Ha ilyen színű a hajad, egy műtétnél az orvosodnak jobban kell figyelnie

GettyImages-993596518
Olvasási idő kb. 3 perc

A fájdalomérzet eltérő lehet nemcsak egyénenként, de annak megfelelően is, hogy milyen színű a hajad: van egy olyan árnyalat, amelynél még egyes gyógyszerek is máshogy hatnak.

Műtéti érzéstelenítésnél és egyszerű fájdalomcsillapítás esetén is másként kell eljárni a vörös hajú pácienseknél, mint a tőlük eltérő hajszínnel rendelkezőknek: meglepően hangozhat, de anekdotikus bizonyítékok mellett

embereken és vörös szőrt viselő állatokon végzet kísérletek is ebbe az irányba mutatnak. 

A vörös emberek másként érzékelik a fájdalmat, és máshogyan reagálnak a fájdalomcsillapítókra is: a LiveScience cikke egy szaklapban megjelentetett publikációt szemlézve mutatja be, hogy bizony érdemes odafigyelni a vörös hajú emberekre a kórházakban is.

A terület még nem átfogóan kutatott, a különböző tanulmányok, melyeket az Anesthesiology and Perioperative Science-ben publikált tanulmány összegez, különböző típusú fájdalmakat vizsgáltak meg.

Ezekből kiderül, hogy a vörös hajkoronát viselők a hőmérséklettel kapcsolatba hozható fájdalomra érzékenyebbek, illetve kevésbé jól érvényesül náluk a lidokain fájdalomcsillapító hatása, mint a sötétebb hajú embereknél.

A vörös hajszín sokat számít a fájdalomérzékelésben a kutatások szerint is
A vörös hajszín sokat számít a fájdalomérzékelésben a kutatások szerint isWestend61 / Getty Images Hungary

Az áramütések ugyanakkor kevésbé fájdalmasak számukra, mint másoknak.

Egyes adatok szerint altatásnál 20 százalékkal nagyobb dózist kell kapniuk ahhoz, hogy a műtétet rendben végre tudja hajtani az orvos, és fájdalomcsillapítóból is többet kell bevenniük, hogy enyhüljenek fájdalmaik. Más kutatások ugyanakkor azt találták, hogy ugyanannyi szer elegendő nekik is. Az opioidokra, például a morfinra vagy a fentanilra, érzékenyebbnek tűnnek, illetve a kappa-opioid szerekre is – bár ez valószínűleg inkább csak a vörös hajú nőket érinti. 

Ami még érdekesebb, az az, hogy a vörös hajúak fájdalomküszöbe magasabb a szakemberek szerint, ugyanakkor amikor ezt túllépi a fájdalom, sokkal intenzívebben érzik azt, mint mások. 

A jelenség hátterében álló okok kutatása folyamatban van: egyelőre az már bizonyítottnak tűnik, hogy a vörös hajú emberek genetikai okokból másképp bírják a fájdalmat. Egérkísérletekben ugyanis David Fisher, a Massachusettsi Kórház dermatológus kutatója megtalálta már a kapcsolatot az eltérő fájdalomérzékelés és a vörös szőrzetért felelős gének jelenléte közt, ami már önmagában elképesztő eredmény.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek