Az életét kockáztatta a magyarokért az osztrák zeneszerző

GettyImages-1016644418
Olvasási idő kb. 5 perc

Idén 200 éve annak, hogy megszületett Johan Strauss. A keringők királya hatalmas sikert ért el pályafutása során, zenéje iránt olyan gyorsan nőtt az érdeklődés, hogy egyre több muzsikust kellett alkalmaznia. Népszerűsége odáig vezetett, hogy egy idő után már dublőrrel dolgozott az osztrák zeneszerző.

Ifjabb Johann Strauss – akit nemritkán egyszerűen Johann Straussként emlegetnek – a 19. század zenetörténetének egyik legismertebb és legbefolyásosabb alakja volt. A „keringőkirályként” is ismert zeneszerző meghatározó szerepet játszott a bécsi könnyűzene fejlődésében, műveit ma is a tánczene remekműveinek tekintik. Az 1848-as forradalom kitörése után a magyarokkal szimpatizált, amivel elég nagy kockázatot vállalt.

Rövid idő alatt óriási sikere lett

Johann Strauss, a bécsi könnyűzene mestere, a Bécsi Filharmonikusok újévi koncertjének főszereplője egy hatgyermekes zenészcsalád elsőszülöttjeként látta meg a napvilágot 1825. október 25-én, Bécsben. Édesapja, idősebb Johann Strauss (gyakran Johann Strauss Vaterként emlegetik) kedvelt és elismert zeneszerző, karmester volt, és mindent megtett azért, hogy fia ne legyen zenész, mert köztisztviselőnek szánta. Anyja, Anna Streim azonban titokban hegedű- és zeneórákra járatta a gyermek Johannt, aki soha nem értett egyet apja akaratával.

A keringőkirály Johann Strauss gyorsan óriási hírnévre tett szert
A keringőkirály Johann Strauss gyorsan óriási hírnévre tett szertZu_09 / Getty Images Hungary

Éppen ezért, amikor az idősebb Johann Strauss hűtlen lett feleségéhez, és egy fiatalabb nőhöz költözött, a később a keringők királyaként ismertté vált zeneszerző családfenntartóként a banki pálya helyett a biztos jövedelmet jelentő zeneszerzést választotta. Már az első koncertje óriási sikert aratott. Ezen felbuzdulva saját zenekarával bejárta a monarchiát. 

Népszerűségének apja egyáltalán nem örült, a két Strauss folyamatosan vetélkedett egymással. 

Ellenétük csak tovább erősödött az 1848-as forradalom és szabadságharc kapcsán, amikor az idősebb Strauss a császárt támogatta, míg fia a magyar forradalmárokkal szimpatizált. Sőt még forradalmi indulót is komponált, amiért letartóztatták, és évekig árgus szemekkel figyelték munkáját. 

 Amikor az idősebb Strauss 1849-ben meghalt, fia egyesítette a két Strauss-zenekart, melynek tagja volt két testvére, Eduard és Josef is, akik komponáltak és játszottak is a zenekarban. 

Az arisztokrácia is Johann Strauss műveire keringőzött

A keringőt egészen a 19. század elejéig rossz szemmel nézték, mert a hölgyek és az urak túl közel táncolták egymáshoz. Ám nem kellett hozzá sok idő, a keringő a legnépszerűbb tánc lett, miután a feltörekvő burzsoázia az arisztokrata bálokat utánozva a keringőt tette meg a legfontosabb táncává. A zajos siker után nem sokkal már a nemesi osztály tagjai is a keringőt táncolták, miután Bécs lett az első város, ahol ezt a táncot a királyi udvar is engedélyezte. 

Kizárólag csak a császár jelenlétében volt tilos keringőzni.

Ha kellett, dublőrrel dolgozott Strauss

Strauss amellett, hogy egy remek, szellemes és érzelmekkel megáldott zeneszerző volt, egyedi hangszerelésével és a művek megkomponálásával a könnyűzene úttörője lett. Munkái a bécsi életstílus eleganciáját és könnyedségét testesítették meg. Életműve több mint ötszáz műből áll, köztük nemcsak keringőket, hanem polkát, indulókat, körtáncokat, galoppokat és operetteket is találunk.

Johann Strussnak köszönhetően a keringő a bálok egyik legfőbb tánca lett
Johann Strussnak köszönhetően a keringő a bálok egyik legfőbb tánca lettRaymond Reuter / Getty Images Hungary

Strauss zenéje gyorsan rajongókra talált, ő maga pedig kora popsztárjává vált. Számos koncertkörútra volt hivatalos Európában, 1872-ben pedig még az Egyesült Államokban is vendégszerepelt. Turnéi során pedig hatalmas vagyonra tett szert. Megerőltető életmódja kimerültséghez vezetett, de rajongóinak eleget kellett tennie, akik elvárták, hogy Strauss játsszon a színpadon, ezért olykor öccse, Josef helyettesítette őt a pódiumon, aki bátyja iránti lojalitásból feladta építészkarrierjét.

Johann Straussnak sokszor kapóra jött dublőrként beugró öccse, miután egyáltalán nem szeretett utazni. Valahányszor hosszabb útra kellett indulnia vonattal, halálfélelme volt. Ha a vonat egy hídon vagy egy alagúton haladt át, a zeneszerző félelmében a padlóra vetette magát a kocsiban.

Vivaldi talán maga sem gondolta, hogy hosszú évtizedek után is ennyire sokan szeretik majd: zenéje ma a legnépszerűbb csengőhang. A saját korának közönsége által kifütyült zseniről ebben a cikkünkben olvashatsz.

Megjelent az új Dívány-könyv!

Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Ezt olvastad már?
Érdekességek