Indul a parlagfűszezon, amely nemcsak azt a becslések szerint 1,5 millió magyart fenyegeti, akik érzékenyek a növény pollenjére, hanem a kerttel, földterülettel rendelkezőket is. Ugyanis – a korábbi évekhez hasonlóan – akár komoly bírságra is számíthatnak azok, akiknek a kertjében, földjén elburjánzik az allergén növény – írja a Pénzcentrum.
Sokakat zavar az allergén növény, megbírságolnak, ha nem irtod ki
A Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) az elmúlt napokban már jelezte, hogy a parlagfű pollenkoncentrációja több helyen is elérheti a tüneteket okozó közepes szintet. Az intézmény közlése szerint a korábbi évekhez képest csapadékosabb és melegebb nyári időjárás kifejezetten kedvezett a parlagfű növekedésének.
Ezért javasolják, hogy a növény virágporára érzékenyek a lehető leghamarabb kezdjék meg az allergiás tünetek erősségének mérséklését célzó gyógyszeres kezelést.
A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) hét eleji helyzetképe szerint a parlagfű fejlettségi állapota változatos képet mutat az országban. Ugyanakkor már megjelentek a virágbimbós állapotban lévő parlagfüvek is, sőt, a vármegyék többségében már a virágzás kezdetén lévő, virágzó növények is megjelentek, jóllehet ezek aránya most még alacsony.
Ez pedig nemcsak azoknak rossz hír, akik allergiásak a növény pollenjére – becslések szerint ez hazánkban mintegy 1,5 millió embert érint –, hanem a kerttel és földterülettel rendelkezők számára is.
Százezres bírság lehet a vége, ha gyomos a kerted
Akik hagyják, hogy elszaporodjon a gyom földjükön, idén is komoly bírságra számíthatnak. Ugyanis a kert- és földtulajdonosoknak
kötelességük a parlagfű virágbimbójának kialakulását megakadályozni, valamint ezt az állapotot a vegetációs időszak végéig folyamatosan fenntartani.
Belterületi földek és telkek esetében a következő büntetési tételekre lehet számítani: az 50 négyzetméternél kisebb földterületen a büntetés 15 ezer forint. Az 50-200 négyzetméter közötti földek esetében 15 és 50 ezer, a 200-1000 négyzetméter közöttiek esetében pedig 50 és 100 ezer forint közötti büntetés szabható ki. Az ennél is nagyobb, ám 1 hektárnál kisebb földekre már 100 ezer és 750 ezer forint közötti büntetési tételre is számíthatunk, ám ha a föld mérete az 1 hektárt is meghaladja, akkor akár 5 millió forint is lehet a bírság maximális összege.
Más a helyzet akkor, ha a gyomos telek külterületen helyezkedik el, itt már jóval nagyobb pénzbüntetés kerülhet kiszabásra:
- 1 hektár alatt 15 ezer és 50 ezer forint közötti összeg,
- 1 hektár vagy nagyobb, de 5 hektárnál kisebb földnél 50 ezertől 150 ezer forint,
- 5 hektár vagy nagyobb, de 10 hektárnál kisebb földnél 150 ezertől 225 ezer forint,
- 10 hektár vagy nagyobb, de 30 hektárnál kisebb földnél 225 ezertől 1 millió forint,
- 30 hektár vagy nagyobb, de 50 hektárnál kisebb földnél 1 milliótól 2 millió forint,
- 50 hektár vagy nagyobb, de 100 hektárnál kisebb földnél 2 milliótól 3,75 millió forint,
- 100 hektár vagy nagyobb földnél pedig 3,75 milliótól 5 millió forintig terjedhet a büntetési tétel nagysága.
Tavaly is sokaknak kijárt a büntetés: 2023-ban belterületen összesen 94 esetben róttak ki bírságot, a külterületi földekre viszont az elmúlt évben 1845 bírsághatározatot szabott ki a Nébih. A büntetések összértéke közel 100 millió forint volt, így idén is nagy ellenőrzések és komoly bírságolások várhatók a parlagfűszezonban.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés