James Roosevelt jellemzése szerint évtizedeken keresztül „fegyveres tűzszünetben” éltek egymással szülei, miután Eleanor a férjének írt szerelmes levelekből rájött, házastársa szeretőt tart.
Rokoni szálak fűzték egymáshoz őket
A leendő elnök, Franklin Delano Roosevelt 1905. március 17-én New Yorkban vette feleségül ötödik unokatestvérét. Eleanor 1884-ben New Yorkban Anna Eleanor Roosevelt néven született. Édesanyját egy betegség, édesapját pedig alkoholizmusa miatt még kisgyermekként elveszítette. Ezután a kiterjedt Roosevelt család nevelte fel.
Leendő férje négy, Eleanor pedig mindössze kétéves volt, amikor egy családi rendezvényen először találkoztak. Ezt követően gyakran látták egymást különféle táncos mulatságokon, családi ünnepeken, és az évek során közel kerültek egymáshoz.
Franklin 1903-ban 22 éves volt, amikor megkérte az akkor 19 éves Eleanor kezét. A pár két évvel később, Szent Patrik napján házasodott össze. A közösen megélt évek alatt Franklin igen szép politikai karriert futott be, Eleanor pedig felnevelt öt gyermeket, és még mielőtt first lady lett volna, önkéntesként több civil szervezetben is helyt állt, és küzdött a nők választójogáért.
A jó házasság csak álca volt
Bár a korabeli visszaemlékezések szerint a külső szemlélőknek úgy tűnt, hogy Franklin és Eleanor önzetlenül szereti egymást, házas életük nem volt boldog. Ennek ellenére 1918-ban Eleanor megdöbbenve tapasztalta, hogy férje viszonyt folytat titkárnőjével, Lucy Mercerrel, akivel a férfi kapcsolata 1916-ben kezdődött. Találkozásaikat 1917-től jelentősen megkönnyítette, hogy a lány Roosevelt beosztottjaként dolgozott.
Miután Eleanor előtt nyilvánvalóvá vált, hogy a férje megcsalja, válással fenyegetőzött, ám anyósa közbelépett, és felajánlotta, hogy anyagilag támogatja a megalázott feleséget, ha ő a házasságban marad.
De nemcsak Franklin D. Roosevelt édesanyjának, hanem az egykori elnöknek is fontos volt, hogy elkerülje a botrányos válást, és megmentse politikai karrierjét.
Ennek érdekében ígéretet tett Eleanornak, hogy soha többé nem találkozik a szeretőjével.
Roosevelt szeretőjéhez saját telefonvonalat tartott fenn
Bár a viszony hivatalosan is véget ért, Franklin és Lucy továbbra is tartották a kapcsolatot annak ellenére, hogy Lucy, bánatában, amiért Roosevelt nem vált el feleségétől, időközben férjhez ment egy öt gyermeket nevelő özvegyemberhez. A férfi korai halála után azonban a szerelmesek újra egymásra találtak. Ám ekkor Roosevelt már az Amerikai Egyesült Államok elnöke volt, így még óvatosabbnak és diszkrétebbnek kellett lenniük, mint évekkel korábban.
Annak érdekében, hogy Franklin és Lucy titkos viszonya ne derüljön ki, az elnök külön telefonvonalat működtetett a Fehér Házból szeretője otthonához.
A románc azonban a szűkebb környezet számára nem maradt titok. Sőt apja és szeretője találkozóinak megszervezésében Roosevelt lánya, Anna is segített, akire édesanyja meg is haragudott emiatt.
Eleanor Roosevelt előnyére fordította férje elnökségét
A történtek ellenére Eleanor és Franklin megőrizte a boldog házasság látszatát, ám a valóságban semmilyen érzelmi kötelék nem fűzte már őket egymáshoz. Úgy éltek egymás mellett, mint két lakótárs, akiket a közszolgálaton kívül semmi egyéb nem fűzött egymáshoz.
A férjétől való elhidegülés után Eleanor Roosevelt sokkal inkább önálló karrierjére koncentrált, és azon dolgozott, hogy egész Amerikában segítségére legyen a nőknek. Férje elnöksége érdekében még arra is hajlandó volt, hogy közreműködjön a Mercer-Roosevelt románc eltussolásában, ami természetesen később napvilágot látott.
A félénk Eleanor leginkább akkor tudott kibontakozni, amikor 1933-ban férje elnök lett, és ennek jogán first ladyként nyilvánosan szerepelhetett, vagy különféle jótékonysági ügyeket szolgálhatott. Hírnevét a polgári jogok és a humanitárius ügyek előmozdítására használta fel, továbbá egy önálló rovatot vezetett a sajtóban „Az én napom” címmel.
A rossz házastársi viszony ellenére Roosevelt nagyra értékelte Eleanor intellektusát, gondolkodásmódját, és gyakran konzultált vele elnöki kérdésekben.
Ami Eleanort illeti, minden bizonnyal megalapozatlan pletykák szökkentek szárba állítólagos intim szerelmi viszonyáról egy Lorena Hickok nevű riporternővel, aki később a titkárnője lett. Állítólagos kapcsolatukra a két nő szexuális felhanggal teli levélváltása hívta fel a figyelmet, majd később az is, hogy Hickok Eleanor kedves barátjaként 1940-ben a Fehér Házba költözött.
Franklin D. Roosevelt 1945-ben bekövetkezett halála után Eleanor továbbra is aktív maradt a közszolgálatban, és 1948-ban az Egyesült Nemzetek Szervezete Közgyűlésének küldötte lett.
Az Amerikai Egyesült Államok vezetői közül Jimmy Carter az az elnök, aki a leghosszabb életet megélte. A 100 éves politikus hosszú életének titka bárki számára elérhető.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés