A családunk és a beruházás biztonsága érdekében érdemes megfontoltan, és a szó szoros értelmében körültekintően dönteni. Ne csak az ingatlan állapotát vizsgáljuk meg, hanem azt is nézzük meg, kik a szomszédaink és milyen környéken akarunk beruházni. Arról, hogy mi minden csökkentheti egy ingatlan értékét, Magyari Éva ingatlan- és home staging szakértőt kérdeztük.
Szakmai és szubjektív nézőpontok
„Ingatlanvásárlás esetén kétféle értékítélet létezhet: a vevőé, ami szubjektív és a szakemberé, ami szakmai alapokon nyugszik. Ha a vásárló nem kéri ki vásárlás előtt egy szakember véleményét, márpedig az esetek nagy részében ez történik, akkor kizárólag a saját érzelmei és szempontjai vezérlik a döntés meghozatalánál” – szögezi le Magyari Éva, hozzátéve: egy szakértő – például egy értékbecslő vagy ingatlanközvetítő – szakmai szempontok és sok éves tapasztalat alapján dönt, valamint észreveszi azokat az értékmódosító tényezőket, melyeket az ingatlant szubjektív benyomások alapján minősítő vevő nem.
Magyari Éva kiemelte: mindig az adott helyzet dönti el, hogy egy szakértő a sok közül milyen értékmódosító tényezőket vesz figyelembe, amelyek alapján az összehasonlító elemzést elvégzi. Ez mindig egy összetett kritériumrendszert jelent, kezdve
a műszaki paraméterektől a használati jellemzőkön át egészen a környezeti tényezőkig.
Természetesen vevőként, magánemberként nekünk nem feltétlenül kell egy szakember fejével gondolkodnunk, ám jó, ha tudjuk, melyek lehetnek azok a tényezők, amelyek csökkenthetik egy ingatlan értékét.
Nézzük ezek közül most a sokak által nem ismert környezeti tényezőket!
Erre mindenképpen figyelj, mielőtt ingatlant veszel
Egyáltalán nem mindegy például, hogy kik a szomszédaink. A rossz szomszédság mindenféleképpen egy jelentős értékcsökkentő tényező lehet. Rossz benyomást kelt például, ha a szomszédos családi ház udvarára a felhalmozott lomok miatt iszonyú rendetlenség van.
De kellemetlen lehet az is, ha szellőztetés közben a nyitott ablakon mindig állatszag jön a szobába. Annak sem örül mindenki, ha a hálószobából vagy a nappaliból egy temetőre lát.
Értékcsökkentő tényezők: zaj és bűz
„Röviden talán úgy foglalhatnánk össze, hogy minden, ami zajos, hangos, büdös, és ott van a közelben, vagyis 100-200 méteren belül, az rontja egy ingatlan értékét. Lehet egy étterem, egy kocsma, vagy bármilyen vendéglátóipari egység. Különösen zavaróak lehetnek azok a szolgáltatók, amelyeknek van teraszuk vagy udvaruk, ahová ki lehet ülni, esetleg a vendégeik hangoskodnak.
A nagyon közel lévő gyárak is redukálhatják egy ingatlan értékét, különösen akkor, ha ezek a létesítmények együtt járnak valamilyen vegyi szennyezettséggel.
„Ebben az esetben különösen nagy jelentősége van a távolságnak, hiszen lehet, hogy azon a településen van a gyár, ahol ingatlant szeretnénk vásárolni, de ha a kiválasztott lakástól vagy háztól több kilométerre található, akkor nem biztos, hogy a zajártalom vagy a légszennyezés esete fennáll, szemben azzal, amikor a közvetlen közelében lennénk” – hangsúlyozza az ingatlanszakértő, hozzátéve: egy közelben lévő gyár nincs feltétlenül negatív hatással egy ingatlan értékére, hiszen a létesítmények munkaerőigénye akár értéknövelő tényező is lehet. A távolság kulcsfontosságú.
Annak sem biztos, hogy sokan örülnek, ha autópálya vagy nagy forgalmú főút van az otthonuk közelében. Ez nemcsak a zaj-, hanem a légszennyezés miatt sem előnyös. Napjainkban a mobiltornyok, a mobilátjátszó állomások is sokakat elriasztanak az ingatlanvásárlástól potenciális egészségkárosító hatásuk miatt.
„A felsorolt értékcsökkentő tényezők jó része szubjektív megítélés alá esik. Van, akit egyáltalán nem zavar, ha egy temető szomszédságában él, míg más aggódik amiatt, hogy egy nagyfeszültségű vezeték húzódik a háza közelében, vagy egy zajos autópálya fut a kert végében. Vannak, akik roppant alaposak, és ellenőrző listával veszik szemügyre a megvásárolandó ingatlanokat, míg mások nem ennyire tudatosak, lazán állnak hozzá, és a szívükre hallgatnak. Mindezek befolyásolhatják az ingatlanvásárlók döntését” – mondja az ingatlanszakértő.
Ha nem vagyunk óvatosak, mi magunk könnyítjük meg a betörők dolgát, hogy azok minél egyszerűbben juthassanak be az otthonunkba. Tudd meg, hogyan választanak maguknak célpontot a bűnözők.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés