Lezuhant a repülő a dzsungelben, így élte túl egyetlen nő a katasztrófát

GettyImages-1444177711
Olvasási idő kb. 8 perc

Annette Herfkens volt az egyetlen túlélője annak a repülőgép-szerencsétlenségnek, amely 30 évvel ezelőtt történt Vietnámban. A nő azóta keresi a választ arra kérdésre, vajon mi segítette hozzá ahhoz, hogy túlélje azt a nyolc napot, amit a baleset után egyedül töltött a dzsungelben.

A katasztrófa számos dologra megtanította az Amerikában élő holland nőt, aki a tragédia után, melyben vőlegényét is elvesztette, sok mindent átértékelt. Annette vőlegényével nyaralt éppen, amikor gépük lezuhant, és rajta kívül mindenki meghalt. Az asszony a tragédia után három évtizeddel számolt be először arról, hogyan változtatta meg a trauma az életét.

A nő fel sem akart szállni a gépre

A kereskedőként dolgozó Annette Herfkens és bankár vőlegénye, Willem van der Pas már 13 éve éltek együtt, amikor repülőjegyet váltottak Ho Si Minh-városból a vietnámi tengerpartra tartó járatra. Az ezt megelőző fél évben a világ számos országában dolgoztak, és a kimerítő munka után romantikus kikapcsolódásra vágytak. A gép, amivel utaztak, kicsi volt, mindössze 25 utas és hatfős személyzet utazott rajta. Miután Herfkens klausztrofóbiás, kezdetben nem is akart beszállni, de kedvese megnyugtatta, és arra kérte, ne aggódjon, hiszen az út mindössze csak 20 perc lesz. Ennek ellenére az út időtartama épp a duplája lett, és a gép a negyvenedik percben kezdett el meredeken zuhanni.

Annette és vőlegénye a tragédia előtt Fotó: /
Annette és vőlegénye a tragédia előtt Fotó: /https://www.news.com.au

Az asszony visszaemlékezése szerint szerelme ekkor ránézett, és azt mondta idegesen: „Ez nem tetszik nekem”, majd a gép lezuhant. Mindeközben a férfi görcsösen szorította menyasszonya kezét, aki ezután csak arra emlékszik, hogy minden elsötétült.

Egyedül a dzsungelben

Mint utólag kiderült, a gép egy hegygerincnek csapódott. Amikor Herfkens magához tért, a vietnámi dzsungel hangjaira eszmélt, és még mindig a repülőgépben feküdt, testére egy idegen holttest nehezedett. Vőlegényét egy kicsit arrébb, mosollyal az arcán, de holtan pillantotta meg. Annette kétségbeesése gyorsan ösztönös reakcióra váltott.

Tudta, két lehetősége van, vagy harcol, vagy menekül. Ő az utóbbit választotta.

Azt érzékelte és felfogta, hogy kint van a dzsungelben, ám a katasztrófával kapcsolatban máig nem emlékszik semmire, ahogy azt sem tudja, hogyan jutott ki a repülőből. A látványra foszlányokban emlékszik, és az őt körülvevő szagokat nehezen tudta csak elfelejteni.

A 30 éve történt tragédiáról ma már olyan tényszerűen mesél, mintha nem is vele történt volna meg. Annette szerint mindez csupán önvédelem számára, hiszen elviselhetetlen fájdalmat kellett átélnie. Egyrészt lelkileg, hiszen elvesztette a vőlegényét, másrészt fizikailag. A balesetben 12 csonttörést szenvedett, egyebek között eltört a csípője, a térde, az állkapcsa, valamint az egyik tüdeje is összeesett. Ennek ellenére összeszedte magát, és becslése szerint biztosan kúszott legalább 30 métert, hogy kijusson a roncsból.

El kell fogadni azt, ami van

A katasztrófát követő, dzsungelben eltöltött nyolc napra azonban élénken emlékszik Herfkens. Élénken élnek benne túlélőtársainak lassan elhallgató nyögései és kiáltásai, valamint az, hogy falevelek veszik körül. Zöld és aranyszínű, harmattól csillogó, napsütötte levelek. Herfkens igyekezett újra és újra csak ezek színére, mozgására, a leveleken átszűrődő fényre koncentrálni, hogy elterelje figyelmét a mellette lévő haldoklókról.

„Ha elfogadod azt, hogy valami nincs, akkor meglátod azt, ami van” – mondja, hozzátéve: „Miután elfogadtam, hogy nem vagyok a vőlegényemmel a tengerparton, képes voltam meglátni a dzsungel szépségét.”

Herfkens a repülőroncs és a számos halott ellenére igyekezett gyönyörűnek látni, és nem félni a dzsungeltől. Állítja, hogy három évtizede ezt a „biztonságos helyet” keresi az elméjében, ahová visszatérhet akkor, amikor stresszes vagy egyéb nehéz érzelmi helyzetben van, vagy amikor meditálni szeretne. 

De hogyan lehet, hogy épp az a hely lett a menedéke, ahol az egész élete összeomlott?

Csak a pillanatra koncentrált

Herfkens dzsungelhez való viszonyának ilyenné alakulása közvetlenül a balesetet követő órákban kezdődött. Miközben sérülten és szomjasan feküdt, és arra várt, hogy megmentsék, a munkahelyére és a kötvénypiacokra gondolt. A madridi Santandernek dolgozott, és ő volt az egyetlen nő a tőzsdeparketten. De eszébe jutott az édesanyja is, aki Hágában élt. És bár se ennivalója, se vize nem volt, Herfkensnek eszébe sem jutott, hogy meg fog halni, bízott benne, hogy meg fogják találni.

Módszere egyszerűnek tűnik: igyekezett csak az adott pillanatra figyelni, és nem azon gondolkodott, mi lesz majd, ha jön egy tigris, vagy ha meghal.

Úgy gondolta, ezekkel majd akkor kell foglalkoznia, ha eljön az ideje. Pillanatról pillanatra élt a saját tapasztalataiban, éber figyelemmel, ahogyan a mindfulness gyakorlói is.

Ezt a tudatos éberséget bizonyos tekintetben Herfkens annak köszönheti, hogy a testére figyelt. Amikor néhány nap múlva a mellette ülő férfi meghalt, rájött, hogy egyedül van a dzsungelben, és bepánikolt. Félelmét csak fokozta, hogy összeesett tüdeje miatt nehezen kapott levegőt. De miután tudatosan kellett figyelnie arra, hogy lélegezzen, minden lélegzetvétellel visszatért a pillanatba, a mostba.

A kezeletlen figyelemzavar segítette életben maradni

Herfkens, aki ma már motivációs trénerként dolgozik, gyakran gondolkodott azon, mi tette lehetővé, hogy túlélje a repülőgép-szerencsétlenséget. Végül arra jutott, hogy saját életkörülményei is hozzásegítették és felvértezték.

„Én voltam a legkisebb gyerek a családban, így sok szeretetet kaptam, de korán magamra lettem utalva. Nem voltak szüleim, akik megmondták volna, mit kell tennem és éreznem, így kialakultak bennem az ösztönök” – emlékszik vissza Annette, aki úgy véli, hogy valószínűleg figyelemzavarral küzd, és ha most gyerek lenne, biztosan diagnosztizálnák nála a neurológiai természetű veleszületett vagy fejlődési rendellenességet. 

Mint mondja, felnőttként vakmerő és feledékeny volt, és rendszeresen eltévedt, de megtanult „leleményesnek és elbűvölőnek” lenni, és úgy gondolja, hogy ha gyógyszeres kezelést kapott volna gyerekkorában a figyelemzavar ellen, soha nem fejlődtek volna ki azok a tulajdonságok, amelyekkel túlélte a dzsungelt. 

A harminc évvel ezelőtti katasztrófát Annette élte túl egyedül Fotó: /
A harminc évvel ezelőtti katasztrófát Annette élte túl egyedül Fotó: /https://www.mamamia.com.au

Az asszony később szakkönyvekből tudta meg, hogy a dzsungelben tanúsított ösztönössége tankönyvekben megírt és szakértők által javasolt cselekedet volt.

Évekkel később Herfkens megházasodott, New Yorkba költözött, és két gyermeke született. A vele történtekről filmet is készített és könyvet is írt, de rájött, nem szeretné, ha csak róla szólnának mindezek. Azokról az emberekről is szeretett volna írni, akik segítettek neki, a baleset áldozatairól és a fiáról. 

„Elmentem Hollywoodba, és azt mondták: Mindennek rólad kell szólnia” – mondja. Ez ellentétes volt azokkal a tulajdonságokkal, amelyek megmentették az asszonyt: „Valóban azt gondolom, hogy azért maradtam életben, mert képes voltan önzetlenül túllépni magamon. Amikor túllépsz a kis éneden, munkára készteted az ösztöneidet, majd kapcsolatba lépsz másokkal, és így eléred a célodat.”

Nem léphetünk csak egyszerűen túl a fájdalmunkon

Amikor fiánál kétéves korában autizmust diagnosztizáltak, szintén hasznosnak találta a dzsungelben tanultakat. Herfkenst leforrázta a hír, miután elolvasta néhány ember tapasztalatát az autizmussal kapcsolatban, az agresszióról, valamint arról, hogy soha nem fog tudni kapcsolódni a gyermekéhez.

A diagnózist gyászként élete meg.

Mindeközben kapcsolatba lépett más szülőkkel, akiknek szintén autista gyermekeik voltak, és lassan kezdte másképp látni az őt körülvevő világot. Észrevette, hogy vannak önkéntes segítők, megtanulta, hogy a fogyatékossággal hogyan lehet együtt élni. 

Annette Herfkens azt vallja, erőfeszítésekre van szükség a veszteség tényleges elfogadásához. Sokkal könnyebb úgy tenni, mintha nem történt volna meg a baj. Ez a viselkedési forma nagyon emberi még akkori is, ha valaki gyászol. 

A „gyógyulást”, az elfogadást azonban jelentősen megnehezíti, ha nem érezzük át, nem éljük meg, nem vagyunk tudatában annak, ami történt. Hibát követünk el, ha csak túl akarunk lépni mindazon, ami fájdalmat okoz.

Herfkens számára a túlélés egy folyamat, melynek része az is, hogy a mai napig nem akarja kitörölni az emlékeiből egykori vőlegényét és a repülőgép-szerencsétlenség után a dzsungelben történteket sem.

Megjelent az új Dívány-könyv!

Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!

Az oldalról ajánljuk

  • világom
Az ország legnagyobb nyomornegyede lett a hírhedt milliárdos palotájából Sussexben
Az ország legnagyobb nyomornegyede lett a hírhedt milliárdos palotájából Sussexben

Befejezetlenül áll a milliárdos palotája, mint egyfajta modern kori kísértetkastély.

március 26., 16:46

  • Testem
Megvédhet a vastagbélráktól, ha mindennap eszel ebből a gyümölcsből
Megvédhet a vastagbélráktól, ha mindennap eszel ebből a gyümölcsből

Az élelmiszereknek különösen jelentős szerepük lehet abban, hogy megelőzzük a vastagbélrák kialakulását.

március 26., 14:00

  • Offline
A gettó angyala több ezer gyermeket mentett meg a biztos haláltól
A gettó angyala több ezer gyermeket mentett meg a biztos haláltól

A nő halált megvető bátorsággal küzdött a zsidó gyerekekért, mégis lelkiismeret-furdalása volt.

5 perce

  • életem
Rendeletben döntöttek: akár 150 ezres bírságot is fizethetnek ezért a közlekedési kihágásért
Rendeletben döntöttek: akár 150 ezres bírságot is fizethetnek ezért a közlekedési kihágásért

A közlekedési bírság összege akár 150 ezer forintos is lehet, mostantól nagyobb figyelem irányul az ilyen típusú balesetet okozókra.

március 26., 12:44

  • Offline
Ezek a legnépszerűbb kutyafajták Magyarországon, új kedvenc került az első helyre
Ezek a legnépszerűbb kutyafajták Magyarországon, új kedvenc került az első helyre

Íme a 2024-es rangsor, végre egy magyar kutyafajta lett a legnépszerűbb!

március 26., 13:36

  • Önidő
Így vásároltak otthonról a 60-as években
Így vásároltak otthonról a 60-as években

Már az 1960-as években is lehetett "online" vásárolni, nézd meg hogyan.

március 26., 16:00

  • életem
Benézett az Arena plázába az autós: szépséghiba, hogy a falat is kiütötte (fotó)
Benézett az Arena plázába az autós: szépséghiba, hogy a falat is kiütötte (fotó)

Furcsa baleset az Arena plázában. Képen mutatjuk, mi történt.

március 26., 12:24

  • világom
Ez az unió vészterve, ha továbbterjed a háború
Ez az unió vészterve, ha továbbterjed a háború

Új nukleáris fegyverkezési verseny kezdődött a világban, és elég borúsak a kilátások.

március 26., 14:38

  • Mindennapi
Nagyszabású ellenőrzés indult országszerte, erre csap le a hatóság
Nagyszabású ellenőrzés indult országszerte, erre csap le a hatóság

Április 18-ig járnak majd az ellenőrök.

március 26., 12:10

  • Offline
Már a 19. században is volt házhoz szállítás: pizzát rendelt a király
Már a 19. században is volt házhoz szállítás: pizzát rendelt a király

A kényelmünk minden pénzt megér: ilyen volt anno a házhoz szállítás.

március 26., 15:10

  • Offline
Olyan büdös volt a Budát átszelő patak, hogy inkább a föld alá rejtették
Olyan büdös volt a Budát átszelő patak, hogy inkább a föld alá rejtették

Nemcsak büdös volt, olykor megáradt, és hatalmas pusztítást vitt végbe.

március 26., 19:00

  • világom
Elszámolták a Föld népességét: jóval többen lehetünk, mint eddig hittük
Elszámolták a Föld népességét: jóval többen lehetünk, mint eddig hittük

Jócskán alábecsülték a vidéki lakosság létszámát a Földön, ezért a hivatalos 8,2 milliárdnál sokkal többen élhetnek a bolygón.

március 26., 06:30

  • Offline
Igaz vagy hamis? Ez a kvíz rajtad is kifoghat
Igaz vagy hamis? Ez a kvíz rajtad is kifoghat

Furfangos kérdéseinkkel kapcsolatban egy feladatod van csak ebben a kvízben: eldönteni, hogy igazak vagy hamisak.

március 26., 06:45

  • Mindennapi
Határzár jön a járvány miatt
Határzár jön a járvány miatt

A kisebb határátkelőket zárják le.

március 26., 17:30

  • világom
Harry herceg 20 év után otthagyta a Diana hercegnő tiszteletére alapított szervezetet
Harry herceg 20 év után otthagyta a Diana hercegnő tiszteletére alapított szervezetet

Nehéz szívvel hagyta ott Harry herceg az alapítványt, amelyet néhai édesanyja, Diana hercegnő emlékére hozott létre.

március 26., 10:36

  • világom
Nem tudta megóvni feleségét a deportálástól a paktumról elhíresült Molotov
Nem tudta megóvni feleségét a deportálástól a paktumról elhíresült Molotov

Polina Zsemcsuzsina, Molotov felesége gyakran jelent meg a nyilvánosság előtt elegáns szőrmebundában, Krasznaja Moszkva-illatfelhőbe burkolózva.

március 26., 19:30

  • Testem
Egy évszázaddal előzte meg a genetikát az orvos, a nevét te is ismered
Egy évszázaddal előzte meg a genetikát az orvos, a nevét te is ismered

Tűpontosan írta le az orvos a kórt.

március 26., 18:30

  • Testem
A testalkatod előre jelezheti nálad a kognitív hanyatlás esélyét
A testalkatod előre jelezheti nálad a kognitív hanyatlás esélyét

Egy új kutatás szerint egy otthon elvégezhető mérés sokat elárul agyunk későbbi egészségéről és a kognitív hanyatlás kockázatáról.

március 26., 06:00

  • világom
Újabb emlős fertőződött meg: a kutatók félnek, hogy emberekre is átterjed a madárinfluenza
Újabb emlős fertőződött meg: a kutatók félnek, hogy emberekre is átterjed a madárinfluenza

Emlősökre is átterjedhet a madárinfluenza: egy juh tejéből mutatták ki a vírust.

március 26., 11:10

  • Offline
Ritka természeti kincsünk esett áldozatul a politikai véleménynyilvánításnak
Ritka természeti kincsünk esett áldozatul a politikai véleménynyilvánításnak

Megszólalt a természeti kincs tönkretétele ügyében a nemzeti park igazgatósága is.

március 26., 11:40

  • Önidő
Elmaradhat idén ez a hazai látványosság, szomorú az oka
Elmaradhat idén ez a hazai látványosság, szomorú az oka

Veszélyben a Tisza legnagyobb látványossága, ami rengeteg látogatót vonz.

március 26., 08:20

  • életem
Az inflációnak ez a típusa észrevétlenül eszi meg minden pénzed
Az inflációnak ez a típusa észrevétlenül eszi meg minden pénzed

Úgy szedi el a keresetedet, hogy azt sem fogod tudni, hova tűnt ennyi pénz.

március 26., 07:26

  • életem
Kiderült, mikor emelhetik meg a nyugdíjkorhatárt Magyarországon
Kiderült, mikor emelhetik meg a nyugdíjkorhatárt Magyarországon

Nyugdíjszakértő összegezte, mire számíthatnak a magyar nyugdíjasok a nyugdíjkorhatár emelését illetően.

március 26., 09:06

  • Testem
Nagy változás jöhet a patikákban, gyógyszerészek adnák be az oltásokat
Nagy változás jöhet a patikákban, gyógyszerészek adnák be az oltásokat

Magyarországon is bevezethetik a patikai oltást, de a kísérleti program elindulása előtt még tisztázni kell a részleteket.

március 26., 08:36

  • életem
Megvan az időpont, innentől nem frissít a Windows
Megvan az időpont, innentől nem frissít a Windows

A Windows levélben értesíti felhasználóit a megszűnésről.

március 26., 10:06

  • Testem
Ha ezt érzed a válladban, az a tüdőrák jele is lehet
Ha ezt érzed a válladban, az a tüdőrák jele is lehet

Nemcsak a köhögés jelezheti a tüdőrákot.

március 26., 08:06

  • életem
Minden magyar jogosítványára hatással van az Európai Unió döntése: ez változik
Minden magyar jogosítványára hatással van az Európai Unió döntése: ez változik

Az európai uniós tagállamok állampolgárainak jogosítványairól döntöttek tegnap. Van, ami változik.

március 26., 07:00

  • világom
Korlátozást vezettek be a magyarok kedvelt nyaralóhelyén, már idén nyáron életbe lép a tilalom
Korlátozást vezettek be a magyarok kedvelt nyaralóhelyén, már idén nyáron életbe lép a tilalom

A magyarok körében is népszerű nyaralóhelynek elege lett a bulizó turistákból, ezért nyárra sem oldják fel a szigorú korlátozást.

március 26., 09:36

  • Önidő
Egy ország nézte ezt a sorozatot a szocializmusban: hazánk szépségét mutatta be
Egy ország nézte ezt a sorozatot a szocializmusban: hazánk szépségét mutatta be

Több generáció számára is meghatározó volt az országról szóló híres sorozat.

március 26., 08:50

  • életem
Most már tényleg itt a tavasz, ez a biztos jele
Most már tényleg itt a tavasz, ez a biztos jele

Ezek a madarak jelzik nekünk.

március 26., 07:46

Érdekességek