Golflabdahalász és állateledel-kóstoló: ezek a legjobban fizetett furcsa szakmák

GettyImages-200202597-001
Olvasási idő kb. 6 perc

A fiatal, kalandorlelkű bármixert játszó Tom Cruise Koktél című filmjében azon tanakodik, vajon ki az a szerencsés, akit a cipőfűző végén lévő műanyag pöcök ipari mennyiségű gyártása tett gazdaggá. Talán mindenki életében van egy (pár) pont, amikor azon morfondírozik, miből is lehetne meggazdagodni. Jobb, ha tudsz ezekről a különös, de jól jövedelmező elfoglaltságokról.

A fiatalok nincsenek könnyű helyzetben, mert bár lehetőségük egyre több és több van, ezzel az elvárásaik is emelkednek, és a mezőny is erős. 18 évesen döntést hozni, melynek 60 év felett is viseljük majd következményeit, súrolja a lehetetlenség határát. Az egyetemre felvételizők között éppen ezért a legnépszerűbb szakok manapság is azok, amelyektől azt remélik, jó alapot biztosítanak, és több irányba indulhatnak onnan a későbbiekben. Így a 2023 szeptemberében induló felsőoktatási képzésre jelentkezett több mint 126 000 diák közül is legtöbben a nemzetközi gazdálkodás, menedzsment, informatikapénzügy és számvitel szakok közül válogattak, esetleg a jogi kart célozták meg.

A szerencsésebbek erős elhivatottságot éreznek magukban valamilyen terület iránt, így a pályaválasztás számukra „csak” a belső hang követését jelenti. Talán efféle elkötelezettség kell azokhoz a legfurcsább foglalkozásokhoz is, amikre nehéz az iskolában felkészülni.

Gondoltad volna, hogy ez is lehet egy (furcsa) szakma?
Gondoltad volna, hogy ez is lehet egy (furcsa) szakma?Third Eye Images / Getty Images Hungary

Golflabdahalász

Glenn Berger bő húsz évvel ezelőtt, saját bevallása szerint egy lecsúszott tolvajként tengette életét, amikor a csodálatos mentő ötlet megtalálta: golfpályák tavaiból és közeli vizeiből halássza ki a játék közben ott elsüllyedt labdákat, majd azokat újraértékesíti a kluboknak. Az az 1 dolláros minimumár, amit egy labdáért kér, igazán jutányos a pályák üzemeltetői oldaláról, főleg, hogy Berger sokat kockáztat érte. Beszámolója szerint gyakran ütközik falakba, jobban mondva halakba, kígyókba, teknősökbe, de 2007-ben egy 2 méteres aligátorral is összeakasztotta a bajszát. Ennek ellenére Glenn Berger meglehetősen gyümölcsözőnek festi le vállalkozását, mellyel, állítása szerint, több mint 1 millió dollárt keresett több mint tíz éven keresztül Florida csili-vili golfpályáinak vizeiben matatva.

Van másik!

Szintén nem lehet hivatásos alvónak tanulni, akit pedig ágybetétek tesztelésére tisztes bérért alkalmaznak az erre specializálódott cégek. Ugyancsak képzés nélküli szakma egyelőre a bűntények színhelyeinek jól fizető takarítása, a luxusotthonokra felvigyázás, amikor a tulajok elutaztak, vagy a fizetett sorban álló, akit azért bérelnek fel jómódú, de elfoglalt munkáltatóik, hogy helyettük foglaljanak helyet a sorban, s várják ki, amíg a rájuk nem kerül a sor. A szerencsésebbek igazi szórakozást is lelhetnek pénzkereseti lehetőségükben, ilyen a profi Netflix-bámuló, aki előnézi a különböző tartalmakat, hogy releváns beharangozót olvashassanak tőle a potenciális nézők. A videojáték-tervezők és -tesztelők is sokak által irigyelt módon keresik kenyerüket. A bátrabbak tengeralattjárón is dolgozhatnak szakácsként jó pénzért, és van, aki egy exkluzív, víz alatti szállodába szállít pizzát, búvár-futárként.

Egyre több a víz alatti (furcsa) szakma is
Egyre több a víz alatti (furcsa) szakma ispiola666 / Getty Images Hungary

Ugyancsak merész, aki állateledel-tesztelőnek szegődik. Ők például a kutyakonzervek ízvilágát térképezhetik fel, félreértés ne essék, ez emberi foglalkozás, nem állati, csak állati érdekes, hogy van, aki vállalja. Még ennél is nagyobb bátorság kell a professzionális kígyófejéshez, ők ugyanis a mérges kígyók toxikus anyagainak lefejésére vállalkoznak, amit aztán a gyógyszeripar hatékonyan alkalmaz ellenszérumként. Közben urbánusabb környezetben tevékenykedő munkavállaló társaik Japánban a zsúfolt metró- és vonatszerelvényekre emberpréselőként segítik a felszállást. A fizikai munkának is beillő utastuszkolás a szerelvények jobb kihasználásának érdekében hasznos szakmának bizonyul. Ázsia délkeleti részén pedig a temetésekhez alkalmaznak fizetett gyászolókat, siratóasszonyokat, akik a sírásban veszik ki aktívan a részüket. Egy kontinenssel arrébb, az Amerikai Egyesült Államokban pedig a hivatalos ölelő áruba bocsátott öleléseivel tud jó fizetésre szert tenni.

Nehéz megtalálni a személyre szabott foglalkozást
Nehéz megtalálni a személyre szabott foglalkozástWestend61 / Getty Images Hungary

Kekszszakértő

Komoly iskolai végzettséggel is lehet furcsa szakmánk, ilyen például a hazánkban is elismert kekszszakértői hivatás. Nem, nem kóstoló, kifejezetten virtuális kekszről beszélünk ugyanis. A cookie supervisorok reklámokhoz, számítógépes eljárással létrehozott látványkekszek küllemét veszik alaposan górcső alá, és addig illetik konstruktív kritikával a virtuális kekszek tésztavastagságát, morzsaszemcséit, töltelékállagát vagy akár árnyékolását, amíg a számítógépes fejlesztők tökélyre nem hozzák a képernyősütit.

Színszakértő

A színszakértők a divatvilág azon belső köréhez tartozó láthatatlan munkatársai, magyar taggal is csapatukban, akikből világviszonylatban is csak maroknyi van, szerepük annál meghatározóbb. Az ő aprócska csapatuk határozza meg ugyanis titkos ülésen két évre előre a következő szezonok trendszíneit, amelyet aztán előbb a divattervezők építenek kollekciójukba, majd a textilgyárak tesznek magukévá és termelésük fő profiljává, végül, ha tetszik, ha nem, mi magunk is ezek közül válogatunk.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek