Évek óta egyre inkább veszélyezteti a Szahara felől érkező porfelhő az európai tájakat. A forró övi homok egyre északabbra is eljut, s nem csak az autók karosszériájára veszélyes, egészségünkre is káros lehet.
Az éghajlatváltozás hatására új, eddig ismeretlen természeti elemekkel találkozunk egyre gyakrabban. A szaharai porvihar nem új keletű dolog a térségben, de egyre gyakrabban előfordul, s komoly egészségügyi kockázatokhoz vezethet, ha rendszeresen belélegezzük.
Nem csak az autónk lesz koszos tőle
A szaharai porfelhő pontosan azt jelenti, amit a neve is leír. A szél a Szahara homokjának felső rétegét felkapja, hogy aztán a légáramlatoknak köszönhetően több ezer kilométeren át lebegtetve szétszórja a Föld bármely pontján. Jelen esetben Közép-Európában. A globális felmelegedés hatására azonban ezek a szelek a Kárpátokon is túljutnak, egyre közelebb az Északi-sarkhoz, közvetlenül hozzájárulva a jégtáblák erodálódásához.
A műholdfelvételeken narancsos színt mutató elmosódások jelölik, s ha figyelmesen nézzük az autókat egy-egy porvihart követően, mi is felfedezhetjük a különleges színű szemcséket. A naplemente is szebb ilyenkor, vöröses-rózsaszín árnyalatot öltve egészen érdekes képet fest majd.
Bár egy mosással megoldhatjuk járműveink tisztán tartását, és pár jól elkapott képet is készíthetünk ma este biztosan, az emberi szervezetre gyakorolt hatása egyértelműen nemkívánatossá teszi közvetlen környezetünkben a szaharai szemcséket. A megszokott porszemekhez képest eltérő méretük miatt a légzés hatására a tüdőbe jutva sokkal inkább károsíthatják légzőszervünket, mint gondolnánk.
A légzőrendszer a 2,5 mikronnál nagyobb méretű részecskék zömét kiszűri, de ha huzamosabb ideg van fokozott működésnek kitéve, vagy egy bizonyos szemcseméret alatti porral kell megküzdenie, az hosszú távon krónikus tüdőbetegség kialakulásához vezethet. Egy kanári-szigeteki kutatás szerint fokozottan nő a tüdőbetegek kórházi kezeléseinek száma ezekben a napokban.
A szaharai porfelhő az egészséges légző- és keringési rendszert is károsíthatja – hívja fel a figyelmet a Semmelweis Egyetem közleménye a szaharai por veszélyeire.
„A megnövekedett porkoncentráció önmagában is okozhat légzőszervi irritációt. Aki egészséges, rendszerint torokkaparásról, köhögésről, az allergiások meglévő panaszaik romlásáról számolnak be” – hangsúlyozza dr. Müller Veronika, a Semmelweis Egyetem Pulmonológiai Klinikájának igazgatója.
Aki egészséges, ilyenkor az is torokkaparásról, köhögésről számol be, az allergiások meglévő panaszaik romlását észlelik. Érdemes ezekben az időszakokban becsukni az ablakokat, és a nem életbe vágó szabadtéri tevékenységeket kerülni. Komolyabb, tüdőt érintő betegségekkel élőknek ajánlott zárt térben légtisztító berendezést üzemeltetni.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés