Bár egész évben várjuk a nyári vakációt, sokszor még fáradtabban érünk haza a végén, mint ha el sem mentünk volna. Vajon mi az oka ennek, és hogyan tehetünk ellene?
Általában nyáron nyaralunk – és ez a tény önmagában megmagyarázza a pihenés közben ránk törő fáradtságot. Persze a vakáció formája is hozzájárulhat ehhez, legyen szó egy intenzív mozgással járó városnéző túráról, életünkben először kipróbált extrém sportokról, vagy arról, ha több gyermek után szaladgálunk a strandon, de a napozás már önmagában is fárasztó lehet. Elmondjuk, miért.
Ezért fáradunk bele a nyaralásba
Régóta foglalkoztatja a kutatókat, hogyan lehet elkerülni a rákos kezelések során fellépő krónikus fáradtságérzetet. Ugyan a téma látszólag távol áll a nyári kikapcsolódástól, de mégis ezek a vizsgálatok vezettek odáig, hogy összefüggésekre bukkanjanak a szinte mindenkit érintő „holiday time fatigue”, azaz a nyaralás közbeni fáradtság jelenségével kapcsolatban is.
Ugyan létezik egy nyilvánvalóan lelki oldala is, hiszen a szabadság kezdetével könnyen feltorlódhat a munkánk, határidőre kell befejeznünk bizonyos feladatokat, aggódhatunk a biztonságos utazás, a balesetmentes nyaralás és még számtalan apróság miatt is.
Mariah Gallager pszichológus megfogalmazása szerint „a nyaralást megelőző fáradtság normális jelenség, hiszen szinte közvetlenül a nyári időszámítás kezdete után kezdjük meg szabadságunkat, ez pedig felboríthatja a cirkadián ritmusunkat, és megzavarhatja a melatonintermelést.”
A pihenés közbeni könnyebb kimerülés fizikai okaira egy hazai kutatócsoport derített fényt. A Magyar Molekuláris Medicina Kiválósági Központ (HCEMM) csoportvezetője által irányított, húsz szakemberből álló nemzetközi kutatócsoport a daganatos betegek kemoterápia utáni fáradékonyságának okait kereste, és meglepő felfedezésre jutott. A Hermann L. Andrea, a Szegedi Tudományegyetem doktorandusza és Kemény Lajos Vince, a Semmelweis Egyetem Élettani Intézetének tudományos főmunkatársa vezette vizsgálat ugyanis megerősítette, hogy az ultraviola sugárzás hatására a bőr pigmenttermelése mellett a szervezet sérülésre, stresszre adott válaszát szabályozó, fájdalomérzetet csökkentő hormonja is felszabadul, és ennek köszönhető az, hogy a sugárkezeléseket követően a páciensek irreális fáradtságot éreznek.
Kemény Lajos Vince tanulmányuk prezentációjában kiemelte, hogy
ehhez hasonló reakció megy végbe a bőrben is az UV-sugárzást követően, ami magyarázatként szolgál arra is, hogy a napozás – és a nyári napon hosszan szabadban töltött idő – után miért érezhetik egyesek fáradtnak magukat
annak ellenére, hogy nem végeztek annyi fizikai aktivitást, ami ezt indokolná.
Így tehetsz ellene
A kimerültség megelőzésére azonban kiváló praktikák vannak, s érdekes módon a strandokon kapható, tipikus nyári ételek kifejezetten alkalmasak arra, hogy kicsit mérsékeljék a kellemetlenségeket. De miket érdemes enni ennek érdekében?
Görögdinnye
A lédús és édes görögdinnye már magas víztartalmának köszönhetően is jó választás lehet egy meleg nyári napon. Bár folyadékpótló hatása sem utolsó, a benne található likopin is segítségünkre lehet a regenerálódásban. C-, B1-, B5- és B6-vitaminban, káliumban és magnéziumban is bővelkedik, s ezek közül kettő biztosan ismerős a kimerültség elleni szerek összetevői közül. Mind a B6-vitamin, mind a magnézium fogyasztása elősegítheti az izmok és idegek regenerálódását.
Kukorica
A csöves zöldség vitamintartalmának jelentős részét szintén a B6-vitamin teszi ki, de emellett C-vitaminban, kalciumban és magnéziumban is gazdag. A kisebb-nagyobb nyári balesetekre, rovarcsípések enyhítésére is alkalmas népi orvosság külsőleg is használható.
Hekk
Érdekes módon vált a hazánkban egyáltalán nem élő hekk a hazai strandok slágerételévé a múlt század során. Az ómega-3 zsírsavban is bővelkedő uszonyos először a hatvanas években került a vízparti kifőzdék étlapjára. Magas vastartalma élénkítő hatású.
Sült krumpli
Bár első hangzásra egészségtelennek tűnik, ha megfelelően készítik el, bátran fogyaszthatjuk alkalmanként. Magas zsír- és kalóriatartalma miatt érdemes mérsékelni a mennyiséget, de nem mehetünk el az ómega-6 és egyéb, telítetlen zsírsavtartalma mellett, mely szintén értékes összetevő lehet szervezetünk számára. C- és B6-vitaminban is bővelkedik, magas magnéziumtartalmát a forró olajból kiemelve is megtartja, az ideális napi mennyiség közel negyedét fedezheti egy adag hasábkrumpli.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés