18

Csak felnőtteknek

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet. Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését a gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartozik.

A sátán és a halál szinonimájává vált a leghírhedtebb angol hóhér neve

GettyImages-108273206
Olvasási idő kb. 5 perc

Minden idők talán legvéresebb hóhéra, Jack Ketch több mint húsz évig állt II. Károly angol király szolgálatában, mely időszak alatt neve annyira hírhedtté vált, hogy a nép az ördög és a halál szinonimájaként kezdte használni. Ketch „specialitása” az volt, hogy – szándékosan vagy ügyetlenségből – gyakran (szó szerint) elbaltázta a kivégzéseket, melyek így még a szokásosnál is brutálisabbra sikeredtek.

Jack Ketch – akit John Ketch, illetve Richard Jaquet néven is ismernek – születési körülményeiről és előéletéről semmilyen információ nem maradt az utókorra, mindössze annyit tudunk, hogy hóhérrá való kinevezése előtt, sok pályatársához hasonlóan, megfordult a törvény másik oldalán is, egy ideig a Temzétől délre található egykori hírhedt börtön, a Marshalsea falai között raboskodott. 

Ketch valószínűleg a király hivatalos hóhérjától, Edward Duntól tanulta a szakmát, akit 1663-ban váltott a posztján,

azonban először csak 15 évvel később említette őt írásos forrás, mint a polgári forradalom bukását követő első uralkodó, II. Károly első számú ítélet-végrehajtóját.

Majdnem meglincselte a tömeg, annyira véresre sikerült a kivégzés

Hősünk évente több száz kivégzést levezényelt, melyek közül átlagosan nyolc alkalommal ő maga fogta a kezében az elítéltek nyakára lesújtó bárdot; így történt 1683 júliusában is, amikor a király elleni liberális párti összeesküvés egyik szervezőjét, Lord William Russellt vezette a bitóra. Ketch annyira ügyetlenül sújtott le az árulás vádjával elítélt nemes nyakára, hogy négyszer kellett egymás után lecsapnia, mígnem a fej elvált a testtől, ami hatalmas vérzivatart és az áldozat számára brutális kínokat eredményezett.

A szép számban összegyűlt, egyébként lelkes tömeget annyira felháborította és megdöbbentette az eset, hogy a hóhérnak nyilvánosan elnézést kellett kérnie.

Az angol Lord James Scott Monmouth hóhér általi kivégzése 1685 júliusában
Az angol Lord James Scott Monmouth hóhér általi kivégzése 1685 júliusábanHeritage Images / Getty Images Hungary

Két évvel később hasonló sors várt a szintén monarchiaellenes összeesküvés miatt halálra ítélt Lord Monmouthra, akire Ketch ötször sújtott le a bárddal, azonban csak nem sikerült lefejezni, végül egy késsel kellett levagdosni a fejet a nyakról – ez az eset még a korábbinál is nagyobb felzúdulást váltott ki, állítólag a hóhért az őröknek kellett kimenekíteni a helyszínről, nehogy a tömeg meglincselje.

Egyesek szerint a király főhóhéra nem ügyetlenségből, hanem előre megfontoltan, önös érdekből bánt ennyire kegyetlenül egyes foglyokkal: Ketch a gyors, fájdalommentes halálért cserébe kenőpénzt várt a »kuncsaftoktól«,

azokkal viszont, akik nem volt hajlandóak fizetni, szándékosan sokkal durvábban és lassabban bánt el.”

A hírhedt ítélet-végrehajtó fekete humoráról is ismert volt, egy alkalommal az elítélt – akit szintén árulással vádoltak – azt sziszegte: „elegem van ebből a romlott betegségből” (II. Károly uralkodásából), mire válaszként Ketch felmutatta az akasztásra használt kötelet: „uram, íme a gyógymód a maga számára”.

Lord Monmouth halála egy másik ábrázoláson
Lord Monmouth halála egy másik ábrázolásonPrint Collector / Getty Images Hungary

Átokká vált a hírhedt angol hóhér neve

Ketch hűségesen szolgálta az uralkodót, és még azt is megengedhette magának, hogy sztrájkba lépjen: egy alkalommal bejelentette, hogy addig nem fog több kivégzésben segédkezni, amíg meg nem emelik a juttatását (ami a kenőpénzekkel együtt így is szép összegre rúgott). A hóhér követelése sikerrel járt, a fizetésemelés mellett megbízói 

azt is megengedték neki, hogy a kivégzettek ruháit, illetve az akasztottakról levágott kötél darabjait jó pénzért áruba bocsássa;

utóbbiról a korabeli közbeszéd azt tartotta, mágikus gyógyító erővel bír, ezért kapósnak bizonyult a piacon.

A legendásan kegyetlen ítélet-végrehajtó II. Károly 1685-ös halálát követően is megmaradt a pozíciójában, a következő év januárjában azonban kellemetlen incidensbe keveredett, amikor egy heves vita során testileg bántalmazott egy bírát. Ketchet leváltották pozíciójából, letartóztatták, és a londoni Bridewell börtönbe zárták, itt hunyt el tíz hónappal később, 1686 novemberében. A hírhedt hóhér neve még évszázadokig fennmaradt az angol szlengben, ahogyan nálunk a Nyúl Béla és a Lutz Gizi, Nagy-Britanniában a John Ketch vált jelképes névvé, mely a halállal, illetve a megtestesült gonosszal, a sátánnal jelentett egyet. „Sújtson le rád a Jack Ketch” – mondták haragosaiknak az angolok még a viktoriánus korban is.

Megjelent az új Dívány-könyv!

Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Ezt olvastad már?

Érdekességek