Hány vulkán is tört ki a környéken az elmúlt egy évben? Több mint gondolnánk!

GettyImages-1355281805
Olvasási idő kb. 5 perc

A vulkánkitörések a képzeletünkben távoli események, pedig mind térben, mind időben közelebbiek a kitörések hozzánk, mint azt gondolnánk. Csak Európában az elmúlt egy év során több komoly kitörés is történt, és az idei év is tartogatott már a világnak kellemetlen meglepetést ez ügyben.

A vulkánkitörések kapcsán biztosan eszébe jut mindenkinek a történelem legismertebb esete, amely messze nem biztos, hogy a legjelentősebb kitörés volt, mégis a fennmaradt emlékek miatt ez vésődött be mindenki az emlékezetébe. Valóban hátborzongató látványt nyújtanak az esővel kevert hamu által szinte tökéletesen élethűen konzervált emberalakok az ókori római Pompejiben, a Vezúv i. sz. 79-es kitörésének örök emlékeként.

Pompeji

Az eseményekről elsősorban ifjabb Plinius leveleiből van írásos forrásunk. Tudható, hogy a Vezúvot kialudt, és már veszélytelen vulkánként tartották számon az ókori lakosok, így nem féltek tőle. A kitörés után többméteres lapilli- és hamuáradat, illetve kőtörmelékzápor elől a házakba vagy a pincékbe menekültek, de mire sokméteressé vált a hamuréteg, az épületeket elhagyni már nem tudták, a házak teteje pedig a belső udvar felé lejtett, vagyis szabályos tölcsérként vezette a belső térbe a kő- és hamuzuhatagot. Sorsuk tehát megpecsételődött.

Ez a férfi nyugodtan hajtotta álomra a fejét Pompejiben még az ókorban
Ez a férfi nyugodtan hajtotta álomra a fejét Pompejiben még az ókorbanHulton Archive / Getty Images Hungary

A Vezúv egészen a kráterig látogatható természeti kuriózum manapság Nápoly városának nem túl biztonságos közelségében, de újabb kitöréssel egyelőre nem számolnak.

Izland

Izlandon a vulkánkitörés nem is annyira nagy szám, az ország híres páratlan természeti adottságairól. A mögöttünk álló fél évszázad leghosszabb kitörése 2021 szeptemberében ért véget. A Reykjanes-félszigeten fekvő Fagradalsfjall 2021 márciusában kezdett mocorogni, s onnantól kezdve fél éven át fortyogott, mintegy 350 000 turistát magához csődítve kivételes aktivitásával. Az izlandi fővárostól mintegy 30 kilométerre (nem) nyugvó vulkán megkeményedett lávája öt négyzetkilométernyi területet borít be. A félszigeten 800 éve nem történt hasonló, a jelenlegi kitörés közvetlen környezetében pedig az elmúlt 6000 évben nem tudni ilyenről.

A jelenségben gyönyörködő turisták sziluettje kivehető a képen
A jelenségben gyönyörködő turisták sziluettje kivehető a képenSophia Groves / Getty Images Hungary

Mire az izlandi események hat hónap fortyogás után nyugvópontra kerültek, addigra átvette a stafétát Spanyolország. Na nem az Ibériai-félsziget, hanem a közigazgatásilag hozzá tartozó Kanári-szigeteki területe.

Spanyolország

Spanyolország legmagasabb hegye amúgy is éppen Tenerife szigetén található, vagyis a Kanári-szigetek egyikének Teide nevű vulkáni csúcsa, amely hiába helyezkedik el a Szahara földrajzi szélességén, annak több mint 3000 méteren lévő hósipkája gyakran a felhők felett látható csak.

Teide
Teideurf / Getty Images Hungary

2021. szeptember 19-én szerencsére nem a Teide ébredt fel álmából, de az El Pasóban, La Palma szigetén kitört Cumbre Vieja vulkán is bődületes láva- és hamumennyiséget okádott, a hatalmas füstoszlop kilövellése a helyi lakosság evakuáláshoz vezetett. „Mostanában”, azaz a 20. században kétszer is fitogtatta már erejét a vulkán, először 1949-ben, majd 1971-ben.

La Palma
La PalmaGetty Images / Getty Images Hungary

A Kanári-szigetek különleges földrajzi adottságát éppen az a sokrétűség adja, amely vulkanikus eredetükből következik: a magas, fekete sziklás vagy éppen homokos talajt helyenként a „szomszédos” Szaharából átfújt fehér, apró szemű sivatagi homok váltja fel, amelyek mellett még zöld növényzetet és windsurfparadicsomként működő tengerpartot is találunk.

Tonga

Az egyik legfrissebb és legnagyobb vulkanikus esemény mégis a tongai aktivitás ez év január közepéről. Valójában egy olyan különleges vulkánkitörés-sorozatról van szó, amely nem lángjaival vagy hamujával okozta elsősorban a legnagyobb kárt, hanem a vízárral. A Csendes-óceán déli részén fekvő sziget közelében, a tenger mélyén lévő vulkán kitörése ugyanis cunamit indított útjára. Persze a vulkán 20 km magasba lövellt hamuja sem volt smafu.

Tonga
TongaMaxar / Getty Images Hungary

Csak emlékeztetőül, az utasszállító repülőgépek 9 km-es magasságban repülnek általában, ezért nem csoda, hogy a tongai jelenség az űrből is bőven látható volt. A 7,4-es erősségű kitörést még az Amerikai Egyesült Államok, Japán és még Peru is érzékelte. A latin-amerikai ország nemcsak halálesetben volt érintve a szökőár kapcsán, de egy olajszállító rakománya is a vízbe ömlött, ezzel jelentős természeti károkat okozva. Tongán pedig az ivóvíz-ellátottság is veszélybe került egy időre.

Olaszország

Alig lélegezhetett fel kis bolygónk a tongai események után, február 10-én kitört Olaszországban az Etna. 1000 méteres magasságba lövellt a láva, a vulkanikus gázok, törmelék és hamu felhője 10 kilométeres magasságig szállt. Szerencsére, hamar és emberi áldozat nélkül tért vissza szunnyadó álmába Európa legaktívabb vulkánja.

El lehet futni egy vulkánkitörés elől?El lehet futni egy vulkánkitörés elől?

Ha a láva útjába kerülsz, az egyet jelent a biztos halállal, vagy van esély a túlélésre?

Tovább olvasom

Megjelent az új Dívány-könyv!

Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Ezt olvastad már?

Érdekességek