Amikor lakáseladás előtt állsz, fontos tisztázni a vevővel, mi marad ott és mit kell magaddal vinned. A Pénzcentrum járt utána a megszívelendő szabályoknak, miután egyik olvasójuk igencsak kellemetlen helyzetbe került az ingatlanügylet kapcsán.
Lakáseladásnál hiba, ha ezt nem foglaljátok szerződésbe
Az eladó szóban állapodott meg a vevővel, hogy pár hétig még tárolhatja a garázsban azokat a nagyobb a bútorait, amiket nem tudott rögtön magával vinni. Az építkezés azonban elhúzódott, és mire két hónap múltán megpróbálta elhozni a holmiját, addigra a vevő már kiürítette a garázst, mert ő is használni akarta.
Szakértők szerint a legnagyobb hiba az volt, hogy nem írásban állapodtak meg. Ilyenkor jogi úton nehéz bármit tenni, de alapvetően a Polgári törvénykönyv (Ptk) szabályai az irányadók.
Amennyiben szóban a felek abban állapodtak meg, hogy egy meghatározott időpontig kiüríti az ingatlant az eladó, azonban ennek a kötelességének vevő felhívásának ellenére sem tett eleget, akkor jogszerű volt az ingóságok eltávolítása
– fejtette ki Benedikt Károly, a Duna House elemzési vezetője, aki felhívta a figyelmet, hogy érdemes ügyvédet bevonva az adásvételi szerződésbe is belefoglalni, hogy a vevő meddig tárolja az otthagyott ingóságokat.
Van, amit nem vihetsz magaddal
A lap annak is utána járt, mit nem szabad elvinni a lakásból egy költözésnél. A Ptk szerint a tulajdonjog kiterjed mindarra, ami a lakással tartósan egyesítve van, és a lakás értéke vagy használhatósága csökkenne nélküle.
Ilyen például az ablak, a radiátorok vagy a terasztető tartószerkezete.
A lakástörvény szerint tartozéknak minősül egyebek között a tűzhely, a fűtő- és melegvízellátó berendezés, a beépített bútorok és az elektromos kapcsolók is. Ezeket tehát nem szabad leszerelni, különben a vevő jogosan fordulhat panasszal a bírósághoz.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés