Vannak bőven olyan hatalmas költségvetésű hollywoodi szuperprodukciók, amelyekben ehhez félelmetesen hasonló bénácska bakik sora jelenik meg, ráadásul nem szándékosan. Szó se róla, szinte lehetetlen mindenre odafigyelni, de azért abban biztosak lehetünk, hogy az egri nők nem használtak vízforralót, az ostromló törökök pedig karórát…
Történelem
Aki szereti a történelem témakörét, és még némi fogalma is van a korról, melyben az adott film játszódik, különösen ínyencként boncolgatja a legapróbb részleteket is a vásznon. Néha fölösleges ebbe sok munkát ölniük, a hiba szinte kiszúrja a néző szemét. Ilyen Mel Gibson A rettenthetetlen című alkotásában a csatamezőn váratlanul, ám rettenthetetlenül felbukkanó, ugyanakkor rettenetesen zavaró fehér gépjármű, vagy a Russel Crowe kínjain végigvezető Gladiátor című opusban az arénában felboruló harckocsi alján hirtelen előtűnő gázpalack. A fáradhatatlan kekeckedéssel filmeket elemző kritikus szempárok azonban nem csak ezt a hibát találták a Gladiátorban. Van, aki 30-nál is több bakit vett észre a filmben, köztük repülőt az égbolton és farmernadrágban kihátráló stábtagot.
Fantázia
A fantasztikus lényeket felsorakoztató filmek készítőinek sincs könnyű dolga, ugyan nem biztos, hogy feltűnik egy felesleges csáp egy amúgy is kitalált lény fején, vagy egy évmilliókkal ezelőtt kihalt dinó tévesen rekonstruált fogsora, de ha Batman fekete szemgödrei(Batman visszatér) egy csapásra patyolattisztává válnak, vagy valaki fejjel megy a falnak (Star Wars: Egy új remény), az még a fantasyk világában is szemet szúr.
Pöti malőrök
Micsoda nő! Tegye fel a kezét, aki a filmet háromnál kevesebbszer látta. Nincs ilyen, ugye? Mégis, feltűnt közülünk bárkinek is, hogy egyik filmkockáról a másikra Julia Roberts kezében hirtelen amerikai palacsintává lényegül át a croissant-ként megkezdett luxusreggeli Richard Gere oldalán a szállodai lakosztályban? Ez csak akkor irigylésre méltó csoda, ha valaki sokkal jobban szereti az amerikai palacsintát, mint a francia péksüteményt, de azt már mindannyian szívesen látnánk saját környezetünkben is, hogy ha egy megrongálódott autóba ülünk be, de indítás után a gépjármű makulátlanul kipofozott, hibátlan járgány lesz. Az Arnold Schwarzenegger alakításával fémjelzett Kommandó című film bakijainak sorában ez csak egy ikonikus példa.
Elviselhetetlen viseletek
Lehet zavaró egy rosszul sikerült frizura, mint Brad Pitt túl szőke tincsei a Szenvedélyek viharában című 1994-es western-filmdrámában Tristan Ludlow hajkoronájaként. A színészt és a filmeseket nem hatotta meg a kritika, mert az 1997-es Hét év Tibetben című filmben ugyancsak el kellett viselnünk az osztrák Heinrich Harrer szőkeségének finoman szólva erőltetett reprodukcióját.
De bántja a hozzáértők szemét egy a korhoz hiteltelenül megválasztott viselet is, amilyennek Mel Gibson öltözékét találják sokan A rettenthetetlenben. A skót szoknya viselete csak a 17. században terjedt el, a középkorban játszódó filmben ettől függetlenül azért már előszeretettel viselik.
És ha már a kiltnél tartunk… A király beszéde című moziban Colin Firth is egy olyan kiltet visel VI. Györgyként, amelyről a szakértők azt vallják, sem korban nem passzol, sem térben nem stimmel, hiszen a filmvásznon a színész ír és nem skót szoknyában jelenik meg.
Anakronisztikus, időben nem passzoló ruhadarab a Ryan közlegény megmentése című opusban is akad. Ott Matt Damon fekete bakancsa szúrt szemet a túl figyelmes mozirajongóknak. A színész lábán látható lábbeli, mint mondják, csak bő egy évtizeddel később került a viseletek sorába, mint amikor a film játszódik.
Natalie Portman és Scarlett Johansson hajviseletében is találtak hibát a részletekbe menően elemző, viselettörténetben is jártas fürkészők. Az A másik Boleyn-lány című filmet azért kritizálják a szakértők, mivel a fityulaszerű fejkendő viselete éppen azért volt fontos, hogy a hajas fejbőrt elfedje, nem pedig, ahogy a filmben ábrázolják, a lányok szőke és barna tincseit kivillantva.
Persze, csak az hibázik, aki dolgozik is. Ki másra illene ez a mondás a filmes világban jobban, mint Steven Spielbergre és szuperprodukcióira. Ezért elnézőek vagyunk vele, és Matt Damon bakancsa után még azt is megbocsátjuk, hogy a nagy sikerű Kapj el, ha tudsz című sztárparádés alkotásban DiCaprio jegyese a sztori szerint 1963-ban fogszabályzót visel, pedig a szakértők úgy tartják, ezt csak 1970 után tehette meg bárki.
És még egy fontos kiegészítő! A napszemüveg: ugyancsak nem pompázhatott Jamie Foxx orrán a 2012-es Django elszabadul című Tarantino-filmben. A végeláthatatlan lista folytatása előtt megnyugtatnék minden felborzolt kedélyt, csak a legutóbb említett mozi még a maga nem éppen korhű napszemüvegével együtt is több mint 425 millió dollárt hozott a konyhára, baki ide vagy oda.
Ha szívesen olvasol filmes trükkökről, ezt a korábbi cikkünket is ajánljuk figyelmedbe.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés