Félbevágtak egy utat, megdöbbentő dolgot találtak benne

D  VG20150322008
Olvasási idő kb. 3 perc

Talajszelvénymintát vettek egy angol útszakaszból, meg fogsz lepődni, mi mindenről tanúskodik, ami az aszfalt alatt rejtőzött.

A talajszelvény-mintavételezést régóta használják a geográfusok és bizony a történészek is, számtalan esetben lehet arra szükség, hogy akár métereken keresztül megvizsgálják, mit tartalmaznak az egyes talajrétegek. Az angol tudósok meglehetősen mélyre ástak most, mutatjuk, mit találtak odalenn.

A talaj döntően különféle szilárd ásványok keveréke, amelyben azok mellett található több-kevesebb víz és levegő, valamint szerves vegyületek is. A különböző rétegei eltérő földtörténeti korok során rakódtak egymásra és tömörödtek össze, megőrizve olyan tárgyakat, részecskéket, maradványokat, melyeket el sem tudunk képzelni.

A talaj szelvényei ősi titkokat rejtenek

A brit Műtárgyak Múzeuma Facebook-oldalán posztolta a fenti, érdekes képet az angliai A303-as út szelvényvizsgálatát követően. A talaj pontosan megmutatja, hogy az egyes rajta közlekedő élőlények és járművek nyomán miként tömörödött. 

A Londont Délnyugat-Angliával összekötő útvonal az ország egyik első, történelmi útvonala, melynek ikonikus szakasza a Stonehenge több ezer éves köveivel is összeköti a fővárost. Már a bronzkorban is jártak rajta, nem csak állatok, emberek is. A természetes mészkőalapon most aszfalt fut, azonban a talajszelvénymintán keresztül jól látszik, hogy bizony minden korszak rajta hagyta a nyomát. A bronzkori emberek rituális központjába vezető útvonalra a Római Birodalom helyi erői is felhúzták saját útjukat, ezek katonai támaszpontokat kötöttek össze egymással. A birodalom bukását követően a korai britek is ugyanezt az ösvényt taposták, kereskedelmi útvonalként használva a most A303-nak nevezett szakaszt.

A viktoriánus korban már szinte modern értelembe vett borításon közlekedhettek a kocsik, később pedig akár Jane Austin is utazhatott rajta az egyik első, gőzhajtású autóbusz fedélzetén.

Az A303-as ikonikus jellege ellenére a mai napig kissé elhanyagolt állapotban van, az 1980-as évek óta tervezik felújítását, azonban erőforrások híján ez még mindig nem történt meg. Egy része, a Stonehenge mellett húzódó 165 méter viszont a világörökség része, mely még mindig feltáratlan régészeti emlékeket rejthet maga alatt.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Ezt olvastad már?

Érdekességek