Két Holdja lesz a Földnek – ez a jelenség magyarázata

fold-hold-2154536447
Olvasási idő kb. 2 perc

A második Hold, egy aszteroida, csak aránylag rövid ideig, nagyjából két hónapig kering majd a Föld körül, ami alatt egy teljes kört sem tesz meg, aztán visszatér eredeti pályájára, a Nap köré.

Várhatóan szeptember 29-én érkezik és november 25-ig marad a Föld körül a 2024 PT5 elnevezésű, nagyjából 10 méter átmérőjű aszteroida. A földközeli objektumok közé tartozó égitest alapvetően a Földhöz hasonlóan a Nap körül kering, ám olykor meglátogatja bolygónkat. Ezt aránylag gyakran teszi, hiszen az aszteroida is nagyjából egy év alatt tesz meg egy kört a Nap körül.

A Föld második Holdja csak bekukkant hozzánk

A 2024 PT5 aránylag közel halad majd el a Földhöz: mindössze 4,5 millió kilométerre. A sebessége sem nagy, hozzávetőlegesen 3540 kilométert tesz meg óránként. Ennek köszönhető, hogy közel két hónapnyi itt tartózkodása alatt a Föld ideiglenes Holdja még egyszer sem kerüli meg teljesen a bolygónkat.

„Ha egy valódi műhold olyan, mint egy vásárló, aki egy üzletben vásárol, akkor az ehhez aszteroidához hasonló objektumok olyanok, mint a kirakat előtt bámészkodó emberek”

– mondta Carlos de la Fuente Marcos, az aszteroidáról szóló tanulmány egyik szerzője. Miután elszabadul a Föld vonzásából, a 2024 PT5 visszatér abba az aszteroidaövbe, amely a Föld aránylagos közelében kering a Nap körül.  

Az ideiglenes Hold aránylag gyakran meglátogatja a Földet
Az ideiglenes Hold aránylag gyakran meglátogatja a FöldetSciepro / Getty Images Hungary

Nem ez az első és nem is az utolsó eset, hogy az aszteroida megtesz egy fél fordulatot a Föld körül. Meglátogatja bolygónkat jövőre is – ekkor jóval közelebb halad majd el tőlünk, a két égitest között január 9-én mindössze 1,8 millió kilométer lesz a távolság. A félfordulat közben a 2024 PT5 alig fog gyorsabban haladni 3700 kilométer/óránál.

Az amatőr csillagászoknak és az égi jelenségek kedvelőinek azonban rossz hír, hogy az aszteroida – az utóbbi időben Magyarország egén is gyakran látható sarki fénnyel ellentétben – se szabad szemmel, se amatőr távcsővel nem lesz látható.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Ezt olvastad már?

Érdekességek