A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) legfrissebb adatai szerint egyre olcsóbb a lakhatás. Amint azt a Bankmonitor megírta, a Covid-járvány okozta egyszeri sokkhatástól eltekintve trendszerűen csökkent a 60 négyzetméteres budapesti lakás albérleti díjának és a fővárosi nettó fizetések hányadosa.
A KSH és az ingatlan.com közös adatbázissal rendelkezik azzal kapcsolatban, hogy 2015-től napjainkig jellemzően mekkora lakásokat hirdettek kiadásra az ország különböző pontjain. Azt is figyelemmel kísérik, hogy átlagosan mennyi pénzt kellett fizetni az albérletekért.
Egyre kevesebbet kell fizetnünk arányosan a lakhatásért
A lap kiszámolta az egy négyzetméterre jutó lakbér árát, majd az így kapott egységárat szorozta 60-nal, hogy megkapja egy 60 négyzetméteres, fővárosi lakás bérleti díját. Ennek alapján vizsgálta azt, hogy miként alakult az albérletek és a fizetések aránya az elmúlt 9 év során.
A 2015-ös statisztikai adatok alapján egy 60 négyzetméteres budapesti lakást 2015-ben 133 ezerért lehetett bérelni, egészen a koronvírus járványig folyamatosan emelkedett. A lakások bérleti díja a lezárások hatására némileg csökkent, de 2023-ban már új csúcsra, 247 ezer forintra nőtt.
Bár az árak szinte végig emelkedő tendenciát mutattak, a lap megvizsgálta az összegeket abból a szempontból is, hogy miként viszonyultak a mindenkori átlagkeresethez.
Ez alapján kiderült, hogy valójában a 2015-től 2023-ig terjedő időszakban javult a budapesti lakhatási helyzet. Ebben az időszakban ugyanis a nettó átlagbér összesen 2,28-szorosára nőtt, addig a lakbérek átlagos összege ennél kisebb mértékben drágult.
A 60 négyzetméteres lakás bérleti díja 2015-ben még a fizetés 65,5 százalékára rúgott, 2023-ban viszont már „csak” az 53,4 százalékát vitte el.
Két fizetésből könnyebb a bérlés
Abban az esetben azonban, amikor két vagy még több kereső osztja meg egymással az albérlet díjat, jelentősen enyhül a bérarányos lakhatási költség. Mivel a magyar mediánkereset jellemzően az átlagkereset 78,5 százalékára rúg, a 2023-as nettó mediánkereset Budapesten havi 363 ezer forint lehetett. Két keresetet összeadva
havi 727 ezer forintos háztartási bevétel adódik, melyből 34 százalékot vitt el a tavalyi lakbér havonta.
A szaklap felhívta a figyelmet arra is, hogy 2024-ben feltehetően ismét csökkenni fog az átlagos lakbér és a nettó átlagkereset hányadosa az első fél év dinamikái alapján. Mivel keresetek akár 14 százalékkal nőhetnek idén, a bérleti díjak pedig jó eséllyel 7-8 százalék körüli növekedést fognak produkálni, arányaiban még jobban járnak azok, akik osztoznak idén a lakhatási költségeiken.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés