Gyerekek között terjed ez a szinte ismeretlen vírus Magyarországon

GettyImages-1410086402

Sok kisgyerekes szülő számára teljesen ismeretlen betegség a lepkehimlő: ez a vírus ártalmatlan lefolyású, ám van egy olyan, nagy lélekszámú embercsoport, melynek tagjaira nézve komoly veszélyt jelent.

A lepkehimlő leginkább az óvodások betegsége, általában nem kísérik súlyos tünetek, a társadalom több mint fele átesik rajta kisebb korában – írja az Infostart Havasi Katalin, a Házi Gyermekorvosok Egyesületének elnökének tájékoztatása alapján. A fertőzést jelenleg nagyon sok magyar óvodás kapja el. 

A betegséget leginkább az általa okozott jellegzetes kiütésekről lehet felismerni, amelyek lepkealakzatban jönnek ki a fertőzött kisgyermekek arcán. Ezek a bőrből nem emelkednek ki, méretük pedig apró.

Ez a főleg kisgyerekeket megfertőző vírus az arcon, illetve a törzsön is kiütéseket okoz
Ez a főleg kisgyerekeket megfertőző vírus az arcon, illetve a törzsön is kiütéseket okozEvgen_Prozhyrko / Getty Images Hungary

A kiütések megjelenését hőemelkedés vagy láz előzheti meg a vírus betegségekre jellemző panaszok kíséretében, ám ezek sokszor elkerülik a szülők figyelmét.

A fertőzés hosszú lappangási idővel rendelkezik, ezért ha egy közösségben felüti a fejét, gyakran minden, korábban immunitást még nem szerzett gyermeken végigvonul,

a szülők pedig azt hiszik, hogy csak a szél csípte ki a gyerek arcát, esetleg csalánkiütések mutatkoznak rajta. A lepkehimlő, melyet egy gyermek jellemzően egyszer kap csak el, általában mindenféle gyógyszeres kezelés nélkül, pár nap alatt elmúlik, azonban fontos tudni, hogy a várandós nőknek kerülniük kell a kontaktust a fertőzöttekkel.

Az ötödik betegség néven is ismert lepkehimlő ugyanis a várandósság első harmadában ödéma kialakulásához vezethet a magzatban, ami spontán vetélést okozhat. Ráadásul,

ha a magzat elkapja a betegséget édesanyától, károsodhat a csontvelője: a magzati vörösvértestek élettartama ezáltal lerövidül, így súlyos vérszegénység alakulhat ki.

A 4–20 napos lappangási idővel rendelkező lepkehimlő ellen nincs védőoltás, így csak a higiéniai alapszabályok betartása és a gyakori kézmosás segíthet elkerülésében. Mire tünetmentessé válik egy gyermek, általában már nem fertőz a betegség.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek