Hasmenést, hányást okozhat, a Balatonban is ott van: ekkora a veszély

GettyImages-609726319
Olvasási idő kb. 3 perc

Jó hírt közöltek a kutatók, a balatoni kékalgák mennyisége nem kritikus, pár hétig még biztosan nem éri el a veszélyes mennyiséget.

A HUN-REN Balatoni Limnológiai Kutatóintézetének (BLKI) kutatói folyamatosan monitorozzák a tó legalgásabb területeit. Mint azt a szakemberek elmondták, egyelőre nem kell algavirágzástól tartani és a melegtől sem lesz több alga a következő hetek során a Balatonban. 

Egy hónapja tombol a kánikula szerte az országban. A Pénzcentrum megkérdezte a kutatóintézet szakembereit arról, milyen hatással van a Balaton élővilágára a nagy hőség, kell-e veszéllyel számolni a meleg miatt. 

Egyelőre nem lépte át a veszélyes mennyiséget a balatoni kékalgák mennyisége
Egyelőre nem lépte át a veszélyes mennyiséget a balatoni kékalgák mennyiségeAshley Cooper / Getty Images Hungary

A kékalgák mennyiségére voltak kíváncsiak. A hasmenést, hányást és szemgyulladást is okozó, a Balatonban is jelen lévő kékalga egyelőre biztosan nem indul virágzásnak a szakemberek szerint. Az algák által terjesztett betegségekre azonban érdemes odafigyelni, ugyanis veszélyes következményekkel is járhatnak.

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) 75 mikrogramm/liter a-klorofillban határozza meg egy-egy tó fürdésre való alkalmasságát a kékalgákban jelen lévő cianobaktériumok mennyiségét tekintve. A hazai algológusok szerint azonban nem áll fenn jelenleg annak a veszélye, hogy ilyen mértékben elszaporodnának a közeljövőben a Balaton vizében.

A gyerekekre veszélyes lehet a kékalga toxinja

A kékalga toxinja a fürdőzőknél allergiás bőrreakciót, kiütést, szemirritációt is okozhat, ez ellen fürdőzés utáni zuhanyzással védekezhetünk. Nagyobb veszélyt jelent a toxin magas mennyiségben azokra a kisgyermekekre, akik a vízből nyelnek, az ő szervezetükbe jutó méreg hasmenést is okozhat.

Legnagyobb tavunkban rendszeresen ellenőrzik a kékalga mennyiségét

„A Balaton legalgásabb területén ez az érték most körülbelül 20 mikrogramm literenként, tehát jelentősen alatta van az egészségügyi határértéknek, és szerencsére most a tó nyugati területén is az ártalmatlan fecskemoszatok az uralkodó szervezetek” – mondta a lapnak Somogyi Boglárka, a BLKI kutatója.

A tavak iszapjában lévő, illetve a vízgyűjtő területekről érkező vízmennyiség foszfortartalma az, ami leginkább elősegíti az algák szaporodását.

Az előrejelzések szerint a következő hetekben nem várható veszélyes mennyiségű cianobaktérium így a nagy meleg miatt sem kell lemondanunk arról, hogy egy jóleső fürdő vegyünk a magyar tengerben. 

„Akár a külső vagy a belső terhelés mértéke növekszik, kedvező időjárási körülmények esetén nagy tömegben szaporodhatnak el az algák” – fűzte hozzá Vörös Lajos algológus. 

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek