A spanyol király kipotyogó fogai miatt született meg a Fogtündér meséje

GettyImages-108269186

Eljött az évnek az a szakasza, amikor egyre több füllentést kell észben tartanunk az év többi szakaszához képest. Szerencse, hogy az Álommanó, a Fogtündér, a Jézuska és a többiek nem botlanak egymásba egyik éjjel a nappaliban. Egyáltalán mikor jár felénk például a Fogtündér, és honnan is jön valójában?

Egyre inkább úgy tűnik, hogy a mesevilág minél további fenntartásában még a rohanó és globalizált, AI terhelte világunkban is a gyerekek és szüleik egyaránt érdekeltek. A két fél között konszenzuson alapuló, hallgatólagos megállapodás jön létre a titkok felfedésének késleltetéséről, a varázs és a mítoszok lerombolásának kitolásáról.

Az év utolsó hónapjához érve besűrűsödik a szülők füllentési kényszere, és Mikulástól a Kisjézus vagy az Angyalkák érkezéséig masszív kamuzásba bonyolódunk a szeretet jegyében. Arról sok szó esik, hogy a különböző kultúrákban ki hozza december elején a csokit, és mi van virgács helyett, és hol, mikor, ki hozza a karácsonyi ajándékokat, de mi a helyzet a szülők többi fantázialényével?

Itt van például: a Fogtündér

Ha mélyen a szemébe néznék 6 éves fiamnak, és azt mondanám neki tárgyilagosan:

„Nézd, kisfiam, egy-két év leforgása alatt szépen, módszeresen kipottyan vagy itthon kihúzzuk majd mind a most még a szádban lévő 20 fogacskád, amikért egyenként megszenvedtél születésed után pár hónappal, és persze mi is. De ne izgulj, ez nem fog fájni. Még csak az sem különösen, amikor a helyette érkező 28 darab csontfog kitüremkedik az állkapcsodból, áttöri a fogínyt és a felszínre bukkan. Ha szerencséd van, ezek egymás köreit nem zavarva telítik majd meg a szájüreged fogakkal, és akkor kínzó fogszabályzásra sem lesz feltétlenül szükséged. Ez esetben a legközelebbi rettegés majd csak akkor válik realitássá, amikor a 28-hoz a plusz 4 bölcsességfogad is jelentkezik, szóval nyugi, addig van még akár 20 jó éved is simán. Na, folytatjuk a legózást?"

Több mint valószínű, hogy traumatizálnám. Ez édesanyaként semmiképp nem célom, ezért sok másik sorstársammal együtt tompítom a kegyetlen valóságot, és beüzemelem például a Fogtündér mítoszát.

Nem FOG fájni
Nem FOG fájniEstersinhache fotografÃa / Getty Images Hungary

Ezt teszi kerek egy világon rengeteg másik édesanya is.

A külföldi Fogtündérek

Fogtündér angolszász származású, de a világ minden táján van rokona. A skandináv és az északi népek hagyományainak leírásában már az 1200-as évekből fellelhetők olyan feljegyzések, amelyek értelmében pénzt fizettek a gyerekek kihullott tejfogaiért. Ezt tették például a vikingek is, ugyanis az a hiedelem társult ezekhez a kis puha fogacskákhoz, hogy a csatákban szerencsét hoznak, ezért a skandináv harcosok reményteljesen és buzgón vásárolták őket és aggatták azokat nyakukba.

Franciaországban Petite Souris végzi el a kihullott tejfogacska éjszakai betakarítását a párna alól némi apró ellenében, míg Olaszországban Fatina Dentina feladata könnyebbé tenni a gyerekeknek ezt a folyamatot, Ázsia egyes vidékein pedig Ratai-Chi a felelős valami hasonlóért.

A Mikulással személyesen is találkoztunk már többször, de a Fogtündérről kevesebb képet látni
A Mikulással személyesen is találkoztunk már többször, de a Fogtündérről kevesebb képet látniIrina Cheremisinova / Getty Images Hungary

Ratoncito Pérez és más fogegerek

Bár elsőre talán nem egyértelmű számunkra, de a francia Petite Souris valójában egy egérke, ahogy a spanyol és a hispán világ gyermekeinek Ratoncito Pérez néven ismert tejfogfelelőse is az.

Az egyik legizgalmasabb története talán a spanyol gyerekek kisegerének van.

Pérez egérke munka közben
Pérez egérke munka közbenFlore Sakowski / Getty Images Hungary

XIII. Alfonz király 1886-ban született. XIII. Alfonz 1886-ban került Spanyolország trónjára.

A két évszám megegyezik. Ez úgy történhetett, hogy édesapja, XII. Alfonz még az utána egészen 1931-ig uralkodó utód születése előtt jobblétre szenderült. Érthető, hogy a nehéz felelősség terhe alatt felnövő királyfi életét édesanyja, a régens királynő, María Cristina minél inkább szerette volna megkönnyíteni, ezért megbízta Luis Coloma jezsuita szerzetest, hogy írjon egy olyan történetet, amellyel Alfonzka fogváltását traumamentesíteni tudják. Az oktató jelleggel is íródott mesében Pérez egérke a madridi Calle Arenal 8. szám alatti cukrászda raktárában egy sütisdoboz lakosa. Amikor leszáll az éj, az egérke, dacolva az utca kandúrjaival, útnak indul, és ellátogat a szegény emberekhez és a gyermekotthonokba.

Ahol kihullott fogat talál, annál ott hagy cserében egy kis aprópénzt.

A szerzetes nem titkolt célja mindezzel az volt, hogy a kis királyban elvesse az igazságos királlyá válás magját, és figyelmeztesse a másikra odafigyelés erényére és a rászorulók segítésére, amellett persze, hogy eleget tegyen az anyakirálynő kérésének. A mese aztán annyira jól sikerült, hogy úgy tűnik, a Ratoncito Pérez halhatatlanná kezd válni Fogtündér kollégáival, a húsvéti nyuszival, Álommanóval és a Mikulással együtt.

Ha már a fogaknál tartunk, a fogmosás során olyan hibákat is elkövethetsz, amelyek munkanélkülivé teszik a Fogtündért. Hogy mit kéne elkerülni, arról olvashatsz az alábbi cikkünkben.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek