Elfolyhat a pénz – Fürdőszoba Feng Shui

Olvasási idő kb. 6 perc

villeroy-fengshui-leadA Feng Shui szerint nagyon nem mindegy, hol a fürdőd, honnan nyílik, és csöpög-e a csap, mert ez az a terület a lakásban, ahol a "csí", vagyis az életenergia legkönnyebben elfolyik – anélkül, hogy pozitív hatását kifejthette volna.


A fürdőszoba központi szerepet kap a mindennapokban: itt kezdődik a nap, és sok óra leforgása után ugyanitt fejeződik be. Intim terület, az elvonulás, a megtisztulás, a szépítkezés színtere. Bár a legtöbb otthonban a fürdőszoba a legkisebb helyiség, és sokak számára színtiszta rutin az itt eltöltött idő, mégis egyre többen döntenek annak tudatos berendezése, átalakítása mellett. Ez a fajta tudatosság egyeseknél kimerül az ízléses burkolat- és szaniterválasztásban, sokan azonban az átalakítás egy átgondoltabb, „mélyebb” útját választják, és segítségért a több ezer éves ázsiai hagyományokhoz nyúlnak; a Feng Shui elvei szerint rendezik be fürdőszobájukat. 

villeroy-feng3

A tradicionális kínai tanítás alapja a "csí", vagyis az életenergia, ami nemcsak a testben, de a levegőben, az otthonokban, a munkahelyen, a konyhában, a lakás összes helyiségében áramlik; ha szabad utat kap, pozitív energiával tölti fel környezetét, ha akadályokba ütközik, negatív, gátló energiává alakul át. A megfelelő térrendezéssel és lakberendezéssel felerősíthető a pozitív áramlás – még a fürdőben is. 
 

Fürdőszoba az alaprajzon

A Feng Shuiban a fürdőszoba kritikus terület, ebben a helyiségben a víz az úr; mivel a fürdőszobában a lefolyókon és a vécén keresztül rengeteg víz folyik el, fennáll a veszélye annak, hogy a csí anélkül távozik, hogy pozitív hatását kifejtette volna. 

A fürdőszoba és a vécé ideális esetben az északi oldalra kerül, az égtáj őseleme ugyanis a víz, a mosás, a tisztálkodás szimbóluma. A fürdőszoba nem ideális a lakás délkeleti, keleti, déli és délnyugati pontjain; a nyugat ugyanis a vagyon és a jólét, a kelet a család és az egészség, a dél az elismerés és a hírnév, a délnyugat pedig a házasság és a párkapcsolat szimboluma. Ha a lakás ezen területeire kerül a fürdő vagy a vécé, az nem jelent mást, mint ezek elmosását.

A fürdő elhelyezése nem merül ki a megfelelő tájolásban. Aki szabadon eldöntheti, hova helyezze fürdőszobáját, a bejárat közelébe, és a hálószobával, illetve a konyhaajtóval szembe ne tervezze, az onnan érkező energiát a lefolyó és a mellékhelyiség magához vonzza, és gyorsan elfolyik. Ehhez kapcsolódó szabály, hogy a csapokat, a vécét precízen kell beszereltetni, egy csöpögő csap a Feng Shuiban egyet jelent a pénz elúszásával, a dugulás pedig akadályt jelöl. A vécé, ha lehet, külön helyiségbe kerüljön, de semmiképpen se az ajtó mellé. 

villeroy-feng2Aki már kész fürdőszobával rendelkezik, és semmit sem tehet az adott állapotok ellen, a pozitív energiák „elfolyását” úgy akadályozhatja meg, ha egy elválasztót - például egy növényt, paravánt, törülközőtartót - helyez a vécé mellé, az ülőkét pedig mindig lehajtja. Szintén hatékony megoldás lehet, ha a fürdőszoba ajtaja mellé egy kisebb tükör kerül, mintegy elterelve az áramló energia útját. A legegyszerűbb trükk azonban a csukott fürdőajtó. 

Szintén szerencsétlen elrendezés, ha az alaprajzon a fürdőszoba középre kerül, a Feng Shui szerint ugyanis ezzel az egész ház energiaáramlását blokkolja. Amennyiben az elhelyezés nem módosítható, érdemes a fürdő közepén, hogy az energia ne áramoljon el, – egy váza vagy más mély edény formájában – egy energiagyűjtő pontot kialakítani. Nem javasolt elrendezés, ha a fürdőszoba közvetlenül a hálószobából nyílik, ekkor az alvás nem lesz pihentető. Akinél ez adott, azzal javíthat a helyzeten, ha hálóját úgy alakítja ki, hogy az ágyból a fürdőszobaajtó nem lesz látható. 

A fürdőszoba alaprajzi elhelyezésekor nem mindegy az sem, hogy a fürdő az épület melyik falára kerül. A Feng Shui szerint a fürdőszobának mindig a legnyugalmasabb oldalon (Yin oldal) kell helyet kapnia, ami csendes és nyugodt, mellette nem vezet forgalmas út, vagy nem működik zajos intézmény. 
 

A fürdő berendezése

A térrendezéssel messze nem merülnek ki a Feng Shui szabályai, a csí áramlása ugyanis a lakberendezéssel tovább erősíthető; a megfelelő alapanyagok, színek, minták, formák és textúrák jótékonyan befolyásolhatják az életenergiát. A csillogó felületek – a kerámia, a márvány, a porcelán, az üveg, a zománc vagy a króm – felerősítik az energiaáramlást, a fa, és a szőnyeg használata azonban higiéniai okokból nem ajánlott, ezek megfelelő tisztítása nem megoldható, helyettük más, természetes alapanyagokat kell használni. Fontos, hogy a fürdőszoba mindig tiszta és higiénikus legyen, a szemetest rendszeresen üríteni kell, a felesleges tárgyakat, porfogókat el kell tüntetni – ezeken az energia ugyanis megakadhat. 

villeroy-feng1

A harmónia megtremtésére puha, világos és lágy színeket, természetes kiegészítőket javasolt választani; a fehér falszín, a színes törülközők, a képek a falon és néhány növény élővé varázsolják a helyiséget. A növények jótékonyan befolyásolják az energiaáramlást, tisztítják a légteret; minél vízigényesebb a növény, a hatás annál intenzívebb. 

A fürdőszoba egyik legfontosabb kiegészítőjére, a tükörre is szigorú szabályok vonatkoznak; a kétajtós, tükörborítású fürdőszobaszekrények például torz tükörképet adnak, ehelyett érdemes egy nagy és összefüggő tükröt választani. A megfelelő tükörrel pozitívan befolyásolható az energiaáramlás és a tér optikailag kitágul. 

Ideális esetben a fény és a levegő természetes úton áramlik a fürdőszobába, ha ez nem megoldható, gondoskodni kell az egyenletes megvilágításról és az optimális szellőzőrendszer kiépítéséről. Sminkeléshez, borotválkozáshoz direkt fényt kell biztosítani, fürdéshez, zuhanyzáshoz a szórt fény is elegendő. 

A jótékony hatású fürdőolajok, illatos szappanok, gyertyák, a puha, előmelegített fürdőköpeny, egy szélhárfa lágy hangjai, a letompított világítás is hozzájárulhatnak ahhoz, hogy a hajszával, stresszel teli munkanap görcseit saját wellness-fürdőjében oldja fel az ember.


Fotók: Villeroy & Boch

 

feng-shui-elrendezes


Ha ez bejött, nézz rá erre is:

Fürdő vagy szoba? Végre nem kell eldöntenünk ezt a kérdést – bár évtizedekig háttérbe szorítottuk a lakás egyik legfontosabb részét, mára letűnőben vannak a vallatószoba-méretű fürdők, és újra felfedezzük, milyen fontos önmagunk kényeztetése. | Fürdő vagy szoba?


Oszd meg másokkal is!
Érdekességek