A Szegedi Tudományegyetem (SZTE) a japán Kiotói Egyetemmel és az amerikai Yale Egyetemmel közös konzorcium keretében nyert HU-rizont pályázatot arra, hogy kísérletet tegyenek egy ismeretlen kórokozó által okozott új világjárvány megfékezésére – írja az Economx.
Száz nap alatt így győzhető le egy világjárványt okozó vírus
A projekt egy olyan nemzetközi kezdeményezéshez kapcsolódik, amely azt tűzte ki célul, hogy a világ különböző kutatócsoportjainak eredményeit összekapcsolva egy újonnan felbukkanó vírus esetén mindössze száz nap alatt készüljön oltóanyag a járvány hatékony megfékezésére. A száz napos határidő megválasztása nem véletlen. A kutatók szerint ennyi idő mindenképpen szükséges ahhoz, hogy egy nemzetközileg koordinált végrehajtható stratégia is készen álljon a vakcina legjobb felhasználására.
Ez a folyamat három részből tevődik össze. Először fel kell dolgozni az adatokat és el kell végezni a járványtani paraméterek becslését, ebben a Kiotói Egyetem tudósainak tapasztalatára számítanak. Ezt követi a járványtani modellezés, amiért az SZTE felel. Harmadik lépésként pedig a modellezések eredményeit hasznosítani kell a gyakorlatban például előre lemodellezett közegészségügyi programok segítségével.
A járványügyi protokollokat és az intézkedésekhez szükséges ajánlásokat a Yale Egyetem, a világ egyik legelismertebb epidemiológiai kutatóközpontja fogja összeállítani.
A hároméves projektben az első két évet a kutatók a tudományos és technológiai háttér kidolgozására szánják, míg az utolsó évben már felhasználható szolgáltatássá fejlesztik a módszertant. Ezután olyan nemzetközi szervezeteknek is bemutatják a kidolgozott védekezési módszert, mint például az Egészségügyi Világszervezet (WHO).
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés