Ezerszer annyi sírhely van ebben a városban, mint ahányan lakják

sirhely-varos-wikimedia-commons Mliu92
Olvasási idő kb. 5 perc

Az egyesült államokbeli Colmát sokan csak a lelkek városaként ismerik. A San Franciscóhoz közeli település a nevét, no és hírét nem a mintegy 1500 lakójának köszönheti, hanem a temetőinek, amelyek sírhelyein 1,5 millióan nyugszanak.

Colma lehetne csak egy a San Francisco szomszédságában lévő települések között, San Mateo megye legkisebb városaként meg aztán pláne eltörpülne a többi között. Ám a területén jelenleg található tizenhat temetője miatt messze földön híressé vált

Az aranylázzal kezdődött minden a város előtörténetében

Noha Colmát 1924 óta jegyzik városként, a története már valójában sokkal régebben, hetvenöt évvel azelőtt kezdődött. Az aranyláz 1849-ben százezreket vitt San Franciscóba, velük együtt pedig megérkeztek a betegségek is, amelyeknek rengetegen estek áldozatul. Ebben az időben nem kevesebb, mint huszonhat temetőt hoztak létre San Franciscóban, amelyek

legtöbbje az 1880-as évekre már majdnem teljesen megtelt. 

Colma első temetőjét, a Szent Keresztet a katolikus érsekség alapította 1887-ben
Colma első temetőjét, a Szent Keresztet a katolikus érsekség alapította 1887-benAndrew Holt / Getty Images Hungary

Az 1880-as évek végén a temetőtulajdonosok új ingatlanokat kezdtek keresni, hogy eltemethessék a halottakat, amihez a nagyváros déli végéhez közeli Colma megfelelő helyszínnek bizonyult. Többek között azért is, mert a Mission Streeten keresztül lovaskocsival könnyen meg lehetett közelíteni, ráadásul később már villamosok is közlekedtek San Franciscóból Colmába, sőt a vonatok is a temetők mellett haladtak, amelyek legtöbbje meg is állt ezeknél. 

Nem engedélyeztek több sírhelyet a nagyvárosban

Ám ez még csak éppen egy gondolat volt, miközben a képviselők már egy sor olyan törvényt fogadtak el, amelyek tulajdonképpen kilakoltatták a halottakat San Franiscóból. Ilyen volt az 1890-es évek végén Kalifornia által bevezetett 297. számú állami büntető törvénykönyv is, amely csakis kialakított – városi, megyei, nemzeti, vallási vagy egy szervezet által létrehozott – temetőben engedélyezte a halottak elhelyezését. Aztán jött az 1900. március 26-án San Francisco városa és megyéje által hozott rendelet is, amely több temetést nem engedélyezett a városban, miután a tisztviselők úgy értékelték,

a föld túl értékes ahhoz, hogy temetőkre pazarolják, szerintük azt inkább az élőknek kellene használnia.

Az 1500 fős városban 1,5 millió sírhely található
Az 1500 fős városban 1,5 millió sírhely találhatóBrokenSphere / Wikimedia Commons

Több százezer holttest került Colma városába 

Ezeknek az intézkedéseknek köszönhetően Colma több százezer holttestet örökölt, amikor 1914. január 14-én San Francisco kilakoltatási felszólítást küldött minden temetőnek, hogy távolítsák el a holttesteket és az emlékműveket.

Sok halott tömegsírba került, miután nem voltak olyan hozzátartozóik, akik kifizethették volna a 10 dolláros szállítási díjat.

Az időközben Lawndale névre keresztelt Colma területe jócskán megnövekedett, a nem túl méretes kistelepülésből 1924. augusztus 5-én hivatalosan is közel 6 négyzetkilométeres város lett. 

Így alakult ki a legjelentősebb temető

Érdekesség, hogy Colma egyik legjelentősebb temetője, a Cypress Lawn inspirációja egy lovaskocsikázással kezdődött. Alapítója, Hamden Holmes Noble épp a San Franciscó-i Laurel Hill temető mellett haladt el, amely néhány év alatt a büszkeség forrásából látványos hanyatlásba fordult. Noble egyik barátja arra biztatta a férfit, hogy ha már San Francisco területhiánnyal küzdő lakosai egyre inkább rossz szemmel nézik a temetőket, tegye rendbe ezt a területet. 1892-ben így egy, a közösség iránt elkötelezett férfiakból álló csoport Noble vezetésével megalapította a Cypress Lawnt, szűk 20 kilométerrel délre San Franciscótól,

biztonságos távolságra a város politikai befolyásától, ahová aztán később több mint 35 ezer embert helyeztek át.

Az egyik legjelentősebb temető egyben arborétummá is vált
Az egyik legjelentősebb temető egyben arborétummá is váltMliu92 / Wikimedia Commons

Ez hamarosan egy 150 hektáros területté nőtt, amelyet a mai napig gondosan kiválasztott növényzet díszít. A terület mostanra egy nemzetközi tanúsítvánnyal rendelkező, lenyűgöző arborétumot is magában foglaló hely lett, amely a kaliforniai befolyásos családok végső nyughelyévé vált. Az évek során pompás emlékműveket és építményeket emeltek, hogy megörökítsék azoknak a férfiaknak és nőknek a teljesítményeit, akik a „arany állam” történelmét alakították. Ezeket a műalkotásokat a 20. század elejének vezető építészei, szobrászai és ólomüvegmesterei alkották.

Colmában a több mint egy tucat temető között találni egy kisállattemetőt is.

Ha szeretnél megismerni még egy izgalmas történetet Kaliforniából, a figyelmedbe ajánljuk Bodie történetét.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek