5 magyar férfi a 20. századból, akiért bolondultak a nők

Szénási Pál
fortepan 116422
Olvasási idő kb. 7 perc

Ha öt férfit kellene megemlítenünk a nagyvilágból, akikért bolondultak a nők a 20. században, biztos nem volna nehéz dolgunk. Kik voltak azok a magyar szívlágyítók, akik miatt a kardiológiai osztályok várói hölgyekkel teltek meg? Egyáltalán mivel foglalkozik egy hivatásos sarmőr? Egy kis mintás kutatás szélsőségesen szubjektív eredményei következnek.

Természetesen sok jóképű férfi élt Magyarországon a 20. században. De a puszta külsőségek és a valódi sárm között kategoriális különbségek vannak. És talán a sármhoz rögösebb út is vezet.

1. Jávor Pál

Az 1902-ben, Aradon született Jávor Pál a 20. századi magyar filmgyártás ünnepelt csillaga, aki nem pusztán elegáns karaktere miatt vette le a hölgyeket a lábukról: remek színész és szuggesztív énekes is volt. Olyan neves filmekben is szerepelt, mint a Hyppolit, a lakáj (1931), a Halálos tavasz (1939) vagy az Egy csók és más semmi (1941). A Halálos tavasz című filmben debütált Karády Katalin is, akivel egy mesés duettet énekeltek. Jávor Pálnak adatott meg az a szerencse, hogy a némafilmek korszakából kilépve vele készüljön el a magyar filmgyártás legelső hangosfilmje, A kék bálvány (1931). Jávor Pál becsülettel végigjárta a szórakoztatóipar minden lépcsőfokát: bár vasutasnak szánták, Polly, a zenebohóc szerepével indított, majd különféle színházi szerepeket, kezdetben főként dzsentrifigurákat, hősszerelmeseket alakított, de drámai karaktereket is megformázott. Az igazi sikert azonban a film hozta el a karrierjében. Az akkoriban kibontakozó filmgyártással tömegek ismerték meg karakterét. Kisebb filmszerepeket még Hollywoodban is játszott, de Izraelben is színészkedett. A nemzetközi sikere részben hiányos idegennyelv-ismerete miatt marad el. Elegáns, dzsentris megjelenése, kellemes karaktere és kis bajusza, a „jávorbajusz” stílusikonná és a nők bálványává tette.

2. Latinovits Zoltán

Az 1931-ben született, karrierjét asztalostanoncként és hídépítő munkásként kezdő, posztumusz Kossuth-díjas színészünk az építészmérnöki diploma megszerzése után különféle színtársulatoknál vállalt szerepeket, és sikert sikerre halmozott. Később a mozivásznon is feltűnt: az Utazás a koponyám körül című filmben játszott szerepéért a San Sebastián-i Nemzetközi Filmfesztivál legjobb férfi színésznek járó díját is átvehette. Kiválóan formázta meg a drámai karaktereket, színészi, filmszínészi szerepei mellett pedig kiemelkedő előadóművészként is számontartották.

Latinovits Zoltán – a magyar színészlegenda 1965-ben
Latinovits Zoltán – a magyar színészlegenda 1965-ben

Szuggesztív előadásmódja, mély átéléssel végzett színészi játéka kiemelte kortársai közül. Élete tragikusan korán (mindössze 45 éves volt), vitatott körülmények között, egy vonatbaleset következtében ért véget. A később színészkirály néven tisztelt Latinovits Zoltánért megőrültek a nők, de csak a szintén Kossuth-díjas Ruttkai Éva volt érdemes a színész figyelmére. Kettejük szerelme Latinovits haláláig, és talán azután is tartott.

3. Darvas Iván

Következő sarmőrünk, a kétszeres Kossuth-díjas Darvas Iván majdnem minden vágyott férfiszerepet eljátszott, amit egy színész remélhet. Az orosz felmenőkkel is rendelkező Darvas Iván szőke hajának, kék szemének, bájos mosolyának köszönhetően komoly koncentrációs zavarokat okozott a hölgyeknek a színpadon és azon túl is. Ismert filmjében, az egyébként kifejezetten szórakoztató Liliomfiban (1954) egy vándorszínészt alakít, aki egy szövevényes szerelmi históriába keveredik Mariskával, aki végül a vándortársulattal és a szerelemmel (Liliomfi) tart. A fiatal Darvas Iván a mozivásznon túl az életében is sok izgalomba keveri magát: az 1956-os forradalom idején forradalmi bizottságot szervezett, emiatt 32 hónap kényszermunkára ítélik. Ez idő alatt felesége, Tolnay Klári elvált tőle. Büntetése letöltése után évekig a színpad közelébe sem mehetett: segédmunkásként kellett egy műanyagfröccsöntő üzemben dolgoznia. A 60-as években kerülhetett újra színpadra. De a kiesett évekért kárpótolta az élet: színészi munkájáért a színházi világ legjelentősebb elismeréseit nyerte el.

Krencsey Marianne és Darvas Iván a Liliomfi című filmben, 1954
Krencsey Marianne és Darvas Iván a Liliomfi című filmben, 1954

4. Sztankay István

Sztankay István biztosan nem a magasságával hódított, hanem humorával, kedves, szerethető karakterével. És persze hangjával. Tony Curtis, Charles Bronson, Leslie Nielsen csak vékony epizódkarakterek lennének a magyar nézők számára Sztankay István karakteres szinkronhangja nélkül. De a Süsü, a sárkány királyfija is néma maradt volna, ha a színészünk nem segítette volna ki.
A nagy sikerű Bors c. sorozat 1936-ban született sztárja hűséges alkat volt, egyszerre mindig csak egy nőt szeretett, amíg a hölgy a bizalmára érdemes volt. Állítólag második feleségét a sorozatban alakított karakterének, Bors Máténak köszönhette: a jövendőbelije a tévé előtt ülve elhatározta, hogy Sztankay István lesz a férje, és a legkülönfélébb trükköket (kutyasétáltatásnak álcázott felderítés) bevetve végül meghódította a magyar Charles Bronsont. Sokoldalú színészként Sztankay István az egész országgal megszerettette magát.

Törőcsik Mari és Sztankay István a Katona József Színház próbáján, 1965
Törőcsik Mari és Sztankay István a Katona József Színház próbáján, 1965Fortepan / Hunyady József

5. Bitskey Tibor

Bitskey Tibor (1925) karrierje sem volt egy egyszerű menet a siker felé. A Fasori Evangélikus Gimnáziumba járva mérnöki, orvosi pályáról álmodozott, de a sport is komoly szerepet játszott az életében: síkfutásban ifjúsági országos bajnok lett, és gátfutásban is remekelt. A sors azonban átírta a terveit: édesapját elbocsátották állásából, így végül a Béke Szállóban kellett dolgoznia, versmondással szórakoztatta a vendégeket. Ez adta a lendületet színházi, filmszínészi karrierjéhez is. Bitskey számos kultikus magyar filmben játszott: Légy jó mindhalálig, A kőszívű ember fiai, Egri Csillagok, hogy csak néhányat említsünk.

Egy magyar férfiideál a múlt századból: Bitskey Tibor (balra), 1964
Egy magyar férfiideál a múlt századból: Bitskey Tibor (balra), 1964

A rendkívül sokoldalú színész képes volt romantikus, drámai, hős karaktereket alakítani, és ha kellett, egy perc alatt őrültté változott a színpadon. Amilyen sokoldalú és megnyerő volt a mozivásznon, olyan elbűvölő volt a magánéletben is: jól öltözött, egyenes tartású, öblös hangú, igazi maszkulin karakter, aki időskorára is meg tudta őrizni sármját, tartását.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek