kell elhelyezni.

Ezt az Országos Tűzvédelmi Szabályzat és a villamos berendezések védelemről szóló Tűzvédelmi Műszaki Irányelv tartalmazza, utóbbiban több ajánlott figyelmeztető jelzés is megtalálható. A figyelmeztető felirat és jelzés beszerzése és kihelyezése az ingatlan tulajdonosának, használójának a feladata.

A kötelező jelzés hiánya büntetést vonhat maga után
A kötelező jelzés hiánya büntetést vonhat maga utánfhm / Getty Images Hungary

Speciális oltási technikát alkalmaznak a tűzoltók

A szóvívó közlése szerint a napelemrendszereket kétféleképpen érintheti tűz: vagy a napelem okozza a tüzet, vagy a napelemrendszertől függetlenül keletkezik az épületben tűz, amely végül érinti a tetőt is. Ez utóbbi eset fordul elő gyakrabban.

Évente átlagosan 7 ezer lakástűz van, átlagosan 20-40 olyan van, amely napelemrendszerrel hozható összefüggésbe.

Mint mondta, a napelemekben keletkező tüzek jellemzően kivitelezési hibákra vezethetők vissza. Ide tartozik a nem kompatibilis csatlakozók használata, az alulméretezett vezetékek beszerelése vagy a nem megfelelő kötések alkalmazása. „Egy alulméretezett vezeték túlmelegedhet, a szigetelés az időjárási körülmények miatt elöregedhet, zárlatot okozhat” – magyarázta Mukics Dániel.

A tűzoltók minden szükséges eszközzel rendelkeznek a napelemes tüzek oltásához
A tűzoltók minden szükséges eszközzel rendelkeznek a napelemes tüzek oltásáhozKaszás Tamás / Index

Hozzátette, az ilyen tüzek oltása az elektromosság jelenléte miatt speciális odafigyelést igényel, ezért a tűzoltókat folyamatosan képzik ezekre a helyzetekre. A készenléti állomány tagjai speciális, áramütés ellen védő kesztyűvel rendelkeznek, és az adott helyzettől, illetve az épület és a napelemrendszer kialakításától függően döntenek a beavatkozás módjáról.

Lehet, hogy habbal, porral vagy a teljes kiszakaszolást, áramtalanítást követően akár vízzel kell beavatkozni, vagy ezeket az oltási módszereket ötvözni kell.

A szóvivő kitért arra is, hogy a napelemrendszereket érintő tüzek oltása során a kisfeszültségű berendezésekre vonatkozó előírásokat kell alkalmazni, mivel ezek egyenfeszültsége kisebb, mint 1500 volt. A szabályok értelmében égő kisfeszültségű berendezések oltását, illetve azok közvetlen környezetében a tűz terjedésének megakadályozását csak az áramkör megszakítását követően lehet megkezdeni.

„A napelemek mindaddig termelik az áramot, amíg azokat fény éri. Így a kapcsoló és a napelemek közti vezeték a napelemek és az inverter között elhelyezett szakaszolókapcsoló lekapcsolásakor még feszültség alatt van. Az összekötött napelemtáblákat szétkapcsolják, így a feszültség nem adódik össze” – fejtette ki Mukics Dániel.

Kötelező leválasztó kapcsolót beépíteni

Szilágyi László, a Magyar Napelem és Napkollektor Szövetség alelnöke lapunk megkeresésére elmondta, azokba az ingatlanokba, amelyekben napelem működik, kötelező úgynevezett tűzeseti leválasztó kapcsolót beépíteni. Ennek minden esetben elérhető helyre kell kerülnie.

A tűzeseti leválasztó kapcsoló kifejezetten arra szolgál, hogy a beavatkozó tűzoltók lekapcsolják vele a napelemet.

A szövetség azért lobbizik, hogy kihelyezése ne legyen kötelező, aminek több oka is van. „Egyrészt, tűzveszélyes, ezért akár ki is gyulladhat, a telepítése pedig költséges. Másrészt, bár a tűzoltókat védi, a beavatkozásoknál gyakran nem a tűzvédelmi kapcsolót használják, hanem lefújják habbal a napelemet, vagy fejszével levágják a hálózati kapcsolati kábelt. Azt szeretnénk elérni, hogy beépítése ne legyen kötelező – persze, ha valaki akarja, tegye be” – mondta el Szilágyi László.

Előfordulnak kivitelezési hibák a napelemeknél
Előfordulnak kivitelezési hibák a napelemeknélSirisak Boakaew / Getty Images Hungary

Megbüntethetnek a hiánya miatt

A Pest Vármegyei Kormányhivatal kérdésünkre megerősítette, a napelemmodulok közelében – a napelem és az inverter közötti részen – távműködtetésű vagy kézi tűzeseti lekapcsolási lehetőséget kell kialakítani. Ezt az épület tűzeseti főkapcsolójának közelében kell elhelyezni, vagy a tűzeseti főkapcsolónak kell működtetnie azt.

A kapcsolónál a rendeltetésre utaló feliratot, piktogramot jól látható helyen el kell helyezni, valamint az épület főbejáratánál el kell helyezni biztonsági jelölést, amely tájékoztatja a beavatkozókat, hogy az épületben napelemes rendszer üzemel.

A közlés szerint szabálytalanság esetén a tűzvédelmi hatóság figyelmeztetést alkalmazhat, vagy tűzvédelmi bírságot szabhat ki. A biztonsági jelek hiánya a tűzoltóság beavatkozásának akadályozásaként értelmezhető: ilyen esetben a bírság 20 000-től 60 000 forintig terjedhet.

És arról tudtál, hogy a klímaberendezések is fokozott tűzveszélyt jelenthetnek? Erről ide kattintva tudhatsz meg részleteket. 

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek