Hazánk felszíni termálvízkészlete egészen egyedülálló a világon.
Büszkék lehetünk gyógyfürdőinkre
Mindössze az aranyérmes Izlandot kell magunk elé engednünk gyógyvizek tekintetében, Budapest azonban abszolút nyertes a fővárosok versenyében:
egyetlen másik sem büszkélkedhet ugyanis gyógyfürdőkkel,
pláne nem olyan patinásokkal és híresekkel, mint a hazaiak. De gyógyvizes hőforrások az egész ország területén szép számmal akadnak egyedülálló gyógyulási lehetőséget és turisztikai vonzerőt kínálva.
Az ország bármely táján találunk gyógyfürdőt
Budapesten kívül a gyógyfürdővel rendelkező települések közül a legismertebbek: Balatonfüred, Balf, Békéscsaba, Berekfürdő, Bükfürdő, Cegléd, Celldömölk, Csokonyavisonta, Csongrád, Dombóvár, Dunaföldvár, Eger, Érd, Győr, Gyula, Hajdúböszörmény, Hajdúszoboszló, Harkány, Hévíz, Igal, Kaposvár, Kehidakustány, Komárom, Lenti, Makó, Mátraderecske, Mezőkövesd, Miskolc-Tapolca, Mórahalom, Mosonmagyaróvár, Nagyatád, Orosháza, Pápa, Pécs, Parád, Sárvár, Szeged, Szentgotthárd, Szentes, Szigetvár, Tiszaújváros, Tiszavasvári, Visegrád és Zalakaros.
De még ennél is jóval több azoknak a településeknek a száma, ahol a wellness kikapcsolódás szerelmesei az őszi és a téli hideg beállta után is feltöltődhetnek.
A galéria első képére kattintva megtekinthető fotóválogatásunk néhány híres hazai gyógyfürdőről.
A legismertebbek mellett akadnak apró gyöngyszemek is
Mégis a hazai és a nemzetközi közönség által is az egyik legismertebb vidéki gyógyfürdő a Hévízi-tó 4,4 hektár kiterjedésű vize, melynek gyógyító hatását már a rómaiak is felfedezték. A ma 38,5 méter legnagyobb mélységű tó vize nyáron 33-35 °C között mozog, de még a téli hidegben sem hűl 22 °C alá. Így várja az egyedülálló kikapcsolódásra érkező turistákat, vagy a gyógyulásra váró betegeket, akik mozgásszervi betegségek, ízületi bántalmak, vagy akár baleseti sérülések után keresik a regenerálódás legkellemesebb formáját.
De egyedüláló a több százezer éves, kemény mészkősziklából a víz erejével kivájt barlangjáratokban kialakított fürdőzés is Miskolctapolcán, vagy a honfoglalás kora óta lakott Egerszalókon a termálvíz formálta „sódomb” és annak fehér mészkőkúpjai. Ez az alkotó erejű termálvíz 410 méter mélyről tör a szabadba 65-68 fokos hőmérsékletével.
A természet alkotta gyógyvíz érdemeivel az ember alkotta környezet vetekszik Makó különleges Hagymatikumában, amely Makovecz Imre, Kossuth- és Ybl Miklós-díjas építész, a hazai organikus építészet megteremtőjének egyik remekében gyönyörködhet a rekreációra és esztétikai feltöltődésre is vágyó odalátogató.
Tovább sorolni is nehéz az egyedülálló érdemekkel rendelkező hazai gyógyfürdőket, érdemesebb egy borongós őszi napon felkerekedni és valamelyiknek termálvízében elmerülni inkább.
Ha a fürdők titkai is érdekelnek, ez a korábbi cikkünk is neked való.