Egyre több helyen korlátozzák a turizmust: komoly bírság is várhat ránk, ha nem tartjuk be az új szabályokat

GettyImages-1532411736

Bekeményítenek a turisták által kedvelt dél-európai országok. A tömegturizmus által okozott károk elkerülése és csökkentése érdekében komoly változásokra számíthatnak már akár jövőre például az Olaszországba utazó turisták. A szigorítások miatt több népszerű helyet talán sokan nem is tudnak majd meglátogatni a nyaralásuk során. Spanyolországban is nagyon résen kell majd lenniük az utcákon vásárló turistáknak, ha nem akarják, hogy bírságot varrjanak a nyakukba.

Nem mindenhol fogadják kitörő lelkesedéssel a turistákat, még akkor sem, ha a turizmusból származik az adott hely legtöbb bevétele. Az átutazó vendégek ugyanis sokszor megkeserítik a helyiek életét. Emiatt több dél-európai országban is betelt a pohár, és sok helyen korlátozásokat vezetnek be.

Olaszország: megelégelték a tömeget

Vélhetően rekordszámú turistát fogadott idén a turisztikai szempontból igen népszerű Olaszország. Az örömbe azonban üröm is vegyül annak ellenére, hogy több itáliai város is a turizmusnak köszönheti virágzását. A rengeteg turista ugyanis sok esetben megkeseríti a helyiek életét, és zavarja az ott lakók nyugalmát. Éppen ezért a hatóságok eltökélt szándéka, hogy jövőre olyan feltételekhez igazítják a turizmust, amelyek nem csupán a látogatók, de a lakosok érdekeit is figyelembe veszik.

A rekordszámú turista miatt a turizmus sok bosszúságot okoz az olaszoknak
A rekordszámú turista miatt a turizmus sok bosszúságot okoz az olaszoknakPacific Press / Getty Images Hungary

A változások főként korlátozások lesznek, és azt tervezik, hogy megbírságolják azokat a turistákat, akik nem tartják majd be a szabályokat.

Ilyen tiltó intézkedés lesz például, hogy a turisták nem jelenhetnek meg vagy nem sétálhatnak a városban lenge öltözetben, és természetesen nem úszhatnak a csatornákban. Emellett a turistáknak ügyelniük kell majd arra is, hogy hol pihennek meg séta közben, mert ha a járdákon és hidakon ülnek le, akkor bizony megbírságolhatják őket. 

Mindemellett Szardínia néhány strandján korlátozzák a létszámot, ráadásul a belépés előtt le kell foglalni és ki is kell fizetni a szolgáltatást.

Az Olaszországba látogató turisták lehetőségeit és mozgását tovább korlátozza, hogy saját autóikat nem vihetik be Linosa és Lampedusa szigetére, valamint a Nápolyi-öbölben található Procidára sem. Ez utóbbi Európa legsűrűbben lakott szigete, ezért a helyiek biztonságos és kényelmes közlekedése érdekében tiltják ki az idegen járműveket. 

Emellett korlátozták a Braies-tó, a Dél-Tirolban lévő népszerű turisztikai célpont látogatását is, ahová a turisták csak előzetes online jegyfoglalással mehetnek, és csak tömegközlekedéssel juthatnak el. Az intézkedésekkel a turisták beáramlását szeretnék elkerülni.

Az olasz Riviéra gyöngyszemeként is ismert Portofinóban például kijelöltek olyan zónákat is, ahol tilos fényképezni. Aki megszegi a szabályt, akár 275 eurós bírságot is fizethet. Szintén tilos a belvárosban mezítláb, bikiniben vagy hiányos öltözékben sétálni.
A város polgármestere elmondta: intézkedéseikkel nem az a céljuk, hogy elűzzék a turistákat, de a békesség érdekében meg kellett hozniuk a nem túl népszerű döntéseket is. 

Spanyolország: a turisták is bűnhődnek

Tetemes pénzbírságot kaphatnak azok a turisták, akik a délkelet-spanyolországi Alicante tartományban bizonyos árusoktól vásároltak. Torrevieja, Alicante tartomány üdülővárosa a régió egyik legkedveltebb turisztikai célpontjának számít. Egy új szabály szerint 200 eurós, vagyis csaknem 80 ezer forintos pénzbírsággal sújthatják azokat a turistákat, akik engedély nélküli utcai árusoktól vásárolnak.

Az utcai árusoktól vásároló turistákat is megbírságolják Spanyolország bizonyos településein
Az utcai árusoktól vásároló turistákat is megbírságolják Spanyolország bizonyos településeinFlashpop / Getty Images Hungary

Az engedély nélküli utcai árusok gyakran papírdobozokból, pokrócokból és takarókból rögtönzött állványokról árulják portékáikat, például a napszemüveget, sapkát és különféle ruhákat, melyek sokszor hamisított termékek.

A rendőrség korábban csak az engedély nélkül árusítókra összpontosított, de a jelenség megfékezése érdekében kénytelenek voltak újabb módszerekhez folyamodni.

A spanyolországi Baleár-szigetek huszonnyolc strandján már korábban bevezették a dohányzási tilalmat, legutóbb pedig az Ibizán, San Antonióban található Caló des Moro csatlakozott a szabályozáshoz, melynek célja a helyi lakosok egészségének védelme és a homok tisztán tartása. A szabálysértőkre kiszabható bírságok településenként eltérőek, de akár kétezer eurót, vagyis csaknem 800 ezer forintot is fizethet, akit rajtakapnak a dohányzáson.

Szintén a Baleár-szigeteken pihenő turistákat érinti az a szabály is, miszerint bizonyos területeken, például a Mallorcán található Magalufban nem fogyaszthatnak alkoholt a hajózással egybekötött programokon. 

A számos korlátozás miatt a szállodatulajdonosok elégedetlenek, mert szerintük a Magalufban bevezetett alkoholfogyasztási tilalom arra késztette a turistákat, hogy más üdülőhelyeket keressenek maguknak.

Van azonban Spanyolországban egy olyan település, ahol a lakóknak lett elegük a turistákból. A legnépszerűbb spanyol város, a Mallorca szigetén található Alcudia lakói az utcára vonultak, hogy tiltakozzanak a turizmus ellen.

Az üdülőváros lakói azt kifogásolták, hogy a turizmus miatt eltűntek a hagyományos üzletek, a kereskedők és a vendéglátók csak a turizmusra összpontosítanak, valamint túlzsúfolt lett minden. Emellett a helyiek arra is panaszkodnak, hogy nem tudnak lakást vásárolni, mert azok, akik turistáknak adják ki a lakásaikat, felverik az árakat.

Görögország: online jegyvásárlás segít a korlátozásban

Görögországban is szükségét látják annak, hogy korlátozzák a napi látogatók számát az Akropoliszon. Athén leglátogatottabb turisztikai látványossága a szabályozás szerint 2024 tavaszától naponta már csak 20 ezer látogatót fogad, mert a tömeges turistaforgalom, ami főként a reggeli órákra koncentrálódott, igen kellemetlen körülményeket teremtett. Az új rendszer célja nem csupán az, hogy kezelje a túlzsúfoltságot, hanem így szeretnék biztosítani a műemlék hosszú élettartamát. 

A szabályok szigorítása a műemlékek állagmegóvását is szolgálja
A szabályok szigorítása a műemlékek állagmegóvását is szolgáljapicture alliance / Getty Images Hungary

A tervek szerint a fenti szabályozás nemcsak az Akropoliszon, hanem más régészeti helyszínen is életbe lép majd amellett, hogy a nevezetességeket online formában előre megváltott jegyekkel lehet majd látogatni.

Horvátország: nem adhatják ki a lakásokat

Az Adrián évről évre egyre több látogató nyaral, akiktől nyaranta sokszor mozdulni sem lehet Horvátországban. Mindezt megelégelték a helyiek, ezért hamarosan korlátozásokat vezetnek be. 

A turisták által kedvelt 15 ezer fős dél-dalmáciai Makarskában például 2024 nyarától megtiltják, hogy a társas- és a panelházakban a tulajdonosok apartmanokat üzemeltessenek, vagy szobákat adjanak ki a turistáknak. Erre azért lesz szükség, mert a helyiek arra panaszkodtak, hogy a bérlők nagyon sokszor nem tartják be a lakóközösségek házirendjét.

A szintén Dél-Dalmáciában található Podgorában pedig már bevett szokás, hogy a parton hagyott strandkiegészítőket, például a napernyőket, matracokat, törülközőket, nyugágyakat, napozógyékényeket a nap végén az önkormányzat összegyűjti. Korábban ugyanis az volt a turisták szokása, hogy éjszakára a tengerparton hagyták a holmijukat, hogy a számukra kedvelt helyet másnapra is lefoglalják. Az önkormányzat akciója bevált, azóta a vendégek sokkal kevesebb felszerelést hagynak a tengerparton.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek