Ilyen az élet a világ legszigorúbb börtönében: a leghírhedtebb bűnözők raboskodnak itt

szigoru-borton-583456404
Olvasási idő kb. 6 perc

A Sziklás-hegység Alcatrazaként is szokás nevezni azt a börtönt, amely szigorúságban még egy maximális biztonságú büntetés-végrehajtási intézetet is leköröz. Az egyesült államokbeli ADX Florence-ben az elítéltek büntetésük letöltésének első három évében napi 23 órát tartózkodnak a cellájukban, amelynek egyetlen ablaka van, az is csupán 10 centinyi. A börtönnek alapos indoka van erre is.

A Colorado állambeli Florence közelében található Fremont megyei büntetés-végrehajtási intézet 1994-ben nyitott úgynevezett szupermax vagy ellenőrzött börtönként azon rabok számára, akiknek fogva tartása rendkívüli biztonsági fenyegetést jelent. Az elítélteknek alig vagy egyáltalán nincs idejük a cellájukon kívül tartózkodni, nagyon kevés tevékenységben vehetnek részt, és semmilyen kapcsolatuk sem lehet a társaikkal. Legalábbis az elején.

Támadások megelőzésére hozták létre a börtönt

A 49 hektáron elterülő, különböző biztonsági szintű létesítményeket magába foglaló komplexum létrehozására más szövetségi börtönökben történt súlyos incidensek után került sor. Ilyen volt többek között 1983-ban a marioni büntetés-végrehajtási Intézetben történt két erőszakos eset is, amely során

a rabok késsel támadtak a börtönőrökre, akik életét már nem lehetett megmenteni. 

Ebben a börtönben vannak a rendkívüli biztonsági fenyegetést jelentő rabok
Ebben a börtönben vannak a rendkívüli biztonsági fenyegetést jelentő rabokRobert Daemmrich Photography Inc

Veszélyes bűnözők gyűjtőhelye a szigorú börtön

Itt, az ADX Florence-ben több veszélyes bűnözőt is fogva tartanak, köztük különféle erőszakos bandák vezetőit, belföldi és nemzetközi terroristákat. E börtön „vendégszeretetét élvezi” a 9/11-es terrortámadások kapcsán, a civil bíróság által egyetlenként elítélt Zacarias Moussaoui, de 2015 júliusától itt raboskodik Dzhokhar Tsarnaev, a bostoni maratoni robbantó is. Tavalyi haláláig az ADX Florence rabja volt a Unabomberként elhíresült anarchista terrorista, Ted Kaczynski is, aki

1978 és 1995 között tizenhat bombatámadást követett el. 

Haláláig ebben a börtönben raboskodott Ted Kaczynski is
Haláláig ebben a börtönben raboskodott Ted Kaczynski isStephen J. Dubner / Getty Images Hungary

Szigorú szabályok vonatkoznak a börtön lakóira

Az ADX Florence állítólag az egyetlen olyan börtön, amelyet kifejezetten úgy terveztek, hogy minden lakója magánzárkában legyen. Az intézmény legmagasabb biztonsági fokozatú részlege 21 hektáron terül el, amelyben 2022-ben összesen 344 rab töltötte büntetését. A legfeljebb 490 fogvatartottnak helyet adó börtön egyik szabálya, hogy a rabok a büntetésük letöltésének első három évében nem léphetnek kapcsolatba más elítélttel. Idővel jó magaviselet miatt nem lehetetlen jobb helyzetbe kerülni, sőt a legszerencsésebbeket akár egy kevésbé szigorúan őrzött börtönbe is áthelyezhetik. Az előbb említett jobb helyzet több „kinti” időt, vagyis egy nagyobb cellát jelent: ez a boltíves mennyezetű, betonveremnek vagy üres úszómedencének nevezett hely, amely csupán akkora, hogy

egy fogvatartott tíz lépést tud megtenni egyenes vonalban, vagy harmincegyet körben.

Az ADX Florence-ben a rabok magánzárkákban vannak
Az ADX Florence-ben a rabok magánzárkákban vannakRobert Daemmrich Photography Inc

Betonból készül a börtön berendezése

A létesítmény nagy része a föld fölött található, kivéve egy folyosót, amely a mélyben köti össze egymással a cellablokkokat. Minden zárkában van egy szinte teljesen betonból öntött íróasztal, szék és ágy, továbbá egy vécé, amely abban a pillanatban lezár, ha eldugul.

Van egy időzítőn keresztül működő zuhany, amely megakadályozza a cella elárasztását, és található bent egy csap nélküli mosdó is.

A helyiségekbe ezek mellett a falba csavarozva polírozott acéltükröket szereltek fel, a cellák elektromos világítását pedig csak távolról lehet kikapcsolni. A zárkában található rádión és televízión szabadidős, oktatási, valamint vallási műsorokat lehet fogni. Ami pedig a kilátást illeti:

a hangszigetelt cellák ablakai olyan kicsik, hogy a fogvatartottak nem tudják meghatározni, hol vannak, így szinte lehetetlen számukra a szökés.

A szigorú börtön celláiban minden úgy van kialakítva, hogy a fogvatartottak ne tudjanak magukban kárt tenni
A szigorú börtön celláiban minden úgy van kialakítva, hogy a fogvatartottak ne tudjanak magukban kárt tenniLizzie Himmel / Getty Images Hungary

Ezért ez a világ egyik legbiztonságosabb épülete

Miután a rabok nem érintkezhetnek egymással, így ebédlőre sincs szükség, az ételt ugyanis a börtönőrök osztják minden elítéltnek a cellaajtó nyílásán át. Engedmény csak a büntetésüket töltők utolsó évében van, onnantól kezdve már reggel 6 és este 22 óra között kimozdulhatnak a celláikból, sőt a többi rabtárssal együtt egy közös étkezőben is elkölthetik az ebédjüket.

Az 1400 távirányítású acélajtóval rendelkező ADX Florence-ben megszámlálhatatlanul sok mozgásérzékelő és kamera figyeli a benti és az épületen kívüli történéseket. A börtön irányítóközpontjában dolgozó őrök napi 24 órában figyelik a rabokat, és egy esetleges szökési kísérlet alkalmával aktiválhatnak egy pánikgombot, amely bezárja az intézmény összes ajtaját. Az épületet megannyi nyomásérzékelő és közel 4 méter magas drótkerítések veszik körül, amelyeken állig felfegyverkezett őrök strázsálnak. Emellett további biztonsági szintként

lézersugarak és kutyák védik a börtön külső részeit.

A biztonság olyan magas szintű a börtönben, hogy lehetetlen vállalkozás a szökést még csak megtervezni is
A biztonság olyan magas szintű a börtönben, hogy lehetetlen vállalkozás a szökést még csak megtervezni isRobert Daemmrich Photography Inc

Az itt hűsölők életkora 24 és 77 év között mozog, átlagos büntetési idejük 22 év. A fogvatartottak legfeljebb 20 személyt kérhetnek a látogatói listájukra, amelyen minden látogatónak jóváhagyott tagnak kell lennie. 

Ha tudni szeretnéd, hogy hogyan fér el egy magyar város teljes lakossága a világ legnagyobb börtönében, olvasd el az erről szóló cikkünket.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Ezt olvastad már?
Érdekességek