Településkép-védelmi okokra hivatkozva a XIII. kerületi önkormányzat rendelete kimondja, hogy nem panelépületre tilos klímaberendezés külső egységét úgy elhelyezni, hogy az közterületről látható legyen – derül ki az Index cikkéből. Az angyalföldi lakos háza viszont egy úgynevezett úszótelken áll, amelyet minden oldalról közterület határol, így sehol nem tudja a klímát úgy elhelyezni, hogy az ne látszon közterületről.
A lakó nem hagyta annyiban a valóban abszurdnak tűnő helyzetet, és az Alkotmánybírósághoz fordult, azzal érvelve, hogy a tiltás sérti az élethez és emberi méltósághoz való jogát.
Tömbtelek, úszótelek
A tömbtelek olyan nagy méretű telek, amelyen több épület is található. Tömbtelken belül azonban egyes épületeknek kialakítható úgynevezett úszótelek, amely lényegében csak az érintett épületet foglalja magába. Például akkor szokták használni, ha egy tömbtelken az épületek nagy része állami vagy önkormányzati tulajdonú, ám van közte olyan is, amely magánkézben van. Ilyenkor a magánember tulajdonában álló épület „kap” úszótelket a tömbtelken belül.Még nem foglalkozott az üggyel az Alkotmánybíróság
Az Alkotmánybírósághoz forduló panaszos a többi között az Egészségügyi Világszervezet (WHO) európai regionális igazgatójának szavaira hivatkozott: Hans Henri P. Kluge augusztus 1-én arról beszélt, hogy a hat régióból az európai a leggyorsabban, a globális átlagnál mintegy kétszer gyorsabban melegedő régió. Az igazgató szerint
Európára jutott a 2000 és 2019 között a hőséggel összefüggésben bekövetkező halálesetek 36 százaléka.
Az indítványozó szerint érdemes megvizsgálni, hogy mennyiben indokolt az egyéni védekezési lehetőségek jogszabály által történő korlátozása. Az angyalföldi lakos leszögezte: az élethez és emberi méltósághoz való jog korlátozása mellett alkotmányos szempontból az is aggályos, hogy azonos besorolás alá eső ingatlanok esetében az építési mód alapján (panel vagy nem) állapítottak meg eltérő szabályokat. A panaszt augusztus 22-én iktatták, egyelőre nem tudni mi lesz a testület döntése – az indítvány előadó alkotmánybíróra vár.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés