Ha nem figyelsz, könnyen másik országban találod magad: ez Magyarországon is érvényes

GettyImages-965847552

Álmodoztál már valaha arról, hogy reggel egy másik országban ébredsz, mint amelyikben nyugovóra tértél? Noha nehéz elképzelni, korántsem lehetetlen: egyes országok határait ugyanis úgy húzták meg, hogy ez még bizony akár veled is megtörténhet.

A világ legfurcsább országhatárai közül sok olyan, mintha összezavarodtak volna az emberek, amikor azokat kijelölték. Első látásra a legtöbb teljesen értelmetlen ide-oda rajzolgatásnak tűnik, ám gyakran igenis nyomós oka van annak, hogy ilyen kurtán-furcsán húzták meg azokat.

Egyik lábad itt, a másik ott

A világ egyik legkacifántosabb országhatára Hollandiát és Belgiumot szeli át, nem is akárhogy: a holland Baarle-Nassautól szó szerint egyetlen lépésre van a belga kisváros, Baarle-Hertog. A két települést és egyben a két országot elválasztó vonalat ugyanis úgy húzták meg, hogy

akár egy ház lakóit is könnyen össze lehetne zavarni a lakcímüket firtató kérdéssel.

Erre a legjobb példa a Baarle-Hertog-i Loveren 2. és a Baarle-Nassau-i Loveren 19., amely a látszat ellenére nem kettő, hanem csupán egyetlen lakóház, csak épp két országban, két városban és két külön házszámmal. E trükkre az adminisztratív malőrök elkerülése miatt volt szükség, de a lakóknak annyi szabadságot azért csak adtak, hogy ha már a fürdőszobájuk a belga, a hálójuk viszont a holland oldalon van, legalább azt választhassák meg, melyik önkormányzathoz szeretnének tartozni. A jelek szerint a legtöbben Belgiumot preferálják, mivel ott még mindig olcsóbb a legtöbb dolog, mint holland szomszédaiknál

Egy lakóház két házszámmal, egy határon, két városban, két országban
Egy lakóház két házszámmal, egy határon, két városban, két országbanFrolova_Elena / Getty Images Hungary

Ha egyszer e két városba ellátogatsz, csak az utcai felfestéseket kell figyelned, az ugyanis pontosan jelzi, hogy mely országban sétálsz épp.

Elképzelhető, hogy a két ország határán található kávézóban majd Belgiumban kéred a feketét a pincértől, de a székeden hátradőlve azt már majd Hollandiában szürcsölgeted.

Ki itt megszállsz, két helyen alszol

A mi országunktól nem is annyira messze, egy La Cure nevű aprócska faluban található egy háromszintes szálloda, amelyben tényleg valósággá válik az az álmod, hogy egyszerre vagy két helyen. Az 1000 méteres tengerszint fölötti magasságban álló Hotel Arbez ugyanis éppen két ország határán fekszik, amely

egyharmada Svájcban, kétharmada pedig Franciaország területén található.

Miután az épület több helyiségében is át lehet lépni a nemzetközi határt, ezért könnyen előfordulhat, hogy míg te Franciaországban éjszakázol, addig az ágy mellett, karnyújtásnyira lévő éjjeli szekrényre helyezett karórád a svájci oldalon pihen majd reggelig.

A szálloda egy, a francia és svájci kormány 1862. december 8-án aláírt és 1863 februárjában életbe lépett határmódosítási egyezmény miatt van ilyen különleges helyzetben, amely kimondta, hogy a kétoldalú határmegállapodás már meglévő épületeket nem érinthet. A hír hallatán a fifikás Monsieur Ponthus üzletember sosem látott gyorsasággal felépíttette az épületet, amely addigra már a telkén állt, mire hatályos lett a megállapodás. 

De hogy mire volt ez jó?

Pont arra, hogy a tulajdonos így a saját házában azt csinálhatott, amit akart, vagyis ezzel a trükkel határokon átnyúló üzleti tevékenységet is folytathatott. Így nyithatott a svájci oldalon egy élelmiszerüzletet, a francia oldalon pedig egy bárt. Az épület csak 1921-től működik szállodaként, miután megvette azt a hotel névadója, Jean-Jules Arbez.

A világ legfurcsább könyvtára

Kétségtelen, hogy a világ egyik legkülönlegesebb könyvtára a Haskell Free Library, amelynek a kellős közepén van kijelölve az Egyesült Államok és Kanada határa.

A vermonti Derby Line és a québeci Stanstead lényegében nagyjából kétszáz évig egy városként működött.

A polgárok ugyanazt a vizet itták, ugyanabban a szerszámgyárban dolgoztak, ugyanazokat a sportokat űzték – elsősorban curlinget –, és ugyanabban a kórházban születtek, a közeli vermonti Newportban. Ennek az összefonódásnak hála, ugyanazon a kulturális központon is osztoztak, amelyet egy gazdag amerikai kereskedő kanadai felesége építtetett még 1901-ben a nemzetközi határ tetejére.

A világ egyetlen olyan könyvtára a Haskell, amely egyszerre két országban létezik és működik
A világ egyetlen olyan könyvtára a Haskell, amely egyszerre két országban létezik és működikBoston Globe / Getty Images Hungary

Az elmúlt néhány évben azonban a két város közös kultúrája valamelyest erodálódott, miután egyre nagyobb hangsúlyt fektettek az Egyesült Államok határának biztosítására. Noha azok az idők már elmúltak, amikor egy helyi lakos mosolyogva és integetve sétálhatott át a választóvonalon, de a Haskell Free Library and Opera House területére továbbra is útlevél nélkül léphetnek be az Egyesült Államok és Kanada lakói is. A Haskell egyébként ma az egyetlen olyan könyvtár a világon, amely egyszerre két országban létezik és működik.

Magyarország hármashatára

Noha hazánkban nincsenek ennyire trükkös határvonalak, azért érdemes megemlítenünk a Trianon után felállított felsőszölnöki hármashatárkövet, amely egyben Magyarország legnyugatibb pontját is jelöli. Miután a területen már nincsenek országhatárok,

ide-oda szökkenhetünk itthonról Ausztriába, onnan pedig Szlovéniába.

Ám nem volt ez mindig így: a 215 centiméter magas, alul 173 centiméter széles követ a második világháború után megközelíteni sem lehetett. Ezután először 1989. június 4-én találkozhatott a három nemzet, miután megnyitották a határokat.

Ha szeretnél megismerni még egy igazán különleges helyet, akkor olvasd el a Bahamák egyik legkisebb szigetéről szóló írásunkat is!

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek