Elég egy pirulát lenyelnünk, és megelőzhetjük a betegségeket

GettyImages-682304893
Olvasási idő kb. 4 perc

A házimunkában mesterséges intelligencia segít majd, sérült testrészeinket pedig robotok helyettesíthetik: ez már nem teljes mértékben sci-fi, hanem a talán nem is olyan távoli jövő a technikai újításoknak köszönhetően.

Az egyik nagyvállalat előrejelzése szerint 2030-ra a mesterséges intelligencia 15,7 billió dollárral növelheti a világgazdaságot, ami több, mint amit jelenleg Kína és India megtermel. Nem túlzás azt állítani, hogy a történelem legnagyobb technológiai újításainak küszöbén állunk. Ez az óriási fejlődés pedig nemcsak a világtól elzárt, titkos laborokban, de a mindennapi életünkben is rövidesen megjelenik.

A fejünkben olvas a ChatGPT

Olyan technikai újítások várhatók hamarosan, amelyek nagyban megkönnyítik az emberek életét. Szolgálják a kényelmüket, ugyanakkor az egészségügyben is forradalmi változásokat idéznek elő. 

Az egyik ilyen újítás egy olyan kontaktlencse, amellyel kiváltható az okostelefon, hiszen a segítségével láthatunk minden szükséges adatot, amelyet a mobilunkon hordunk magunkkal, illetve amit a számítógépünkről továbbítunk.

Őrültségnek hangzik? Biztosan így gondolkodtunk volna, ha valaki 20 évvel ezelőtt azt mondja, hogy a mobiltelefonunkkal fogunk fizetni, zenét hallgatni, vagy éppen a buszbérletünket felmutatni az ellenőrnek. 

Egy kontaktlencsében ott lesz az egész életünk
Egy kontaktlencsében ott lesz az egész életünkYuichiro Chino / Getty Images Hungary

A kutatók azonban még ennél is tovább mennek, és állítják, a gondolatolvasás valójában már a lehetőségeink között van. A mesterséges intelligencia már ma képes az agyról készített MRI-képeket szöveggé átfordítani, miközben valaki egy adott képet vagy jelenetet néz. Tehát tulajdonképpen gondolatainkat alakítja a szöveggé.

Technikai újítások az egészségügyben

2009-ben került a mozikba Bruce Willis Hasonmás című filmje. A történet szerint a jövőben az emberek robothasonmása éli az életüket – tökéletes testtel és egészséggel –, miközben a valódi férfiak és nők a szobájukban követik a hasonmás életét egy szemüvegen keresztül, meglehetősen leromlott állapotban. Ha azt mondom, hogy ez rövidesen akár valósággá is válhat, az kellően ijesztően hangzik?

A technikai újításoknak köszönhetően létrejöhetnek a digitális ikrek
A technikai újításoknak köszönhetően létrejöhetnek a digitális ikrekPaper Boat Creative / Getty Images Hungary

Pedig a digitális ikreket már használják a gazdaságban, például egy szélturbinát ily módon kettőznek, így a mérnököknek nem kell kimenniük a helyszínre, hogy feltárják egy esetleges meghibásodás okát. A kutatók szerint, ha ez az emberi testen is sikerül, azzal óriási áttörést érhetnek el az orvoslás területén, hiszen például egy szervátültetésnél nem lenne szükség donorra, hanem a beteg megkaphatná a saját digitális ikre szerveit.

Szintén egészségügyi területen lehet mérföldkő, ha általánossá válik a digitális tabletták használata.

A szakemberek szerint ezeket lenyelve már azelőtt kiderülnének a betegségek, mielőtt még nagyobb problémákat okozhatnának. 

Mesterséges hús után zöldség a laborból

Bár a technika már most jó néhány feladatot levesz a vállunkról – gondoljunk csak bele, hogy nem kell térképet nézegetnünk, hiszen az útvonaltervező a pontos házszámig vezet minket, vagy a karóránk figyelmeztet, hogy ideje vizet innunk –, ez még csak a kezdet. A jövőkutatók szerint 2030 és 2050 között várható, hogy olyan segédeket kapunk a mesterséges intelligencia által, akik az élet minden területén segítséget nyújtanak majd, kezdve az ételkészítéstől az edzésig.

A legnagyobb előrelépés azonban az életminőség javulásában lesz tapasztalható. Előrejelzések szerint a 2060-as évekre jóval tovább fogunk élni, és mindezt jó egészségi állapotban.

A robotika és a technológia olyan ütemben fejlődik, hogy a következő 40 évben az öregedés jó néhány kellemetlen velejáróját ellensúlyozni tudják majd az ízületi bántalmaktól egészen a kognitív képességek romlásáig, de az sem kizárt, hogy sérült tagjainkat a robottechnika vívmányaival pótolják.

A szántóföldeket felváltják a laboratóriumok?
A szántóföldeket felváltják a laboratóriumok?Jose A. Bernat Bacete / Getty Images Hungary

Az átlagéletkor növekedése azonban még inkább előmozdítja a Föld túlnépesedését, amire szintén megoldást kell találni.

A mesterséges húst és a mesterséges tejet már létrehozták, de egyre valószínűbb, hogy ennyi ember csak úgy juthat elengedő táplálékhoz, ha a menünk legnagyobb részét idővel szintén laboratóriumi körülmények között hozzák létre.

A sejtszintű mezőgazdaság az elmúlt években óriásit fejlődött, és nem kérdés, hogy a következő évtizedekben – ha nem akarunk beláthatatlan károkat okozni a bolygónak –, ezekkel a lehetőségekkel kell élnünk, hogy 8 milliárd ember élelmiszerhez jusson. 

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek