Egy magyar város teljes lakossága elférne a világ legnagyobb börtönében

GettyImages-1175327988
Olvasási idő kb. 7 perc

Nagyjából annyian élnek a világ legnagyobb börtönében, ahányan Budaörsön, Pápán, Gyulán vagy éppen Szentendrén laknak. A Fülöp-szigeteki büntetés-végrehajtási intézetekben olyan elképesztő a zsúfoltság, hogy a rabok még lefeküdni is alig tudnak, sőt az orvosi ellátáshoz sem feltétlenül jutnak hozzá.

A kubai Guantánamo és a San Francisco-öböl kellős közepén található Alcatraz is elbújhat a a Fülöp-szigeteki New Bilibid mögött – legalábbis a mérete miatt. Merthogy a muntilupai börtönben a befogadóképességénél négy és félszer többen raboskodnak: az eredetileg 6345 emberre tervezett büntetés-végrehajtási intézetben jelenleg több mint 28 ezren hűsölnek. 

Az egyre növekvő bűnözés szülte, új intézmény

A New Bilibid börtönről nem lehet anélkül beszélni, hogy meg ne említenénk a régit. Az Old Bilibid históriája ugyanis szorosan hozzátartozik utódja történetéhez. A két részből – a 600 fogoly befogadására alkalmas Carcel és az 527 fős Presidio – álló „elődintézményt” 1865-ben még a spanyol gyarmati kormány alapította. Az évtizedek során azonban annyira megszaporodott a bűnözés, hogy a rabok kinőtték a régi börtönt, így egy újra is szükség volt. Így kezdődött meg Muntilupában a jóval nagyobb befogadóképességű New Bilibid építése 1936-ban, amelybe aztán

négy évvel később, 1940-ben át is szállították a foglyokat a régi büntetés-végrehajtási intézetből, és ebben az évben, november 15-én a börtön hivatalát is áthelyezték ide.

Az új létesítményt hivatalosan 1941. január 22-én nevezték el New Bilibid börtönnek, a régi intézmény maradványait pedig a Fülöp-szigeteki főváros a Manila City Jail néven ismert, saját fogvatartási központjához használta fel. 

A New Bilibidben több mint 28 ezren töltik börtönbüntetésüket
A New Bilibidben több mint 28 ezren töltik börtönbüntetésüketEzra Acayan / Getty Images Hungary

Internálótáborként is működött

A megnyitása után nem sokkal az új büntetés-végrehajtási intézménynek más feladatai is lettek a már ott raboskodó elítéltek őrzésén kívül. Ez az időszak ugyanis egybeesik a második világháború éveivel, amelyek során a Fülöp-szigetek japán megszállása idején a New Bilibidben raboskodtak a hadifoglyok, és itt működött az az internálótábor is, amelyben amerikai katonákat és civileket tartottak fogva. A börtön e korszakának a manilai csata vetett véget, amikor 1945. február 4-én az amerikai hadsereg 120 foglyot szabadított fel. 

A börtön egyik negyedének szabadtéri konyhája
A börtön egyik negyedének szabadtéri konyhájaPatrick AVENTURIER / Getty Images Hungary

Tanulhatnak és dolgoznak is a börtönbüntetés során

Azt ugyan óriási túlzás kijelenteni, hogy a New Bilibidben jó soruk van a raboknak, az viszont biztos, hogy nagy élet van a börtön falai között. A fogvatartottaknak lehetőségük van a büntetés-végrehajtási intézet tornatermében található kosárlabdapályán múlatni az időt, de vásárolhatnak is a börtön piacán. A rabok előtt nyitva áll a kapu akkor is, ha dolgozni szeretnének,

sokan kézműves termékek gyártásával foglalkoznak, és tanulnak.

Ugyanúgy biztosítanak számukra alapfokú és középiskolai oktatást, mint különféle szakképzéseket, kereskedelmi alapképzést vagy épp felnőtt írás-olvasási programokat. A börtönben tevékenykedő, különféle vallási szervezetek nemcsak miséket tartanak, hanem jobbára ezek és jótékonysági szervezetek nyújtják az orvosi szolgáltatásokat is.

Egy elítélt a börtön szentélyében imádkozik
Egy elítélt a börtön szentélyében imádkozikGerhard Joren / Getty Images Hungary

A túlzsúfoltság az egyik legnagyobb probléma

A New Bilibid nem az egyetlen olyan börtön a térségben, amelyben többször annyi a rab, mint amennyit be tud fogadni. A börtönök túlzsúfoltsága tekintetében a Fülöp-szigetek a világ harmadik helyén áll. 2015 és 2021 között 94 691-ről 165 528-ra nőtt a szabadságától megfosztott személyek száma, amely

csaknem 75 százalékos növekedést jelent.

A probléma megoldásával már hosszú évek óta szakemberek tucatjai foglalkoznak, legutóbb 2023 végén egy csúcstalálkozón vitatták meg a lehetőségeket. A megbeszéléseken több mint 300 politikai döntéshozó, igazságügyi szakértő, akadémikus vett részt, hogy innovatív megoldásokat tárjon fel az ország büntető- és igazságszolgáltatási rendszerének strukturális problémáira.

A javaslatok között szerepel az intézményi befogadások csökkentése, a fogvatartási idők lerövidítése és a szabadulások számának növelése.

Nem a New Bilibid az egyetlen túlzsúfolt börtön a Fülöp-szigeteken
Nem a New Bilibid az egyetlen túlzsúfolt börtön a Fülöp-szigetekenEzra Acayan / Getty Images Hungary

Összetett cselekvésre volna szükség

A statisztikák szerint a börtönökben raboskodók több mint kétharmada van előzetes letartóztatásban, ami azt jelenti, hogy ügyükben még nem született döntés vagy elmarasztaló ítélet. Őket nemcsak a szabadságuktól fosztják meg, hanem kénytelenek elviselni a büntetés-végrehajtási intézetekben uralkodó, legtöbbször embertelen körülményeket:

gyakran annyi helyük sincs, hogy lefeküdjenek aludni, ahogyan nincs lehetőségük az egészségügyi ellátáshoz, de még a szellőztetéshez sem.

A problémát tovább fokozza, hogy az őrizetben elhunytak száma két és félszer magasabb, mint a Fülöp-szigeteki lakosság körében. Ráaádásul a mai rabok többsége – csaknem 70 százaléka – kábítószerrel kapcsolatos bűncselekmények miatt van letartóztatásban. A szakemberek szerint a problémát tovább súlyozza, hogy a drogokkal összefüggésben elkövetett bűntettekre való összpontosítás éppen ezért komoly erőforrásokat von el a még súlyosabb bűncselekmények kezelésétől,

ez viszont hatással van az egész igazságszolgáltatásra. 

Ezek mellett, miután a Fülöp-szigeteki ügyészek vádemeléseinek több mint 60 százaléka – gyakran kisebb jelentőségű – kábítószerügyekkel kapcsolatos, nemcsak a bíróságok, hanem a fogvatartási intézmények is túlterheltek, és a közbiztonság is veszélybe kerül. A Fülöp-szigeteki kormány többek között emiatt is felülvizsgálja azokat a jogszabályait, amelyek nem a börtönbüntetésre összpontosítanak. 

Ha szeretnél megismerni egy olyan külföldi börtönt, amelyben sok magyar is raboskodott, akkor olvasd el az erről szóló cikkünket!

Megjelent az új Dívány-könyv!

Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek