Így élnek az emberek a világ 10 legszegényebb országában

GettyImages-610276540

Az éves átlagos vásárlóerő a világ 10 leggazdagabb országában egy főre számítva túllépi a 110 000 dollárt. A világ 10 legszegényebb országban ez az érték nem éri el az 1500 dollárt sem. A helyzet az utóbbi években, szemben a korábbi javuláshoz képest, egyre csak romlik.

Hiába csökkent az 1990-es évek rémisztő 35%-os arányáról 10% alá a Covid-19 előtt a szélsőséges szegénységben élők aránya a világon, a pandémia nemcsak megállította a javuló tendenciát, de meg is fordította a folyamatokat. Ráadásul, az árak emelkedésével és a körülmények romlásával az extrém szegénység küszöbe is a korábbi 1,9 dolláros napi megélhetési költségkeretről napi 2,15 dollárra kúszott fel. Mindez, a Világbank becslései szerint újabb 198 millió embert taszított mélyszegénységbe.

Ördögi kör

A szegénységből kitörni szinte lehetetlen, mert a kilátástalan gazdasági környezettel járó rossz életminőség tovább ront a munkavállalók körülményein, ami előbb-utóbb egészségügyi állapotukon is megmutatkozik. Az országra nehezedő kölcsönök kamatterhei tartós és egyre magasabb adók formájában hárulnak a lakosságra.Egyik nehézség következményként vonja maga után a következőt, s a helyzet ígykönnyen eszkalálódik elégedetlenséggé, társadalmi feszültséggé, szélsőséges esetben felkeléssé. A biztonság és a stabilitás hiánya azonban a sorsfordítás potenciális esélyét jelentő új befektetőket távol tartja, és gyakran a már jelen lévőket is elriasztja. A helyzetből így kitörni alig lehetséges, a spirál sokkal inkább lefelé vezet, mint felfelé.

Malawi is szerepel a 10 legszegényebb ország listáján
Malawi is szerepel a 10 legszegényebb ország listájánPeter Turnley / Getty Images Hungary

Nyílik az olló

A fejletlenebb országok gazdasága ugyanakkor, az elmúlt 20 évben általánosan elfogadott nézetek szerint, gyorsabb ütemben tudott fejlődni, mint az érett gazdaságok. Ennek oka abban a könnyen belátható körülményben gyökeredzett, hogy ezeknek a jellemzően harmadik világbeli, a fejlődés útján lévő országoknak a gazdasága olyan messziről indult a felzárkózás felé, ahol még a korai látványos lépések nagyobb tempóban hajthatók végre. Az elmúlt időszak tragédiája, figyelembe véve a világnépesség öregedésének és gyarapodásának földrajzi eloszlását is, éppen az, hogy ez a tendencia is megfordulóban van. Az érett gazdaságok további gyarapodása látszik immár eredményesebbnek és gyorsabbnak, így a már így is hatalmas különbség csak tovább növekszik, az olló nyílik, felzárkózás helyett leszakadás fenyegeti a legkiszolgáltatottabbakat.

Dél-Szudán a ma legszegényebbnek tartott ország
Dél-Szudán a ma legszegényebbnek tartott országJadwiga Figula / Getty Images Hungary

Szegény embert az ág is húzza

Az emberiség legsebezhetőbb negyedébe mintegy 75 nemzet hozzávetőlegesen 1,9 milliárd lakosa tartozik. Ők azok, akik különösen megszenvedik az őket sújtó akár kisebb csapásokat is. Nem meglepő tehát az a sajnálatos tény, hogy a Covid-járvány óta ennek a rétegnek az egyharmada még szegényebbé vált, mint amilyen korábban volt. 

Márpedig a különböző betegségek, járványok és vírusok tizedelései is sokkal könnyebben találnak táptalajra egy gyenge egészségügyi állapotban lévő, lelkileg és fizikailag is igénybe vett, gyér és elégtelen egészségügyi ellátással rendelkező, infrastruktúrájában fejletlen, higiéniás viszonyaiban elmaradott régióban. Az ilyen országokban az érthető elégedetlenségek, gyakran polgárháborús állapotok vagy akár vallási összecsapások kezelésére sokszor nem látnak más kiutat, mint a fegyveres erőkkel való rendfenntartást vagy katonai diktatúrák felállítását. 

A mezőgazdaságból élő önellátó nemzetek az egyébként is forró Afrikában még inkább kiszolgáltatottak az éghajlati változásoknak
A mezőgazdaságból élő önellátó nemzetek az egyébként is forró Afrikában még inkább kiszolgáltatottak az éghajlati változásoknakguenterguni / Getty Images Hungary

A 10 legszegényebb ország ma a Földön

A Global Finance 2024. május 1-i adatai a megélhetési költségek és az inflációs ráták közötti különbségek vásárlóerő-paritása (PPP) alapján a következőképpen alakulnak.

10. Jemen

A 2014-ben kezdődő fegyveres konfliktus mára az olajban gazdag ország egyébként is kritikus infrastruktúrájára kíméletlen csapást mért, ahogyan a gazdaságra is, a 35 millió lakosú országból több mint 150 000 ember esett áldozatul a harcoknak közvetlenül, a lakosság 80%-a pedig szegénységbe sodródott.

Jemen a 10. legszegényebb ország
Jemen a 10. legszegényebb országMohammed Hamoud / Getty Images Hungary

9. Madagaszkár

Az ország saját gazdasági és politikai gondjait tovább fokozták az ukrán háború hatására akadozó importok és az egekbe szökő élelmiszerárak. Az éghajlati változásokból fakadó egyéb körülmények csak tovább súlyosbítják hol áradásokkal, hol aszállyal a termelési problémákat és a lakosság helyzetét.

8. Libéria

2022-től enyhe, de talán mégis a válságból kifelé mutató tendencia látszik kirajzolódni az országban, mely régóta szerepel a legszegényebbek listáján.

7. Malawi

2023-ban a lakosság mintegy 70%-a élt szegénységben Afrika egyik legkisebb országában, mely az időjárás viszontagságainak is különösen ki van téve, az élelmiszer-ellátottság biztonsága pedig folyamatosan kritikus.

6. Niger

A lakosságot nemcsak az elsivatagosodás veszélye fenyegeti, de az élelmiszerellátás bizonytalansága és a kiélezett politikai viszonyok is nagyban nehezítik boldogulásukat.

5. Mozambik

Az erőforrásokban és gazdasági potenciálban ígéretes ország dinamikusan fejlődik ugyan, de az éghajlati változások és az instabil politikai helyzet veszélyeztetheti az egyébként további fejlődés elé néző gazdaságot.

Mozambik az 5. legszegényebb ország
Mozambik az 5. legszegényebb országAntonio Correa d Almeida / Getty Images Hungary

4. Kongói Demokratikus Köztársaság

Jelenleg az ország 100 millió lakosának mintegy 65%-a él napi 2,15 dollárnál kevesebb pénzből, de kobalt- és rézforrásai szebb jövőt ígérnek az Afrika egyik fő húzóerejének remélt országban.

3. Közép-afrikai Köztársaság

Arany-, urán-, gyémánt- és olajtartalékai lehetnek a zálogai a kiútnak a jelenleg is uralkodó rendezetlen politikai és kritikus gazdasági helyzetből.

2. Burundi

A tengerparttal nem rendelkező, polgárháborús közelmúlttal sújtott ország 13 milliós lakosságának 80%-a a mezőgazdaságból önellátó módon él, de az elektromos áram nyújtotta luxus csak nagyjából 5%-uk privilégiuma.

1. Dél-Szudán

Az olajtartalékokban gazdag ország viszályait éppen erőforrásai idézik elő, de a korrupción, az erőszakon és az egyenlőtlenségen kívül még a klimatikus változások is tetézik a lakosság nehézségeit, így annak 60%-a humanitárius segélyekre szorul.

A vásárlóerő alapján meghatározott listán Etiópia a 33. ország jelenleg, India a 62., Ukrajna a 81. és Koszovó a 89. helyen áll. Kína a 113., Mexikó a 116. pozíciót foglalja el, Görögország a 135. legszegényebb, Románia a 138., Szlovákia a 141., Magyarország pedig a 144. Előttünk szegénységben Észtország szerepel a 143. helyen, közvetlenül utánunk pedig Horvátország található a 145. országként. A Nemzetközi Valutaalap 2024. áprilisi listájának utolsó, 190. helyen Luxemburg található.

Ha érdekelnek örömtelibb hírek is a világ egzotikus tájairól, ezt a korábbi cikkünket is ajánljuk figyelmedbe.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek