Ezeket a növényeket csak magyarországi arborétumokban láthatod

Kovács Eszter
GettyImages-959324596
Olvasási idő kb. 6 perc

A kora tavaszi kellemes időben minél több időt szeretnénk a szabadban tölteni, és csodálni az éledező természetet, az előbújó virágok látványát. A hazai arborétumokban különleges növényeket csodálhatunk meg, olyanokat is, melyekkel egy sima erdei séta során biztosan nem találkozhatunk.

Mámorító illatok és pompás színkavalkád fogad a hazai arborétumokban, füvészkertekben a burjánzó hagymások, az éledező fák és cserjék virágainak köszönhetően. Ezeken a helyszíneken egy könnyű sétát is tehetünk a gyerekekkel, nagyszülőkkel, de akár több órát is barangolhatunk a különleges növénygyűjtemények között. Nézzük, milyen csodák várnak ránk!

1. Vácrátót, Nemzeti Botanikus Kert

Már elkezdtek előbújni a március különlegességei, néhány hét múlva illatos, tarka szőnyeg terül el előttünk. Védett és ritkán látható virágokkal találkozhatunk itt, ráadásul így, együtt igazán izgalmas látványban lehet részünk. A hóvirágot és a tőzikét váltja a feltűnő lila színben pompázó kárpáti sáfrány, mögötte a kék csillagvirág, ami a hazai erdők ritka növénye. Mellettük bújik ki az aranysárga szellőrózsa, a rózsaszín és lila árnyalataiban ragyogó ujjas és odvas keltikék, a pettyezett tüdőfű, és természetesen a vadvirágok.

A vácrátóti arborétum tavát vízililiomok borítják
A vácrátóti arborétum tavát vízililiomok borítjákKovács Eszter

2. Alcsútdoboz, Alcsúti Arborétum

A Vértes hegység lábánál, 40 hektár kiterjedésű természetvédelmi területen fekszik az ország legrégebbi angolpark jellegű kertje. Különleges növényei és a Hóvirágünnepe mellett óriásira nőtt, idős fáiról és a parkban lévő tó szigetén magasodó mocsári ciprusáról is ismert, melynek a légzőgyökerei szinte földöntúli látványt nyújtanak. A fenyőgyűjtemény mellett távoli helyekről származó növényritkaságok is bemutatkoznak, például a japán luc vagy a kettős tűjű, sötétzöld feketefenyő. Az erdeifenyő legnagyobb hazai példánya is itt vár ránk, melynek törzskörmérete több mint három méter, egész pontosan 345 cm. A tavaszi virágzáskor pedig gyönyörködhetünk például bogláros szellőrózsában, odvas keltikében, szártalan kankalinban vagy májvirágban.

3. Visegrád, Bertényi Miklós Füvészkert

Különleges mikroklíma és a környező táj növényeitől teljesen eltérő kép fogad minket ebben a rejtett pilisi édenkertben. Az Apátkúti-patak völgyében fekvő helyen 1960-ban luc-, duglasz-, erdei- és vörösfenyő-állományokat telepítettek, melyek szélét ragyogó színű virágok veszik körbe. A fenyők mellett több egzotikus, máshol nem látható ázsiai növényfajt is megcsodálhatunk. A park kialakítása közben azonban vigyáztak az őshonos tanúfák megőrzésére is, így sétánkat a füvészkert egyes helyein több száz éves monstrumok is vigyázzák, sőt a hely legöregebb fája, egy közel 400 éves tölgy is a tanúja lesz.

4. Gödöllő, Erdészeti Arborétum, Arbo-park

Most, márciusban jelennek meg az első tavaszi virágok, melyek színeit kiemelik a közelükben magasodó örökzöldek. A 120 éves parkban azonban egy igazi újdonság is vár minket, idén januárban kezdték meg egy örökerdő bemutatóterület kialakítását. Az arborétum fennállása óta több mint száz, különböző erdőkép alakult ki a kutatásoknak köszönhetően, ezeket a különlegességeket mutatják be.

Már a fákon is megjelentek az első virágok
Már a fákon is megjelentek az első virágokLarysa Shcherbyna / Getty Images Hungary

5. Szarvas, Pepikert, Szarvasi Arborétum

Szinte egy világ körüli útra indulhatunk a Pepikertek is becézett arborétumban, hiszen itt Alaszkától Mexikóig, a Himalájától Afrikáig közel 1600 fa- és cserjefaj, -fajta található. A 82 hektáros területen olyan növényritkaságokat is láthatunk, mint például az óriás hegyi mamutfenyő, ami a kert egyik büszkesége, vagy az Észak-Amerikában honos fehér tölgy, mely Közép-Európa legnagyobb példánya.

6. Szeged, Szegedi Füvészkert

Lótuszok, bambuszok, japán kajszi, magnóliák… Mintha egy egzotikus vidékre tévednénk a Szegedi Tudományegyetem Füvészkertjében Újszegeden. A 17 hektáron fekvő kertben különböző tematika szerint rendezték el a növényeket, van például gyógynövény- és fűszerkert, rózsakert, trópusi lepkekert, sásliliomos és levendulás is. A tó körül kialakított japánkertben akár a fahidakról is megcsodálhatjuk a bambuszokat, cseresznyefákat, a szigeten pedig a japán juharokat, rododendronokat, azáleákat. Néhány hét múlva már a magnóliák is virulnak, köztük a hófehér virágú fűzlevelű liliomfa, a lila színű, kellemes citromos illatú nagyvirágú liliomfa és a fehér virágú kóbusi liliomfa.

A Szegedi Füvészkertben egy Buddha-szobor őrzi a tavat
A Szegedi Füvészkertben egy Buddha-szobor őrzi a tavatbelizar73 / Getty Images Hungary

7. Budapest, Budai Arborétum

Ez az ország egyik leggazdagabb arborétuma, jelenleg csaknem 2000 fás szárú dísznövényfajt és -fajtát, több száz hagymás virágot és csaknem 250-féle egyéb évelő dísznövényt foglal magába. Különleges növényvilágát a sajátos mezoklíma biztosítja, bármilyen hihetetlenül is hangzik, a Budai Arborétum az ország talán legmelegebb területe. Télen-nyáron fűti a nagyváros kőrengetege, főképp a fölé boruló szennyezett „légkupola”, ami szinte üvegházként működik. A hazai berkenyék hatalmas választéka mellett igen gazdag a mediterrángyűjtemény is: rendszeresen termést érlel a füge, az ázsiai datolyaszilva, gazdagon virágzanak a végzetfák, a gránátalmák, a jeneszter, a babérlevelű szuhar és a selyemakác, valamint szépen fejlődnek a valódi ciprusok is.

Ha nem csak nézegetnéd, de meg is ennéd a virágokat, olvasd el ide kattintva, melyeket kóstolhatod meg.

Megjelent az új Dívány-könyv!

Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

 

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek