A Google Térkép, illetve a Google Utcakép elhozta nekünk a lehetetlent: anélkül barangolhatunk a világ számos utcájában, hogy a fotelból kimozdulnánk. A szolgáltatás 2007-ben indult az Egyesült Államokban, Magyarországon 10 éve lett elérhető, általa olyan nehezen látogatható tájak is virtuálisan bejárhatóvá váltak, mint az Antarktisz, az Északi-sark, az óceánok mélye, az Eiffel-torony vagy éppen az Amazonas esőerdői.
Mi lenne, ha a szolgáltatás a temetők, sírkertek területét is feltérképezné, a fellelt feliratokat pedig digitalizálná? Ennek kérdését járta körbe az Atlantic Geomatics.
Temetők térképen
Nem arról van szó, hogy ne léteznének temetői térképek (a temetőtérkép meglétét és kifüggesztését hazánkban kormányrendelet teszi kötelezővé), sőt arról sem, hogy ne találhatnánk helyi kezdeményezésű, digitalizált adatbázist a sírkertek felépítéséről. Itt van például a berettyóújfalui Csendes temető webes térképes és fényképes nyilvántartó rendszere, amit az OpenStreetMapen hozott létre egy temetkezési vállalat.
Tavaly januártól a Magyar Falu Programba bekerült a pályázati célok közé mind az egyházi fenntartású, mind az önkormányzati fenntartású temetők esetében a digitális temetői nyilvántartás beszerzése és működtetése. Ez persze hazánkban egyelőre nem jelent a Google Utcaképhez hasonlatos felhasználói élményt.
Anglia összes temetkezési helye digitálisan
Az Atlantic Geomatics egy brit cég, amely arra vállalkozott, hogy új, pontos és naprakész térképeket készít mindenről, ami egy templomkert vagy temető területén található, beleértve az emlékművek és sírkövek fényképezését, valamint a kapcsolódó nyilvántartások képeit és indexeit.
Ez az érdeklődők számára egy könnyen használható, interaktív, webalapú térképrendszert jelent, ami mögött a nyilvántartások tárolása és védelme is megjelenik. Az információk így könnyen kereshetővé válnak, sőt vizuálisan is megjelennek a virtuális térben.
Az Atlantic Geomatics célja, hogy Anglia összes templomkertjét és önkormányzati temetkezési helyét – összesen több mint 19 ezer temetőt – feltérképezzen, és létrehozza a temetők Google Utcaképét, aminek segítségével a leszármazottak, genealógusok és természetvédők a térképre kattintva megnézhetik, hogy kiket mikor temettek el.
Az adatbázis, amelyet az Atlantic Geomatics most az anglikán egyházzal közösen fejleszt, különösen érdekes lehet az amatőr és hivatásos genealógusok számára. Mostanában egyébként is nagy az érdeklődés a családtörténet, sőt az örökségturizmus iránt. A Genealógusok Társaságának világszerte mintegy 12 ezer tagja van.
Családfakutatás a modern korban
Őseink temetkezési helyének kiderítése időigényes feladat. Hosszas bogarászást jelent az anyakönyvek és a névjegyzékek között, házassági és halotti bizonyítványokat keresve, templomkerti papírtérképes nyomozással kiegészítve. Az Atlantic Geomatics vezetője szerint a 2022 végén induló online adatbázis interaktív térképek, nyilvántartások, valamint a sírkövek és emlékművek fényképei révén lesz elérhető. „Ez rengeteg időt takarít meg, és potenciálisan némi bevételt hozhat az egyházaknak.” A nagyközönség megtekintheti majd a térképet és rákattinthat az egyes sírokra egy weboldalon, de a nevek és dátumok kereséséhez vagy a nyilvántartások és fotók letöltéséhez díjat kell fizetnie.
Az Atlantic Geomatics által kifejlesztett legújabb földmérési berendezések és egyedi szoftverek használata első alkalommal tette lehetővé az országos méretű felmérést. Az operatív személyzet célja, hogy naponta körülbelül kilenc-tíz helyszínt mérjenek fel a hátizsákra szerelt lézerszkenner-berendezések, GPS és kamerák segítségével. A felmérők másodpercenként több tízezer mérést végeznek, majd az adatokat feldolgozva pontos térképeket készítenek az egyes templomkertekről.
Az egyházi épületekért felelős, Andrew Rumsey püspök elmondta: „Ez a lenyűgöző országos projekt óriási változást fog hozni a családtörténetet kutatók számára, valamint megkönnyíti az egyházközségek adminisztratív terheit.”
A tervek szerint az elkövetkező hat évben templomról templomra és egyházmegyéről egyházmegyére haladva az összes anglikán temetőt felmérik. Az online interaktív térkép a temetkezések adatainak rögzítése mellett a temetőkertek biológiai sokféleségét is részletezi, beleértve az ősi fákat és növényeket, valamint a zöldtechnológiát, például a napelemeket.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés