33 évvel a fal leomlása után több része került külföldre, mint amennyi Németországban maradt: körülbelül 600 berlinifal-elem található szerte a világban Észtországtól Afrikáig. Ezek közül 140, emlékműként kiállított darab emlékeztet a múltra, és arra figyelmeztetnek, hogy ne kövessük el újra a vétkeit. Ennek megfelelően szinte minden helyen tisztelet lengi körül a maradványokat, kivéve egy amerikai városban, ahol megkérdőjelezhető szimbolikájú helyiségbe költöztették a betonelemet.
Viva Las Vegas
A Las Vegas-i Main Street Station Hotel and Casino talán az egyetlen olyan „játékbarlang”, ahol a rulettasztalnál is nagyobb népszerűségnek örvend a férfimosdó. Valami furcsa ötlettől vezérelve az épület egykori tulajdonosa úgy gondolta, a berlini fal egyik darabjának a hotel toalettjében lenne a legjobb helye. Ha jobban belegondolunk, lehet, hogy mégsem akkora szentségtörés, hogy itt állították ki a falrészletet, hiszen, míg állt, emberi tragédiák okozója volt, ráadásul „a szégyen fala”-ként is emlegetik az eredeti építményt.
Sorban állás kivételesen a férfirészleg előtt
Hogy ez a történelmi töredék hogyan és miért került ilyen szokatlan helyre, nem tudni. Amikor az 1990-es években az ingatlan új tulajdonosok kezére került, a fal már a mosdó dekorációjának a része volt. David Strow, a kaszinót megvásárló vállalat szóvivője a CNN-nek adott interjújában megjegyezte, hogy a toalettet fel kellett újítani a „szokatlanul nagy forgalom miatt”.
A kaszinó férfirészlegére látogatók nemcsak megtekinthetik, hanem ha úgy kívánják, akár le is vizelhetik.
A vécé három piszoárja ugyanis a közel 10 méter széles és 1,8 méter magas faldarabhoz van rögzítve, amely üvegburkolatot kapott a sérülések elkerülése érdekében. A szükségletek elvégzése ugyan nem, ám a látogatás már koedukált keretek között zajlik: biztonsági őrök kísérik be azokat a nőket, akik szeretnék megtekinteni az ikonikus fal egy darabját.
Hová került a berlini fal többi darabja?
A berliniek a határ 1989. november 9-i megnyitása után azonnal elkezdték vésni a falat, és csak egy nappal később érkezett meg az első ajánlat egy teljes részre egy bajor üzletembertől. Égetően nagy szüksége volt a devizára az átmeneti NDK-kormánynak, így végül 1990. január 4-én felülkerekedett az erkölcsi aggályain: elrendelte a szerkezet elbontását, valamint a fal részeinek kereskedelmi hasznosítását. Morbid módon ekkor ismét határőrök kezdték el őrizni a falat, de most nem az átjutást akarták megakadályozni, hanem a vandáloktól védték a maradványokat.
A berlini fal népszerűbb fele
Amit általában „berlini falnak” neveznek, az valójában két fal volt: a keleti, az úgynevezett „hátországi” fal és a nyugati fal – amelyeket a halálsáv választott el egymástól. Különösen a graffitikkel díszített nyugati falszegmensek bizonyultak népszerűnek a befektetők körében 1989 után: az egyik japán cég közel 63 millió forintnak megfelelő összeget kínált egyetlen darabért. A többi részt is hasonló összegekért adták el a Monacóban tartott pazar aukción.
Az eredeti fal nagy részét kitevő, kevésbé fotogén szakaszokat bezúzták, majd út- és autópálya-építésre használták fel.
Számos darabot visszaküldtek Berlinbe megemlékezés céljából, bár ritkán pontosan arra a helyre, ahol eredetileg álltak. A leghosszabb szakasz a friedrichshaini Eastside Galériában található, bár a festményeket és a graffitiket már 2009-ben adták hozzá. További 212 méteres fal található A terror topográfiája emlékműnél, 70 méter a Bernauer Strasse emlékműnél, néhány elszigetelt szegmens a Potsdamer Platzon és egyfajta „Berlin Wall Stonehenge” Treptowban, ahol bárki festhet a szakaszokra.
Dél-Korea reménye
Körülbelül 600 rész talált új otthonra Németországon kívül, több mint 140 emlékművet alkotva világszerte, egészen Ausztráliáig és a Bahamákig. A dél-koreai Uijeongbu városában, az észak-koreai határtól 30 kilométerre található a berlini fal öt darabja: kifejezi azt a reményt, hogy a két ország egy napon békésen egyesülhet. Az egyik szakasz a jamaicai Kingstonban található Up-Park Campba került, miután Klaus Wowereit berlini polgármester Usain Boltnak adta át a 2009-es atlétikai világbajnokságon. A Németországon kívüli legnagyobb gyűjtemény Lengyelországban, a Wroclaw melletti Sosnovka falu közelében található, ahol Ludwik Wasecki fogorvos több mint 40 falrészletet állított össze.
A falnak még a legkisebb darabja is értéket képvisel, hiszen egyet jelent a demokráciáért és szabadságért vívott küzdelemmel és a bátorsággal.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés