Nem tartotta magát jó színésznek, mégis sokak kedvence volt Forgács Gábor

TZIHZ20180919013 (1)
Olvasási idő kb. 4 perc

Forgács Gábornak 24 éves korában, utólag kellett mindent megtanulnia a színész szakmáról, és saját bevallása szerint jó esetben közepes színész vált belőle. Ugyanakkor mégis sokan szerették alakításait, mert mindig tudott olyan figurákat hozni, amelyek "betaláltak" a közönségnél. A 76 évesen elhunyt színész-humoristára néhány emlékezetes és jellegzetes produkciójával emlékezünk

Forgács Gábor 24 évesen, 1972-ben csöppent bele egy számára addig teljesen ismeretlen világba, amikor irodagép-műszerészként elindult a Ki mit tud?-on. Egy csapásra ismert lett jódlizós száma után, előadóművészként sorra jöttek a fellépések, majd a Békés Megyei Jókai Színház, a Vidám Színpad és a Mikroszkóp Színpad tagjaként szórakoztatta a közönséget. Filmekben, reklámfilmekben, szórakoztató tévéműsorokban is gyakran láthattuk, a legtöbbször humoros szerepekben, jellegzetes figurák bőrébe bújva csalt mosolyt az arcunkra.

Az 1972-es Ki mit tud: Forgács Gábor "berobbanása"

Nyolcéves korától volt a hobbija a jódlizás, kollégái beszélték rá a fiatalembert, hogy elinduljon a Ki mit tud?-on ezzel a tudásával. Pernye András zenetörténész a magyar jódli-irodalom megalapítójának aposztrofálta előadása után az újságokban rokonszenvesnek titulált Forgács Gábort. A verseny utáni hetekben már jöttek is a felkérések, a diósgyőri Ki mit tudott? című előadáson például Boros Lajossal duóban szórakoztatta a közönséget. A következő videóban 60-on túl is bizonyítja, hogy tudása nem kopott meg az évtizedek során.

Reklámok a jól ismert Forgács Gábor-karakterrel

Sokoldalúságát nyilvánvalóan a reklámfilmekben is igyekeztek kihasználni. Ahogy az gyakran megesik, a termékre már nem is emlékszünk, de a reklámfigura szavai és gesztusai még mindig élénken élnek bennünk sok év után is. Ahogy most újranéztem ezt az 1990-es évek környékén készült reklámot, azonnal beugrott szinte az egész jelenet:

Kényszerből lett szinkronszínész, de imádta

A következő videóban arról beszél, hogy a szinkronrendezők kihasználták, hogy milyen sokféle hangon tud megszólalni, és bár kényszerűségből lett szinkronszínész, annál nagyobb boldogsággal töltötték el a munkái. Külön kiemeli, hogy milyen nagy öröm volt számára, amikor komoly szerepekhez is a hangját adhatta:

 A kabaréjelenetekben számíthattunk sokoldalúságára

Rendszeres szereplő volt a tévében és a színpadon, ha szórakoztatni kellett a közönséget. Karakteres arcjátéka, kifejező (vagy épp nagyon is kifejezéstelen) tekintete sokszor nevettette meg a nézőket. A következő jelenetben a magyar kabarék állandó szereplői közül többen is felbukkannak, de nem véletlenül bízzák Forgács Gáborra a csattanót.

@bmifora Közértben 1988 Szereplők: Faragó Vera, Nyertes Zsuzsa, Forgács Gábor, Szombathy Gyula, Halász László, Tahi-Tóth László, Straub Dezső, Turay Ida, és Antal Imre. TikTok verzió #kabaré ♬ eredeti hang – bmifora - BMI4A

Forgács Gábor filmekben is szerepelt, például a Csapd le csacsiban munkásőrként, és tagja volt Magyarország első színészzenkarának basszusgitárosként. Hosszan tartó, súlyos betegségét méltósággal viselve 2024. november 4-én hunyt el.

Az idén elhunyt Alain Delonra filmjeivel emlékeztünk itt a Díványon.

Oszd meg másokkal is!

Ebben a cikkben a téma érzékenysége miatt nem tartjuk etikusnak reklámok elhelyezését.
Részletes tájékoztatást az Indamedia Csoport márkabiztonsági nyilatkozatában talál.

Indamedia Csoport
Ezt olvastad már?
Érdekességek