Ez most a legsürgetőbb teendő a kertben: súlyos betegségektől véd

kert-betegseg-1474617706
Olvasási idő kb. 6 perc

Már nincs sok időd, hogy elvégezd az őszi lemosó permetezést, amely megvédheti gyümölcsfáidat a súlyos gombás megbetegedésektől.

Ha a lemosó permetezés elmarad, most még nem fogod semmilyen következményét tapasztalni, jövő tavasszal viszont megbetegedhetnek miatta a cserjéid, fáid, ami akár pusztulásukat is okozhatja. Sok kártevő vagy gombaspóra ugyanis képes a leveleken vagy a törzsön áttelelni, majd a vegetációs időszak indulásakor aktivizálni magát.

Tavasszal és ősszel is védekezni kell a betegségek ellen

„A permetezésnek alapvetően két oka lehet, az egyik, ha már kialakult, akut probléma van a növénnyel, tehát fertőzés jeleit vagy kártevőket észlelünk rajta, a másik pedig a megelőző jellegű permetezés. Utóbbi témakörbe tartozik a lemosó permetezés” – fogalmaz írásában Megyeri Szabolcs kertészmérnök.

Az őszi permetezés megelőzheti a kertben a gombás betegségek kialakulását
Az őszi permetezés megelőzheti a kertben a gombás betegségek kialakulásátroman023 / Getty Images Hungary

A szakember szerint a lemosó permetezés évente kétszer aktuális. Hagyományosan tavasszal szokás elvégezni, ám egyre többen alkalmazzák ősszel is. Ezáltal megakadályozható a kártevők áttelelése,

így kevesebb esélyt kapnak a növényeket támadó betegségek vagy éppen rovarok.

A lényeg tehát az, hogy még azelőtt kell kijuttatni a növényvédelmi szert, mielőbb a probléma megjelenne vagy eszkalálódna.

Ekkor kell elvégezni a lemosó permetezést

Miközben a tavaszi lemosó permetezést viszonylag korán, a rügyfakadás előtt kell elvégezni, addig az őszit az évszak második felére kell időzíteni, de nem szabad megvárni vele a fagyok beálltát. Morva Tamás növényorvos a morvanovenydoki.hu-n úgy fogalmaz,

a legjobb, ha lombhullás idején, de legalább 50%-osan lehullott lombozat mellett, a vegetáció befejezésekor vágunk bele az őszi lemosó permetezés elvégzésébe, ekkor ugyanis a lehulló leveleken élő spórákat, kártevőket is ki tudjuk irtani.

Fagyos időben azért sem szabad nekilátni, mert így a permetezőszer ráfagyhat a növényekre. A legjobb, ha napközben, olyan időpontban kezdesz hozzá, amikor már kedvezőbb az idő, így a permetszernek lehetősége van megszáradni. Kerülendő az esős, szeles időjárás is: az előbbi lemossa, az utóbbi pedig szétfújja a növényvédő szert, ami jelentősen csökkenheti annak hatékonyságát.

A kertben nem csak a növényeknek lehet rá szüksége

Megyeri Szabolcs szerint az őszi lemosás az örökzöldek, télen is vegetáló fajok esetében nem szükséges, és elsősorban a gyümölcsfáknál, gyümölcstermő cserjéknél fontos. Érdemes lehet azonban például a szamócapalántákat is kezelni, illetve ajánlott a lombhullató díszfákra, díszcserjékre és rózsafélékre is permetszert kijuttatni.

Ha igazán alapos akarsz lenni, permetezd le a kertben lévő különféle fafelületeket – köztük a karókat, támasztékokat és kerítésoszlopokat is –, mivel a kártevők, gombák ezeken is képesek áttelelni.

Az olyan fertőzések, mint a monília, súlyos károkat okozhatnak
Az olyan fertőzések, mint a monília, súlyos károkat okozhatnakredstallion / Getty Images Hungary

Nem mindegy, hogy milyen szerrel végzed

A kínálatban rengeteg permetszer kapható, amelyek között vegyszerek, keverékek és természetes biokertészeti termékek egyaránt megtalálhatók. A szabály az, hogy az alkalmazni kívánt szert mindig annak alapján kell kiválasztani, hogy milyen típusú kártevő ellen szeretnél védekezni. Ehhez nem árt ismerni az adott növény jellemzőit, gyengeségeit.

A kertészmérnök a tetvek ellen a mészkénlevet, míg a gombabetegségek megelőzésére a bordói levet ajánlja. Ezzel szemben a lisztharmat ellen a kén lehet hatásos, a rovarokat pedig olajos szerekkel lehet távol tartani. Ha nem tudsz dönteni, kérj segítséget egy szaküzletben vagy gazdaboltban, ahol megfelelő kombinált permetszereket tudnak javasolni.

Amennyiben kerülni akarod a vegyszerek alkalmazását a kertben, a csalánélé, a zsúrlólé vagy a kamillafőzet jelenthet alternatívát.

Fontos az alaposság a betegségek elkerülése érdekében

A permetezést végezheted gépi vagy kézi permetezővel is. A lényeg, hogy a választott szert a gyártó által előírt arányban alkalmazd, úgy hogy a lemosó lé bőségesen beterítse a növényt. Ezért is nevezik az eljárást lemosó permetezésnek.

Fontos, hogy az apró zugokba is jusson a folyadékból, így biztosítva a kártevők alapos megsemmisítését.

Ez a magasabb fáknál kihívást jelenthet, de a feladatot nem szabad félvállról venni, mert ha nem jut mindenhova a léből, a kártevők életben maradhatnak, és a növény más részeire is átterjedhetnek. Ilyen esetben a megoldás az lehet, ha létrát, nagy teljesítményű permetezőeszközt vagy hosszú toldót használsz.

A nehezen elérhető helyeken is elengedhetetlen permetezni a betegségek elkerülése érdekében
A nehezen elérhető helyeken is elengedhetetlen permetezni a betegségek elkerülése érdekébenTetiana Strilchuk / Getty Images Hungary

Súlyos betegségeket okozhatnak a gombák

Ha a permetezés elmarad vagy nem megfelelő módon történik, annak súlyos következményei lehetnek. A gombák általában a legyengült, beteg fákat, cserjéket fertőzik meg, amelyekbe különféle sebeken, sérüléseken keresztül jutnak be.

„A károsítás jellegzetes tünete, hogy a fák az egyre nagyobbodó, nyílt sebeket a kéreg és a farész szöveteit megduzzadva próbálják benőni és lezárni, ami a kórokozók nagy életképessége miatt általában sikertelen. A sebek egyre mélyebbé és szélesebbé válnak, míg végül a felettük lévő ág, majd az egész fa elpusztul” – figyelmeztet a magyarmezogazdasag.hu.

A gyümölcsfákat érintő legsúlyosabb betegségek egyike a monília. Erről itt írtunk részletesebben. 

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek