Ennyi készpénzt vigyél magaddal a nyaralásra: szakértő avat be az ideális összegbe

nyaralas-penz-euro
Olvasási idő kb. 6 perc

Vannak, akik szinte mániákusan ragaszkodnak a készpénzhasználathoz, míg mások, ha csak lehet, inkább bankkártyával fizetnek. Magyarországon ma már mindkettő könnyedén megvalósítható, de ha külföldre utazol, érdemes alaposabban megtervezni, miből tudod majd kifizetni a szállást, a fagyit és az autókölcsönzést.

Még ha az a típus is vagy, aki egy szál bankkártyával is felülne a repülőre, ne tedd: attól, hogy itthon ma már tényleg megvalósíthatók a készpénzmentes mindennapok, pihenés közben kerülhetsz olyan helyzetbe, hogy nem lesz elég a plasztik, készpénzhez kell nyúlnod. De mennyit válts, hogyan, és mi legyen a kártyával? Erre kerestük a válaszokat Gergely Péter  pénzügyi szakértővel.

Nem elég a bankkártya, kell készpénz is

A szakértő szerint minél messzebbre utazol és minél „egzotikusabb” fizetőeszközt használnak ott, annál nagyobb a jelentősége annak, hogy valamennyi készpénzzel vágj neki a nyaralásnak. Akkor se üres zsebbel kelj útra, ha európai a cél: Gergely Péter szerint

egy családnak biztos, ami biztos alapon 100 ezer forintnak megfelelő mennyiségű költőpénzt érdemes bankjegyekben magával vinnie.

„Minden országban lehet bankkártyával fizetni, de nem minden helyen. Ha kis tételt kell kifizetni fagylaltozásnál vagy nyugágy foglalására, nagyon kellemetlen, ha nem fogadnak el kártyát, de nincs készpénzed. Csak bankkártyával nem szabad elindulni, minél távolabbra utazunk, annál nehezebb lehet a kártyás fizetés” – tudtuk meg.

Szállodában biztosan használhatod a kártyád nyaralás közben, de készpénzre is szükséged lesz
Szállodában biztosan használhatod a kártyád nyaralás közben, de készpénzre is szükséged leszFilippoBacci / Getty Images Hungary

Az sem mindegy persze, hogy hol váltjuk a valutát: a szakértő szerint a bankfiókoknál a legdrágább ez, inkább válasszunk egy pénzváltót. Azt semmiképp sem javasolja, hogy forintot vigyünk külföldre, majd ott próbáljuk helyi pénznemre váltani: vagy el se fogják fogadni a nemzeti fizetőeszközt, vagy olyan árfolyamkülönbséggel teszik ezt, hogy az hatalmas veszteséget jelent neked.

Ha nem szólsz a banknak, pórul járhatsz

A biztonsági készpénztartalék mellett a bankkártya használatától sem tántorít el a szakértő, aki egy olyan apróságra is felhívta figyelmünket, ami a legtöbbünknek eszébe sem jut nyaralás előtt.

„A bankot értesíteni kell arról, ha elutazunk, különösen, ha messzire mennénk. A pénzintézet ugyanis ha egyszer csak azt veszi észre, hogy Brazíliában kezdték el használni a kártyánkat, le is tilthatja azt. Európán belül ebből ritkán van gond, de aki messzebbre utazik, annak javasolt megkeresnie bankját” – mondta. 

További praktikus tanács, hogy utazás előtt jó előre ellenőrizd, mikor jár le a plasztiklap érvényessége, nehogy egy használhatatlan kártyával állj ott, illetve egy család ne egyetlen kártyával utazzon.

Elveszhet, el is lophatják a fizetőeszközt, jobb, ha több is van kéznél.

Fontos ellenőrizni azt is, milyen limitek vannak beállítva a kártyán, nehogy külföldön derüljön ki, hogy nem tudod olyan szabadon használni, ahogyan szeretnéd.

Ha nálad van a kártya, használhatod fizetésre vagy készpénzfelvételre egyaránt. Az előbbinél van egy olyan teljesen legális, mégis ráfizetéssel járó „trükk”, amelyet jobb elkerülni.

„Ha egyszerűen lecsippantjuk a forintkártyát, a tranzakció könyvelése 1-2 napon belül történik meg, így nem a vásárlás napján aktuális árfolyamon könyvelik a tranzakciót, de ez minimális árfolyameltéréssel jár. A dinamikus devizakonverzió ezt kiküszöböli, de van benne egy óriási lehúzás. Fizetésnél megkérdezik, milyen pénznemben szeretnénk a számlát kiegyenlíteni, forintban, vagy helyi pénznemben. Jó gondolatnak tűnhet a forint, hiszen a számlánkat is forintban vezetik, de

az ilyenkor alkalmazott árfolyam akár 5-10 százalékkal magasabb lehet a valósnál, ráadásul ha rákérdezel, akkor is trükkösen jelölik.

A POS-terminál nem azt írja ki, hogy hány forint egy euró, hanem azt, hány euró egy forint, és kevesen vannak, akik visszaszámolnak. Megtévesztő ez a fajta gyakorlat” – vélekedik Gergely Péter. A szakértő hozzátette: ne csodálkozzunk, ha a kereskedők mégis ezt javasolják, mivel az extra profitból ők is részesülnek ilyenkor.

A Revolut tényleg jó megoldás nyaraláskor

Revolut-kártyával ugyanakkor tényleg több legyet lehet ütni egy csapásra: a bankokénál kedvezőbb árfolyamot alkalmazva váltanak, amikor fizetsz, ha előre váltasz devizát a számládon, akkor pedig kedvezményes árfolyamon kapod meg az összeget havi 350 ezer forintos kereten belül. Arra kell csak figyelni, hogy a konverzió ne hétvégén történjen, akkor ugyanis van egy plusz díja is.

Az sem mindegy, milyen ATM-et használsz
Az sem mindegy, milyen ATM-et használszmartin-dm / Getty Images Hungary

A kedvezményes valutaváltás egyébként nemcsak a neobanknál lehetséges már, hanem az OTP, a Gránit Bank és az Erste ügyfelei számára is létezik ez a lehetőség, félmillió forint körüli összeget válthatnak át így. 

Ezzel az automatával vigyázz

Ha készpénzt vennél fel, arra figyelj nagyon Gergely Péter szerint, hogy ne Euronet-automatánál tedd, ezek ugyanis minden egyes felvételnél néhány euró díjat is felszámítanak. 

Ha a körülmények rákényszerítenek erre, inkább vegyél fel nagyobb összeget, ezzel megspórolva egy következő felvételért felszámított díjat.

Ha Revolut-kártyád van, az megint csak előny lehet azzal, hogy 75 ezer forintot havonta ingyenesen vehetsz fel már az ingyenes csomagjuk részeként is.

A szakértőnél rákérdeztünk arra, mekkora reális kockázatot lát a neobank használatában, mellyel kapcsolatosan az MNB többször felemelte már szavát. Véleménye szerint arra, hogy nyaralási költőpénzedet rajta tartsd, tökéletesen megfelel a Revolut: ha emiatt is aggódsz, ne tölts rá egyszerre több százezer forintot, inkább apránként, tervezetten váltsd át a pénzed.

Ha szívesen nézegetnél fotókat a szocialista idők nyaralásairól, ezt a galériánkat ajánljuk!

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek