Mi az a fura gyűrű, amit néha a Hold körül látni?

GettyImages-1331563999
Olvasási idő kb. 3 perc

A telihold és a Nap körül is megfigyelhető csillogó gyűrű különleges látványt nyújt az égbolton. De vajon mi az, és miért csak időnként látható? Cikkünkből mindent megtudhatsz!

A különös fénygyűrű egy optikai jelenség eredménye, amely a meteorológiában hálójelenség néven ismert. Az elnevezés a görög napisten, Héliosz nevéből ered, létrejöttéhez ugyanis a Nap, illetve éjjel a Hold fénye szükséges.

Így jön létre a Hold körül látható gyűrű

Kevesen tudják, de a jelenséget a légkörben jelen lévő jégkristályok okozzák. „Ezek megtörik a Hold (vagy a Nap) fényét” – mondja Kara Lamb, a Columbia Egyetem Föld- és Környezetmérnöki Tanszékének kutatója.

A Hold körül látható gyűrű a hálójelenségnek köszönhető
A Hold körül látható gyűrű a hálójelenségnek köszönhetőSHSPhotography / Getty Images Hungary

A jégkristályok a fátyol- és pehelyfelhőkben képződnek, amelyek jellemzően 8–12 kilométeres magasságban mozognak. „Mivel a pehelyfelhők magasan alakulnak ki, és meglehetősen vékonyak lehetnek, előfordulhat, hogy az ember szabad szemmel észre sem veszi, hogy ott vannak” – magyarázta Lamb.

A fénygyűrű mindig azonos méretű, függetlenül attól, hogy hol tartózkodsz a világon, vagy milyen az aznapi időjárás.

Philip Laven, az atmoszférikus optikával foglalkozó tudós mindezt azzal egészítette ki, hogy a jégkristályok a leggyakrabban hatszögletű formájúak, ezért sajátos módon – általában 22 fokos szögben – törik meg a fényt, ami izzó glóriát képez a Hold körül. Van, amikor a jelenség csak néhány másodpercig tart, más esetekben viszont több óráig látható marad.

Annak, hogy a hálójelenség leginkább a Hold körül tapasztalható, szintén megvan az oka. Bár a Nap körül is felbukkanhat, az égitest olyan fényes, hogy nagyon nehéz észrevenni mellette.

Időjárás-változásra is utalhat

A néphitben a holdglória azt jelzi, hogy rossz idő jön. Lamb szerint ez nem is áll olyan messze a valóságtól.

A jelenséget a pehelyfelhőkben lévő jégkristályok okozzák, amelyek megtörik a fényt
A jelenséget a pehelyfelhőkben lévő jégkristályok okozzák, amelyek megtörik a fénytJason Hosking / Getty Images Hungary

A magyarázat a pehelyfelhők keletkezési módjában keresendő, ami kétféle módon történhet. Az első az úgynevezett „in situ” forma, ami annak az eredménye, hogy a meleg levegő elég magasra emelkedik ahhoz, hogy jégkristályokká fagyjon.

A másik esetben viszont a pehelyfelhők a viharfelhők üllőjéből (vagyis lényegében a tetejéből) jönnek létre. Tehát logikus a gondolat, hogy a pehelyfelhők megjelenése a nagy viharrendszerek közeledtének előjele lehet.

És azt tudhat, hogy egyszer eljöhet az a pillanat, amikor a Hold miatt veszélybe kerül a Föld? Ennek hátteréről alábbi cikkünkben olvashatsz.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Ezt olvastad már?

Érdekességek