Mellkasi fájdalom: innen tudhatod, hogy mikor életbe vágó mentőt hívnod

GettyImages-1393072865
Olvasási idő kb. 4 perc

A mellkasi fájdalom rendkívül ijesztő tud lenni, de egy ilyen helyzetben nem szabad hagynod, hogy eluralkodjon rajtad a pánik.

A szakértők egyetértenek abban, hogy egy esetleges vészhelyzetben kulcsfontosságú, hogy habozás nélkül megtedd a megfelelő lépéseket. De honnan lehet tudni, hogy mi minősül vészhelyzetnek? Mutatjuk, hogy melyek a mellkasi fájdalom leggyakoribb okai, mikor kell azonnal mentőt hívni, és mikor elegendő orvoshoz fordulni.

Milyen okai lehetnek a mellkasi fájdalomnak?

A mellkasi fájdalom az egyik leggyakoribb oka annak, hogy az emberek orvosi segítséget kérnek – mondja Martha Gulati, az American Society for Preventive Cardiology elnöke.

A mellkasi fájdalom okát minden esetben ki kell vizsgálni
A mellkasi fájdalom okát minden esetben ki kell vizsgálniBrothers91 / Getty Images Hungary

A mellkastájon tapasztalható fájdalom néha a gázképződés, a gyomorégés, a bordaporcgyulladás vagy egyszerűen a szorongás következménye, de fontos tisztában lenni azokkal a súlyos, akár végzetes kimenetelű állapotokkal is, amelyek szintén fájdalmat válthatnak ki.

A szívroham kockázata például az életkor előrehaladtával folyamatosan növekszik, ám a panaszok mögött aortadisszekció (vagyis a fő verőér falának hosszanti szakadása), tüdőembólia vagy a nyelőcső sérülése is állhat.

Ezen problémák mindegyike vészhelyzetnek minősül.

Amit az orvosok mellkasi fájdalomként definiálnak, az általában a mellkas területére összpontosul, ugyanakkor kiterjedhet más területekre és panaszokra is. Az American Heart Association irányelveiben a következőket említik potenciálisan súlyos tünetként: „fájdalom, nyomás, szorító vagy kellemetlen érzés a mellkasban, a vállban, a karokban, a nyakban, a hátban, a has felső részén vagy az állkapocsban.” Ha a mellkasi kényelmetlenséghez bénító fáradtság vagy légszomj párosul, az szintén súlyosabb problémára utalhat.

Mikor érdemes orvoshoz fordulni?

Ha korábban már diagnosztizáltak nálad valamilyen betegséget, ami összefügghet a mellkasi panaszokkal (mint például az angina pectoris, avagy a koszorúérgörcs), akkor elképzelhető, hogy a krónikus probléma fokozatosan tovább súlyosbodott anélkül, hogy észrevetted volna, ami végül fájdalom formájában ütközött ki.

Ilyen esetben érdemes mihamarabb orvoshoz fordulni, de nem feltétlenül szükséges egyből mentőt hívni. „Ha ez egy olyan tünet, amely a múltban is jelentkezett, és már kiértékelték, a hagyományos, nem sürgősségi körbe tartozó ellátás is megfelelő lehet” – vélekedett dr. Michael Nanna kardiológus, a Yale Orvostudományi karának adjunktusa.

Mikor kell mentőt hívni?

Ha hirtelen akut mellkasi fájdalom jelentkezik, amit addig soha nem tapasztaltál, és a kényelmetlen érzés megüti a nem tolerálható szintet, akkor ne vállalj felesleges kockázatot. A legjobb, ha azonnal segítséget kérsz a segélyhívó vonalon keresztül.

„Ha ilyen mellkasi fájdalmai vannak, ne keressen rá a tüneteire az interneten, és ne próbálja felhívni orvosát. Valószínűleg úgyis csak a sürgősségi ellátásra irányítaná, hiszen telefonon keresztül nem lehet komoly egészségügyi problémákat diagnosztizálni. Mindig azt javaslom, hogy a pácienst a lehető leghamarabb vizsgálják ki, mert számára nehézséget okozhat megkülönböztetni a szívrohamot a refluxtól” – hívta fel a figyelmet a kardiológus.

A mentők mielőbbi beavatkozása életmentő lehet
A mentők mielőbbi beavatkozása életmentő lehetgorodenkoff / Getty Images Hungary

Ha valóban súlyos a kiváltó ok, a gyors beavatkozás kritikus lehet a túlélés szempontjából. Akut mellkasi fájdalom esetén ezért nem szabad volán mögé ülni, vagy megkérni valakit, hogy bevigyen a kórházba.

Ha felhívod a segélyhívót, a mentők már a mentőautóban megkezdhetik a szükséges gyógyszerek beadását, a kórházban pedig felkészülten várhatnak az orvosok.

Akut fájdalom esetén tehát a jobb félni, mint megijedni elv érvényesül. Még ha ki is derül, hogy nincs szó komolyabb egészségügyi problémáról, megkaphatod a szükséges orvosi ellátást, és elindulhatsz a gyógyulás felé vezető úton.

Enterol - probiotikum minden évszakban

A zárt közösségekben gyakoriak a gyomor-bélrendszeri fertőzések. Az Enterol hasmenés esetén védi és helyreállítja a bélflórát.

Vény nélküli gyógyszer. Hatóa.: S.boulardii CNCM I-745. Forg.: MagnaPharm Hungary Kft., 1119 Bp., Fehérvári út 97-99. 4. em.

A kockázatokról és mellékhatásokról olvassa el a betegtájékoztatót, vagy kérdezze meg kezelőorvosát, gyógyszerészét!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek