„Nagyon várunk benneteket” – írta Veronika, a ceglédi Béni Family Wine Farm rendezvényszervezője, és bevallom: mi is nagyon vártuk a hétvégi kikapcsolódást. Borkóstoló, finom vacsora, szállás egy mesébe illő kunyhóban, másnap pedig helyi termelőktől beszerzett alapanyagokból készült reggeli és wellness – mi más kellene egy tökéletes romantikus hétvégéhez?
Alig egy óra autózás után érkeztünk Ceglédre, ahol a Kökény család szőlőjét szerencsére nem kellett sokáig keresgélni: a navigáció nagyon jól tudta, hogy található a farm. A szállásnak helyet adó öt mesebeli kunyhó egyikének elfoglalása után sétálni indultunk a farmon. Kleó és Bogáncs, a két kutya rögtön mellénk szegődött. Boldogan kergetőztek a kora tavaszi napsütésben, miközben mi megnéztük a wellnessházikót, megtaláltuk a szaletlit (ami egy 120 fős terasz) és egy minden igényt kielégítő, flipcharttal, wifivel, nagy képernyős tévével felszerelt konferenciatermet is. Az egymástól kellemes távolságban elhelyezkedő kunyhók összesen húsz fő részére tudnak szállást biztosítani.
Parasztudvar a gyerekeknek
Mivel farmról, azaz családi gazdaságról van szó, az állatok sem maradhatnak el. A család kizárólag őshonos magyar fajtákat tart.
A rackajuhok közül feltétlenül említést érdemel Beethoven, aki a nevével ellentétben egyáltalán nem siket, sőt: kifejezetten hallgat a nevére.
A parasztudvarban meglátogattuk Rosát és Linát, a két kárpáti borzderes szarvasmarhát, és megnéztük a tekintélyes baromfiudvart is, ahol fogolyszínű magyar tyúkokkal és erdélyi kopasznyakúakkal találkoztunk. Igény szerint lovas kocsizásra is lehetőség van a két nóniusz lóval, Izával és Bellával. Gyereket ugyan ezúttal nem vittünk magunkkal, de a kicsiknek igazán érdekes és izgalmas program egy látogatás a parasztudvarban.
Borkóstoló extrákkal
Az esti borkóstolóra az étterem borospincéjében került sor. A boltíves pince ötven főt képes befogadni, a falilámpák fénye megvilágította a téglafalakon a család történetét bemutató fényképeket. Az intim, családias hangulatú estére Vincze Gábor sommelier – aki korábban a Michelin-csillagos Costes étteremben szerezte tapasztalatait – különleges borválogatással készült: nemcsak Béni-borokat kóstolhattunk, hanem a világ minden tájáról származó különleges fehér- és vörösborokat, a sort pedig egy moldáv brandy zárta. A borkorcsolya magáért beszélt: a frissen sült pogácsa mellett csülök- és nyúlterrine éppúgy megfért a tányéron, mint a saját készítésű, házi sonka és szalámi, helyi termelőktől származó szarvasgombás és medvehagymás sajt, olajbogyó-válogatás és friss, helyben készült, puha kenyér. (A tervek szerint a degusztációs borvacsora rendszeres program lesz.)
A desszertnél egy halk „óh!” hagyta el a számat, amikor megpillantottam a gyerekkorom óta nem kóstolt szilvalekváros hájast. Lágyan roppannak a tészta leheletvékony rétegei, a szilvalekvár édessége mögött a kellő fanyarság bujkál, én pedig lassan úgy érzem magam, mint aki visszarepült az időben, és a nagymamája frissen sült hájas süteményét eszegeti.
Családi receptek
A Kökény család a kilencvenes évek óta foglalkozik bortermeléssel. Idősebb Kökény Benő, azaz Béni bácsi (vagy ahogy a családtagok emlegetik: „a Papa”) fokozatosan bővítette a birtokot, amely ma már éppúgy ideális helyszín esküvőkre, mint konferenciákra, céges meetingekre, vagy – mint esetünkben is – egy romantikus hétvégére. Az esküvőre készülőknek bizonyára fontos információ, hogy diófa is van: „A hagyomány szerint a diófa alatt köttetett házasságok hosszú életűek” – mondja Veronika. A család minden tagja kiveszi a részét a birtok körüli teendőkből: Veronika a rendezvényekért felel, Benő régi családi recept szerint készíti a finomabbnál finomabb szalámikat. A farmkonyhán szinte mindent helyben termelt alapanyagokból készítenek: házi tésztával kínálják a levest, a helyben hizlalt sertések számára Benő saját maga darálja a tápot, és saját kezűleg vágja le és dolgozza fel az állatok húsát.
Reggeli a farmról
A különböző magyar, európai, dél-amerikai és dél-afrikai borok kóstolása után aludni tértünk a házikónkba. A kényelmes matracokon jólesett a pihenés, és másnap várt minket a háztáji reggeli: a farmon kapirgáló tyúkok tojta tojásból a tökéletes, habkönnyű omlett, a finom házi szalámik, a frissen sült kalács, amire élvezet volt a – természetesen házi – lekvárokat kenegetni. Az omlett Olga, Benő felesége szakértelmét dicséri, a szörpök és a lekvárok pedig Veronikáét. „Szívvel-lélekkel csináljuk mindannyian, máshogy nem is lehet” – vallják a család tagjai.
Wellness a kunyhóban
Bogáncs, a puli ezek után visszakísért bennünket a kunyhóba, majd kipróbáltuk a wellnessházikót. Papucsot nem vittünk magunkkal, de szerencsére arról is gondoskodtak, mint ahogy törülközőkről és fürdőköpenyről is. Jólesett a habokban ücsörögni, kipróbáltuk a szaunát és a gőzkabint, és mivel a vízben ismét megéheztünk, megkóstolhattuk a szakács aznapi remekeit ebédre: a gyöngytyúklevest füstölt gyöngytyúktojással és a csilis-citromos báránysültet házi tésztával. (Természetesen mind a tojás, mind a bárány a saját gazdaságból származott, hiszen ez a farm to table koncepció lényege.) Desszertnek következett egy adag mesebeli túrógombóc homoktövis-kaviárral, ami után elpilledve szálltunk be a kocsiba és intettünk búcsút ennek az idilli helynek.
Vidéki élmény, szeretettel
A szőlőtőkék és meggyfák között megbújó tulipánok és rózsák, a nagy odafigyeléssel kialakított belső terek és leginkább a Kökény család vendégszeretete tette igazán feledhetetlenné a kikapcsolódásunkat. A család nemcsak egyéni vendégeket, hanem cégeket is szívesen lát, és gyerekekkel is érdemes elindulni: áprilisban kezdődik a tulipánszüret, ahol 26 000 tulipán várja a gazdáit.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés