Vitathatatlan, különleges tehetség, csillogás, show-műsor Las Vegasban, világkörüli turnék, mesés vagyon és három fiúgyermek: a mérleg egyik serpenyőjében ez van, ha Céline Dion életére gondolunk. A másikban ugyanakkor éveken át titkolt szerelem, nagybeteg férj, majd az elvesztése miatt érzett gyász, most pedig egy gyógyíthatatlan betegség szerepel.
Céline Dion kistinédzserként ismerte meg férjét
Dion 50 kilométerre Montrealtól született egy sokgyermekes, a zenéért rajongó családban a kanadai Québecben. Tulajdonképpen minden családtagja rendelkezett zenei tehetséggel, ám a kis Céline kiemelkedett mindannyiuk közül.
Olyannyira, hogy 12 évesen már saját dalt írt édesanyja és bátyja segítségével.
A szülők érezték, hogy a kis Céline valamiben jobb, mint bárki más körülötte, felkeresték tehát René Angélilt, kedvenc énekesnőjük, Ginette Reno menedzserét, hogy hallgassa meg a kiskamaszt.
A sors innentől átvette az irányítást. Céline kazettára felvett dala eljutott a menedzserhez, akit épp ekkoriban értesített Reno, hogy a továbbiakban nem tervez vele dolgozni. Angélil meghallgatta Diont – egy ceruzát adott a kezébe mikrofon helyett, és azt kérte, daloljon abba úgy, mintha egy teli stadionban állna. Amit hallott, az olyannyira meggyőzőnek bizonyult, hogy saját házára felvett jelzáloghitelt annak érdekében, hogy elkészülhessen a kistini első lemeze.
Céline Dion karrierje egy szempillantás alatt beindult
Megérte mindent bevetni: Édith Piaf, Yves Montand és Barbra Streisand dalszerzője, Eddy Marnay írta az első Dion-dalokat, melyekkel egy évvel később mutatkozott be az énekesnő a tévében. A québeci közönség rögtön szívébe zárta, majd a nyolcvanas években megkezdte útját a világhírnév felé.
Tokióban megnyerte a Yamaha globális énekversenyét, bemutatkozott a francia tévében, és debütáló lemeze a legelső kanadai aranylemez lett Franciaországban.
Ekkoriban francia dalokkal kedveskedett közönségének, még csak 14 évesen. Egy év múlva II. János Pál előtt énekelt, 17 évesen turnézni kezdett, majd egy időre visszavonult, hogy a nyolcvanas évek végére tökéletes angolsággal és többé már nem gyermekként állhasson a színpadra. A későbbi Sony Music szerződtette le, 1990-ben elkészítette első angol albumát.
Karrierje innentől fogva kilőtt. Az atlantai olimpiai nyitóünnepségén énekelt, Oscar-jelölt dalt adott elő a gálán 1997-ben – majd egy másikra is beugrott a betegeskedő Natalie Cole helyett. Ugyanehhez az évhez fűződik a My Heart Will Go On sikere, mely a Titanic betétdalaként minden kontinensen ismert. Még csak a kilencvenes évek végén járunk, de a sláger az énekesnő 18. lemezén szerepel –
felváltva ad ki francia és angol nyelvű albumokat, turnézik, díjakat nyer, anya lesz, öt év alatt 3 millió embert szórakoztat saját show-jával Las Vegasban,
majd később visszatér ugyanide. 27 stúdióalbum mellett 7 élő lemezfelvételt, 20 válogatást ad ki – irigykedni lehetne rá, ugye?
Ami egyszerűnek tűnt, nem volt az
A színfalak mögött talán nem annyira. Céline és René 22 évig voltak házasok: szerelmüknek a rák vetett véget, mellyel a menedzser-férj többször is megküzdött. A harc azonban nem ekkor kezdődött Céline életében, hanem akkor, amikor felismerte: beleszeretett a nála 26 évvel idősebb férfiba, aki karrierjét egyengette.
„Amikor elkezdtem énekelni, sírva fakadt. Azonnal tudtam, hogy jó munkát végeztem”
– emlékezett vissza első találkozásukra, a 12 évesen teljesített meghallgatásra egy interjúban Dion. A hivatalos forgatókönyv szerint az énekesnő 19 éves korában indult kapcsolatuk, később azonban arról beszélt, hogy ekkor már egy éve együtt voltak, de úgy érezték, a hatalmas korkülönbség – és feltehetően az ekkor már hat éve tartó ismeretség kapcsán esetlegesen felmerülő kételyek – miatt jobb, ha erről nem tud senki.
„A karrierem miatt tartottuk titokban, rejtegetve kellett megélnem ezt a szerelmet, de amikor megfelelő életkorba értem ahhoz, hogy beszéljek róla, megtettem. A szerelem mindig győzedelmeskedik” – vélekedik visszatekintve az énekesnő. Memoárja szerint titokban epekedett menedzsere szerelméért, majd 18 éves korában rombolta le a félelmei építette falakat.
A lánykérésre három év múlva került sor, de a világ ekkor még mindig nem tudott semmit arról, hogy ők ketten egy párt alkotnak.
Az 1993-as Colour Of My Love album köszönetnyilvánításai közt írt először kapcsolatukról az énekesnő, mely ekkor már évek óta tartott. „Féltem, mit szólnak az emberek – pedig ha szeretsz valakit, legszívesebben telekürtölnéd vele a világot” – mondta.
Céline Dion férjét rákban vesztette el
1994 decemberében aztán összeházasodtak: Angélilnek ez a harmadik házassága volt már, mellyel révbe is ért. (Előző, énekesnő feleségétől 1985-ben vált el: talán ez is oka volt annak, hogy Dionnal való kapcsolatáról hosszú ideig nem beszélt sem ő, sem az énekesnő – kerülni akarhatták, hogy bárki úgy gondolja, a tinilány miatt ment tönkre az a kapcsolat.)
Következhettek volna a családi boldogság évei, ám ezeket a sors rövidre szabta. Először 1999-ben találtak torokrákot a menedzsernél, majd a gyermekáldásért kellett megküzdeniük. Az utóbbi harc egyértelműen sikeres volt, hiszen a meddőségi kezeléseket követően Dion két terhességből három fiúgyermeknek adott életet. Angélil helyzete már sokkal szomorúbb volt: 2013 után 2014-ben is kiújult daganatos betegsége. Dion, aki első fia születését követően úgy nyilatkozott, ő elsősorban anya és nem énekesnő, most azt mutatta meg, hogy feleség is. Amikor férje állapota azt követelte meg, karrierjét a háttérbe szorítva inkább otthon maradt, hogy ápolja.
Férje egyik utolsó kívánsága azonban az volt, hogy ismét ott láthassa feleségét, ahol az elmúlt bő húsz évben megszerette: a színpadon. A vegasi show-műsorok ötletgazdája is a férfi volt, most pedig ide, Las Vegasba tért vissza felesége, hogy férje kívánságát teljesítse. Angélil 2016-ban hunyt el, feleségét pedig elborította a gyász.
Saját betegsége is megviselte Céline Diont
Az elmúlt években az internet is gyakran csodálkozott rá, mennyire lefogyott Dion – pontosabban szívesebben élcelődött ezen. A főként romantikus dalairól ismert énekesnő nagy számú rajongótábora mellett vannak ellendrukkerei is bőven, akik fanyalognak a műfajválasztás miatt, ők kapva kaptak ezeken a képeken. Pedig érthető, mitől került mélypontra: mint arról interjúiban beszámolt, soha nem volt más férfi az életében, még csak meg sem csókolt mást, mint Angélilt. A randizásra nem is gondol, élete végéig gyászolni fogja férjét, fogalmazott.
Ha ez nem lett volna elég: 2022-ben merev ember szindrómával diagnosztizálták az énekesnőt. Félt elmondani a dolgot fiainak, azonban olyan erős tünetei voltak – elmondása szerint előfordult vele az is, hogy járni is alig tudott –, hogy eldöntötte, nem hallgathat.
„A fiaim már elvesztettek egy szülőt, nem akartam, hogy megijedjenek. El kellett mondanom nekik, hogy van egy betegségem, de ez más, nem fogok meghalni, viszont meg kell tanulnom együtt élni vele”
– árulta el egy interjúban.
Tovább folytatja a harcot az énekeső
Kezdetben hangján vette észre a változásokat: azt hitte, csak elfáradt a rengeteg koncertben, és azon gondolkozott, talán ha dalait úgy alakítanák át, hogy pár hanggal mélyebben énekelhessen, az elég pihenőt adna hangszálainak, majd visszatérhet minden a régi kerékvágásba. Ám ez nem így alakult: a merev ember szindrómával járó izomgörcsök első jele volt hangjának változása. Állapota addig rosszabbodott, míg az ének mellett a mindennapokban is nehézségeket jelentett számára állapota.
Ekkor jött a diagnózis, a mélypont – de mostanra Céline azt mondja, újra készen áll színpadra állni, méghozzá Vegasban. Újraépíti hangját, megtanul együtt élni az egyébként gyógyíthatatlan autoimmun betegséggel. Hogy mire képes most, azt a párizsi olimpiai nyitóünnepségén már megmutatta, könnyekig meghatva a nézőket. Céline Dion nagy harcos – és most kezdődik életének és karrierjének legújabb fejezete, melyben ennek fontos szerepe lesz.
Ritka betegséggel él Selma Blair és Christina Applegate is: a sclerosis multiplex nagy mértékben szól bele mindennapjaikba.