A plagizálás meglehetősen gyakori, sőt, bár előfordul, hogy semmi tudatosság nincs benne. Erre egy magyar példa a Süsü, a sárkány zenéje, ami, mint kiderült, kísértetiesen hasonlít Willie Mitchell Cherry Tree című dalára, ám Bergendy István nem ismerte a dalt a Süsü zenéjének megírása előtt. Az alábbi dalok esetében nem ismert, hogy a szerzők tisztában voltak-e a koppintás tényével, de sok esetben terelődött jogi útra a kérdés. Az, hogy valóban hasonlítanak-e, mindenkinek a saját belátására bízzuk.
Koppintott slágerek: az eredeti és a másolt dalok
The Beatles: Come Together
Bár joggal gondolhatnánk, hogy a The Beatlesnek nem volt szüksége arra, hogy feldolgozzon dalokat, ez hatalmas tévedés, hiszen nem egyszer előfordult velük, hogy máséhoz nyúltak. Chuck Berry 1973-ban azzal perelte be John Lennont, hogy a Come Together című daluk nemcsak dallamban, hanem szövegben is hasonlít az ő You Can’t Catch Me című dalához. Nem ez volt az első ilyen alkalom, ugyanis a banda egyik nagy slágere, a Twist and Shout című dal eredetijét egy Top Notes nevű banda énekelte el.
És íme Chuck Berry slágere:
Rod Stewart: Do Ya Think I’m Sexy?
Rod Stewart is nem egyszer futott bele plagizálásba. Az egyik legismertebb, Do Ya Think I’m Sexy? dalának legikonikusabb részét Jorge Ben, Taj Mahal című dalából vette át. Bár Rod Stewart elismerte, hogy a dallam ugyanaz, állította, hogy öntudatlan plágiumról van szó csupán. Az ügyben sikerült megegyezniük Jorge Bennel, aminek része volt az is, hogy a dalából származó bevétel egy részét az UNICEF-nek ajánlja fel.
Te is felfedezed a hasonlóságot?
Ray Parker Jr.: Ghostbusters
A mindenki által jól ismert filmzenét Oscar-díjra jelölték, ám Huey Lewis beperelte a dal szerzőjét, ugyanis úgy gondolta, hogy kísértetiesen hasonlít az I Want a New Drug című szerzeményére. Parker fizetett, ám nem sokkal később visszaperelte Lewist, merthogy a zenész a titoktartási szerződés ellenére egy tévéműsorban elmesélte a történetet.
Felismered az azonos dallamokat?
Led Zeppelin: Stairway to Heaven
A Led Zeppelin sem úszta meg a jogi vitákat. Amikor a zenekar az első lemezeit reklámozta, és egyre több emberhez eljutott, meggyanúsították őket azzal, hogy a Stairway to Heaven híres intróját a Spirit rockzenekar Taurus címre keresztelt dala ihlette.
Ebből végül nem lett jogi ügy, a Led Zeppelin képviseletében Jimmy Page nevetségesnek tartotta a feltételezést is, hogy lopták volna a dallamot:
George Harrison: My Sweet Lord
Nemcsak John Lennon, hanem George Harrison is belekeveredett egy koppintásba, méghozzá az egyik legnépszerűbb, My Sweet Lord című dalával. Az 1970-es szerzemény egy 1962-es sláger jegyeit is hordozta, méghozzá a The Chiffons nevű együttes He’s So Fine dalából. A plágiumi perek körében már-már legendásan hosszúnak mondható bírósági pereskedés vette kezdetét, mígnem a bíró végül úgy határozott, hogy az egykori beatle tudat alatt lopta a dalt, nem szándékosan. Mindennek ellenére nem úszta meg, hogy fizessen a The Chiffons-nak.
És a The Chiffons dala:
Bee Gees: How Deep Is Your Love
A Bee Gees egyik legnagyobb szerzeménye 1977-ben került az év legnagyobb slágerei közé, amikor is egy Ronald Stelle nevű szerző azzal állt elő, hogy a sláger az 1975-ös Let It End című dalából készült, ami – mint alább hallható – csupán a demó szakaszig jutott el. A bíróság nem volt könnyű helyzetben, és a tárgyalások kezdetén Selle felé billent a mérleg, ám végül mégis a Bee Gees javára döntöttek.
Mit gondolsz, valóban hasonlít a két dal egymásra?
Katy Perry: Roar
A Roar Katy Perry egyik legnagyobb slágere lett, és bár felfedezhető hasonlóság a két dal között, ez azon ritka esetek egyike, amikor a másik előadó, Sara Bareilles mindenkit biztosított arról, hogy jóban vannak Katy Perryvel, és hogy semmi konfliktus nincs köztük a hasonló zene miatt.
Vajon akkor is feltűnne a hasonlóság, ha nem egymás mellett állna a két videó?
Coldplay: Viva La Vida
A Coldplay nem egy, hanem két vádat is kapott a Viva La Vida című dalukkal szemben. Az egyik együttes a Creaky Boards volt, ám felvetésüket gyorsan meg lehetett cáfolni, hiszen a Coldplay tudta bizonyítani, hogy a Viva La Vida demófelvétele hamarabb megvolt, mint a zenekar dala. Joe Satriani esetében azonban más volt a helyzet, és a zenész váltig állította, hogy ellopták a dalát, ami, mint mondta, annyira fájt neki, mintha kést döftek volna a szívébe. A bíróság azonban elutasította az ügyet, ennek ellenére a Coldplay kénytelen volt peren kívül rendezni a vitás helyzetet.
A Creaky Boards dala pedig így hangzik:
Ed Sheeran: Shape of You
A Shape of You 2017-ben tizenkét héten keresztül vezette a slágerlistákat, csakhogy Sami Chokri azt állította, hogy nagyon hasonlít az Oh Why című szerzeményéhez. Megjárta, hogy bepróbálkozott, ugyanis a bíróság nemcsak Ed Sheeran és társszerzője javára döntött, hanem Chokrinak még 1,1 millió dollár perköltséget is kellett fizetnie.
Ez pedig Sami Chokri dala, amellyel meg is ütötte a bokáját:
Bruno Mars: Treasure
Bruno Mars is bajba került, hiszen a Breakbot zenekar Baby I’m Yours című dala kísértetiesen hasonlít a Treasure-re. Az énekes állítólag engedélyt kért a zenekartól a dallam felhasználására, akik nemet mondtak, ám zenéjük mégis sláger lett, csakhogy nem az ő előadásukban. Hogy mi lett a történet vége, nem derült ki, ugyanis a nyilvánosság teljes kizárásával intézték el egymás között.
Te is felfedezed a hasonlóságot?
Ha szívesen olvasol plágiumügyekről, olvasd el a Lambadáról szóló írásunkat is!
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés