Tömegével jelent meg Magyarországon ez az apró rovar: fájó csípést okoz

apro-rovar-1218405926
Olvasási idő kb. 2 perc

Korábban nem látott mennyiségben jelent meg idén Magyarországon a csipkéspoloska nevű invazív rovarfaj. Komoly problémákat okoz ez a kártevő: természetes ellensége lényegében nincs, rovarölőszerekkel rendkívül nehéz védekezni ellene, és előbb-utóbb elpusztítja a megfertőzött fákat. Ráadásul még csíp is.

Egyre több magyarországi településen keseríti meg az emberek életét a csipkéspoloska – derül ki a HelloVidék beszámolójából. Tömegesen jelentek meg a többi között Miskolcon, Zalaegerszegen, Veszprémben és Bonyhádon is. Több településen próbálkoznak permetezéssel, ám ez a hatalmas fák esetében nem egyszerű és olcsó dolog.

Ellepik a platánfákat, a balkonokat, sőt, a száradó ruhákon is nagy számban találkozni velük. 

Észak-Amerikából jött az apró rovar

Braunmüller Lajos, az Agrárszektor főszerkesztője elmondta: a tölgy-csipkéspoloska invazív faj, amely Észak-Amerikából érkezett Európába. 2013 óta van jelen, és egyre nagyobb gondokat okoz. A legfőbb probléma az, hogy hazánkban nincs természetese ellensége – egyes ragadozó rovarfajok ugyan zsákmányuknak tekintik, ám nem fogyasztják elég nagy számban ahhoz, hogy kordában tartsák a szaporulatokat. Az egyre enyhébb magyarországi telek sem sokat javítanak a helyzeten: a kártevő könnyen át tud telelni a kéreg repedéseiben, a fák odvában, és áprilisban, a fák rügyezésével egyidőben bújik elő.

Az apró rovar komoly károkat okozhat a fák lombozatában
Az apró rovar komoly károkat okozhat a fák lombozatábanWirestock / Getty Images Hungary

Roppant nehéz védekezni ellene

Leggyakrabban a tölgy vagy a platán leveleinek nedvét szívogatja, ám hársfát, juhart és egyes gyümölcsfákat is megfertőz. Szélsőséges esetben akár a fa szinte teljes lombkoronája is tönkremehet. Mind lakott területen belül, mind az erdőkben komoly problémát jelent elterjedésük.

Magyarországon 600 ezer hektárnyi olyan erdő van, amely összetételénél fogva áldozatául eshet a csipkéspoloskának.

Irtásuk nem egyszerű. Egyrészt ilyen hatalmas területen – egész Európát figyelembe véve több millió hektárról beszélhetünk – roppant nehéz megoldani az erdő kezelését, másrészt a legtöbb, csipkéspoloska ellen hatékony szer más rovarokra, köztük fontos beporzókra is veszélyes.

Az már tényleg csak a hab a tortán, hogy a csipkéspoloska meg is tudja csípni az embert. Szerencsére nem veszélyes, ám egyáltalán nem kellemes, az érzékeny bőrű embereknél a csípés körül kipirosodhat, sőt bőrgyulladást is előfordulhat.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek