Mi történik, ha otthon vagyunk a gyerekkel és három napja esik az eső? Nem is részletezzük, valószínűleg mindenki pontosan ismeri az idevágó forgatókönyvet a aaaanyaaaa játszáááál velünktől az úúúúúúgy unatkozooooomon keresztül a felügyemlett energia totális pusztításba fordulásáig.
Az esős idő nem kedvez a gyerekeseknek, az unalomba vagy hisztibe torkolló otthonlétbe a gyerek és a szülő is belezakkan. Amikor a négy fal közé szorulva kell kísérletet tennünk gyermekeink lefárasztására, hogy aztán legalább este aludjanak, biztosítva ezzel a nyugodt álmot az egész családnak.
Az összes kedvenc társast unalomig játszottuk, a saját lelkiismeretünket ugyan még sikerülne a szőnyeg alá söpörni, de már a gyerek sem hajlandó több DVD-t megnézni, nem, még pattogatott kukoricával sem. Ismerik azt, amikor már a szaranyák legutolsó utáni mentsvára sem segít, hogy és lenne kedved kicsit nyomkodni a telefonomat?
Persze, játszóház, meg melegvizes gyógyfürdő, de hát több esős nap, mint kolbász.
A világot nem tudjuk megváltani, de itt van néhány igazán low-budget tipp esős időre, és kommentben örülnénk az önöknél bevált trükköknek is.
Esernyők
Ha már az esőnél tartunk, esernyő. A legtöbb kisgyerek csodálattal tekint e tárgyra, nem véletlen van nagy keletje a gyerekesernyőknek sem, amik esőben ugyan használhatatlanok, viszont az eső elleni védelemtől eltekintve több célnak is megfelelnek. Például nagyszerű kuckót építhetünk pár darabból. A gyerekek imádják a párnákkal, vagy puha anyaggal bélelt fészkeket, állítsunk fel pár esernyőt, béleljük ki takarókkal, párnákkal, fedjük le egy pokróccal, és máris kész a lakosztály eső esetére.
Takarítás
Sajnos csak kisebb és/vagy okosan nevelt gyerekeknél válik be, de ha szalad a lakás, és igazából jól jönne pár óra, amikor a lakással foglalkozhatunk, kapóra is jöhet az esős idő; vonjuk be a gyereket a takarításba-rendrakásba! Valószínűleg nem lesz nagy segítség, de a kisebbeket le tudjuk foglalni egy fél órára valamilyen egyszerű feladattal. Jó, ha seprűből, partvisból, lapátból kettő van otthon, egyet adjunk a gyereknek, a másikkal pedig haladhatunk a háztartással.
Sütés-főzés
Főzzünk együtt! Esős időben különben is szívesebben állunk neki sütni-főzni; a konyha melegsége még a nyári időszakban is kellemes hangulatot adhat a borongós délutánnak. A két-hároméveseket is be lehet már vonni; csináljunk egy egyszerű salátát, amibe ő tépkedheti bele a zöldfűszereket, vagy kevergetheti a tésztát, ha netán sütni támad kedvünk.
A legkisebbeknek bármilyen egyszerű kiszúróformázható keksz, vagy kevert süti jó szórakozás (édes kekszek itt, sósak pedig itt). A kicsit nagyobbakkal nekiállhatunk valami dagasztós, kelttésztás sztorinak, de a palacsintasütés is megy nekik, a 8-9 évesek már szívesen kisérleteznek a dobálós forgatással, a kicsit kisebbek pedig profin töltik az elkészült palacsintákat. Hajszálvékony palacsintarecept itt, amerikai pancake recept itt, tökéletes túróspalacsinta pedig itt.)
Ha még nem takarítottunk, akkor a közös mű főszereplésével rendezhetünk pikniket a nagyszoba közepén.
Főzés is, gyurma is: gyurmafőzés
És ha főzés; főzhetünk saját gyurmát is magunknak, ebben persze jobb, ha a legkisebbek nem segítenek, mert az anyagot folyamatos kevergetés mellett kell készíteni, de a kicsit nagyobbak már résztvehetnek benne. A színezésnél azonban bátran bevonhatjuk az egészen kicsiket is!
A recept a következő: 25 dkg liszt, 2 ek. só, 2 ek. olaj, 1 kk. citromsav, 3 dl víz és ételfesték. A vizet feltesszük melegedni, beletesszük a színezéket, majd a többi hozzávalót, és folyamatos kevergetés mellett főzzük kb. 15 percig. Kihűtjük, és már indulhat is a gyurmázás, a maradékokat légmentesen záródó edényekben, hűtőben tárolhatjuk.
Szigetelőszalag
Egy adag szigetelőszalag is segítségünkre lehet az esős időben; és most nem arra gondoltunk, hogy a gyereket ragasztjuk le vele a parkettára. A szőnyegre, kőre, parkettára ragaszthatunk labirintust, akár célbadobós játékhoz köröket, de csinálhatunk benti ugróiskolát is, ha meg akarjuk mozgatni őket.
Ha ön is mozogna
Ha netán mi is mozogni vágyunk, tegyünk be egy torna-dvd-t, és máris kezdődhet a tornaóra. Ha kicsi még, lehet ő a súlyzó, élvezni fogja, ha anya emelgeti, vagy egy jó kis hasizomgyakorlatnál a hasára ülteti.
Vegyünk egy nagy levegőt, és menjünk ki
A legjobb program esős nyári napokra azonban egy esőálló ruha és egy gumicsizma felöltése után kimenni a szabadba, és engedni a gyereknek, hogy tócsáról tócsára ugrálva kitombolja magát, gilisztákat nézegessen és fogdosson. És még a levegő is jó illatú ilyenkor!
Milyen túlélési praktikáik vannak esős időre?