Így tudod megtalálni a dalt, ha nem ismered az előadót

GettyImages-1173836561
Olvasási idő kb. 4 perc

Manapság már több olyan eszköz is létezik, amely néhány apró részlet alapján is képes felismerni a számodra ismeretlen zenéket.

Néha megesik, hogy az ember jártában-keltében meghall valahol – például a rádióban vagy egy üzletben – egy fülbemászó zenét, ami nyomot hagy benne, de nem tud rájönni a szám címére és előadójára. Ilyenkor jöhetnek kapóra az alábbi dalfelismerő eszközök, amelyek meglepő hatékonysággal azonosítják az ismeretlen dalokat.

Ezek a legjobb zenefelismerő eszközök

A dalfelismerő eszközök gyakran kettős funkcióval rendelkeznek. Bár már korábban is léteztek olyan alkalmazások, amelyek egy rövid rész rögzítése után a zene és a szöveg mintáiból felismerték, hogy milyen szám szól a háttérben, a technológia újabban már arra is képes, hogy egy elénekelt, eldúdolt dalrészlet alapján szolgáljon eredménnyel. Lássuk, hogy milyen megoldások közül válogathatsz.

A zenefelismerő szolgáltatások segítségével könnyedén beazonosíthatod a rádióban hallott dalokat
A zenefelismerő szolgáltatások segítségével könnyedén beazonosíthatod a rádióban hallott dalokatCoroimage / Getty Images Hungary

1. Google Asszisztens és Siri

A két népszerű digitális asszisztens számára elegendő feltenni a kérdést, hogy „Mi ez a dal?”, majd megpróbálni elénekelni egy részt vagy elmondani egy szövetrészletet, és szerencsés esetben pillanatokon belül megtudhatod a választ. A tapasztalatok azt mutatják, hogy a Google Asszisztens ügyesebben azonosítja a dalokat, szemben az Apple eszközein elérhető Sirivel, amelynek általában szüksége van néhány sorra a szövegből.

A siker azon is múlik, hogy mennyire tudod pontosan visszaidézni a dalt.

Mindkét szolgáltatásnál megvan az opció a környezetedben szóló zenék felismerésére is: ha éppen elkapod a pillanatot, inkább ezt válaszd, mert pontosabb eredményt kapsz.

2. Shazam és SoundHound

Az Android és iOS platformokra is telepíthető alkalmazások erőssége, hogy egy gombnyomásra nagy pontossággal ismerik fel a háttérben hallható zenéket. Itt szintén van lehetőség dúdolásra, éneklésre vagy akár fütyülésre is. Ezzel a megközelítéssel jellemzően inkább a SoundHound boldogul jobban.

3. Google és YouTube

Ha nyomokban emlékszel az azonosítani kívánt dal szövegére, akkor csak annyit kell tenned, hogy beírod azt a Google keresőjébe, és megtalálhatod a zenét – feltéve, hogy a dalszöveg nem túl általános.

Remek alternatíva lehet a YouTube is, amely hasonló képességekkel rendelkezik, mint a Shazam és a SoundHound, de a dalfelismerő funkció egyelőre tesztelés alatt áll, ezért nem mindenki számára érhető el (Androidon a keresés ikonra kell böknöd, majd ott a mikrofon alatt a dal elemre menve próbálhatod előcsalni).

A mobilod segítségével pillanatok alatt megtalálhatod a keresett számokat
A mobilod segítségével pillanatok alatt megtalálhatod a keresett számokatCarol Yepes / Getty Images Hungary

4. ChatGPT és Copilot

Bizony, a mesterséges intelligenciát akár ismeretlen zenék felkutatására is használhatod. A ChatGPT és Copilot a dúdolással ugyan nem tud mit kezdeni, de ha megvan egy szövegrészlet, a dal stílusa vagy az énekes nemzetisége, annak alapján jó esélyed van elcsípni a keresett dalt.

Bármilyen nyom segíthet attól kezdve, hogy milyen korszakból származhat a szám, egészen addig, hogy hol hallottad (mondjuk a rádióban vagy egy filmben).

A ChatGPT és Copilot tesztelése során előfordult, hogy néhány meglehetősen homályos részlet – például a videóklipben látható személyek vagy a zenekar tagjainak száma – alapján sikerült az azonosítás. De a mesterséges intelligencia sem tévedhetetlen, ezért nem törvényszerű, hogy mindig helyes választ kapsz.

Arról, hogy ezek az új technológiák hogyan könnyíthetik meg mindennapi életedet, alábbi cikkünkben olvashatsz érdekességeket. 

Megjelent az új Dívány-könyv!

Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Ezt olvastad már?

Érdekességek